Inflácia sa v Únii prvýkrát vyšplhala na dvojcifernú hodnotu
16. 9. 2022
Miera inflácie v Európskej únii v auguste vystúpila na rekordných 10,1 percenta, zatiaľ čo v júli predstavovala 9,8 percenta. Vo svojej konečnej správe to dnes oznámil štatistický úrad Eurostat.
Na Slovensku miera inflácie o sedem desatín percentuálneho bodu stúpla, s hodnotou 13,4 percenta je deviata najvyššia v Únii. Ide o najvyššiu hodnotu od júna 2000, kedy dosiahla 15,7 percenta.
V eurozóne inflácia vystúpila na 9,1 percenta z júlových 8,9 percenta, potvrdil Eurostat svoj predbežný údaj zverejnený pred dvoma týždňami. Vlani v auguste bola miera inflácie výrazne nižšia, v eurozóne predstavovala tri percentá, v celej EÚ potom 3,2 percenta.
Najnižšiu infláciu malo v auguste Francúzsko, a to 6,6 percenta, ďalej Malta (7,0 percenta) a Fínsko (7,9 percenta). Naopak najvyššia zostáva inflácia v trojici pobaltských štátov - v Estónsku predstavovala 25,2 percenta, v Lotyšsku 21,4 percenta av Litve 21,1 percenta.
Výrazne sa zvyšujú ceny aj v Maďarsku, kde miera inflácie vystúpila na 18,6 percenta. To je výrazný skok proti júlu, kedy bola na 14,7 percenta. Maďarsko tak odsunulo na piatu priečku Českú republiku, ktorá sa v minulých mesiacoch držala na štvrtom mieste.
V porovnaní s júlom sa ročná miera inflácie v dvanástich členských krajinách EÚ znížila, vo zvyšných pätnástich vzrástla.
V eurozóne k inflácii najviac prispeli energie, a to podielom 3,95 percentuálneho bodu. Nasledovali potraviny, alkohol a tabak (+2,25 bodu), služby (+1,62 bodu) a neenergetický priemyselný tovar (+1,33 bodu).
V
(Zdroj: hnonline.sk)
Niektoré reaktory v EÚ vraj neprejdú
18. 3. 2011
Niektoré jadrové reaktory v Európe možno nesplnia najprísnejšiu časť záťažových testov, ktoré majú preveriť ich bezpečnosť.
Povedal to komisár EÚ pre energetiku Günther Oettinger. Ministri energetiky EÚ sa kvôli otázke záťažových skúšok všetkých 143 reaktorov, ktoré teraz Európa využíva, majú zísť v pondelok. So slovami Günthera Oettingera, ale nesúhlasí tajomník francúzskeho ministra pre energetiku Eric Besson, ktorý si myslí, že prečo komisár neprišiel s tak závažnými informáciami skôr.
Syrové špeciality pod ochranou EÚ
16. 3. 2011
Slovensko má v bruselskom registri originálneho pôvodu potravín zapísané ďalšie tri tuzemské originály – Zázrivský korbáčik, Oravský korbáčik a Tekovský salámový syr.
Slovenskí producenti budú tak môcť na obal trojice tradičných výrobkov nalepiť ochrannú známku EÚ, pokiaľ aspoň jedna fáza výrobného procesu prebehne v regiónoch, ktoré sú indikované aj v názvoch týchto potravín. Slovensko už má na zozname spolu 13 výrobkov.
Europarlament zvýšil mesačný príspevok na asistenta
11. 3. 2011
Rozpočtový výbor europarlamentu minulý týždeň schválil návrh na zvýšenie mesačného príspevku pre asistentov a potreby kancelárie o 1500 eur.
Po navýšení by mal mať každý europoslanec k dispozícii pre svoj tím mesačne 18 820 eur. Europoslanci majú mesačný plat 7956,87 eura + za každý deň na plenárnych zasadaniach 300 eur. K navýšeniu dochádza v čase, keď sa väčšina národných vlád snaží o uťahovanie opaskov v domácej politike.
EÚ: Slovensko je na 4. mieste v najnižšej produkcií množstva odpadu na obyvateľa
11. 3. 2011
Slovensko vyprodukovalo v roku 2009 spomedzi krajín EÚ štvrté najnižšie množstvo komunálneho odpadu prepočítané na jedného obyvateľa, no v kvalite jeho ekologického spracovania, podobne ako ostatné nové členské štáty, zaostáva.
Slovensko sa umiestnilo na 4. priečke s 339 kg odpadu na obyvateľa a predbehli ho len Lotyšsko (333) a dvojica Česká republika a Poľsko (316). Najväčšími producentmi odpadu sú Dáni, ktorí si zaknihovali 833 kg na hlavu, kým európsky priemer je 513 kg, informuje v najnovšej štatistike Eurostat.