Zverejňovanie poradia okresov
Ministerstvo investícií bude na ročnej báze na svojom webovom sídle zverejňovať poradie okresov v zozname vybraných okresov zoradených podľa ukazovateľa...
Zákon o štátnych symboloch Slovenskej republiky
Cieľom novely zákona č. 63/1993 Z. z. o štátnych symboloch je zavedenie povinnosti označiť všetky budovy vo vlastníctve štátu štátnou vlajkou Slovenskej...
Nové členenie stavieb
Podľa novej Vyhlášky Úradu pre územné plánovanie a výstavbu Slovenskej republiky č. 59/2025 Z. z. o členení stavieb Úrad pre územné plánovanie a výstavbu...
Štruktúra a prevádzka informačného systému územného...
Vyhláška Úradu pre územné plánovanie a výstavbu Slovenskej republiky č. 60/2025 Z. z. o štruktúre a prevádzke informačného systému územného plánovania...
Linka 116117 – linka pomoci
Linka pomoci je určená na odľahčenie linky tiesňového volania 155 (ďalej len „LTV155“), ktorá často čelí preťaženiu v dôsledku vysokého počtu volaní. Novela...

Murphy radí

Život je žart...

Absolútny Škót je ten, kto pri ceste vlakom odloží do puzdra okuliare, ak za oknom práve nie je pekná krajina.

Vždy si požičaj peniaze od pesimistu, pretože ten nikdy nečaká, že mu ich niekedy vrátiš.

Muž zavolá na letisko a pýta sa: „Viete mi povedať, ako dlho trvá let odtiaľto do Paríža?“ „Moment, pane...“ „Hmmm, celkom rýchlo. Ďakujem.

(Myšlienky bez cla)
Dobrá rada stojí groš

S gordickým uzlom sa trápili mnohí – a nič. Až prišiel jeden, ktorý si nelámal hlavu hlúposťami a problém rozpletenia uzla zmietol zo sveta jednou ranou dobre nabrúseného meča. Zdá sa, že keby viacerí nasledovali jeho príklad, bol by život oveľa jednoduchší.

Za skúsenosti platíme veľmi draho, hoci opotrebované ich môžeme dostať oveľa lacnejšie. (Židovské príslovie)

Ortodoxní veriaci nachytali nového rabína, ako sa na ulici rozpráva s krásnym mladých dievčaťom: - Takého rabína, čo má pletky s dievčatami, tu nepotrebujeme! – hovoria mu pobúrene. – Ale priatelia, - tíši ich rabín. – Je predsa lepšie rozprávať sa s dievčaťom a myslieť na Všemohúceho, ako modliť sa k Všemohúcemu a myslieť pritom na dievča!

(Zrnká úsmevu)
Murphy v parlamente

Zákon úspornosti: Niektorí poslanci myslia iba na seba. Iní nemyslia vôbec.

Čo je dovolené zvolenému zástupcovi ľudu, nie je dovolené jeho voličovi.

Zákon najvyššej priority: Najskôr sa prijímajú zákony, čo ľuďom nič dobré neprinesú, potom zákony, čo sú ľuďom na škodu, a k tým, čo by ľuďom pomohli sa nikdy nedostanú.

(Murphyho zákonník)
Firma a práca

Ak zamestnanci neskončia prácu za prvých 24 hodín, nechajte ich pracovať aj v noci.

Podnikanie je proces, založený na metóde výskytu výhier a prehier. Napriek tomu pre istotu počítajte s tromi prehrami na jednu výhru.

Práca je pre ľudí, ktorí nevedia ako loviť v mútnych vodách.

(Murphyho zákony - úplné znenie s komentárom)

Hospodársky rast EÚ aj eurozóny sa výrazne spomalil

6. 9. 2019 Rast ekonomiky eurozóny aj celej Európskej únie v druhom štvrťroku citeľne spomalil, v oboch prípadoch predstavovalo spomalenie 0,2 percenta.
Vo svojej konečnej správe to dnes uviedol štatistický úrad Eurostat, ktorý tak potvrdil predbežné údaje. V prvých troch mesiacoch roka sa hrubý domáci produkt (HDP) krajín eurozóny zvýšil o 0,4 percenta, v celej EÚ potom o 0,5 percenta. Zamestnanosť v eurozóne oproti prvému štvrťroku vzrástla o 0,2 percenta, v celej EÚ o 0,3 percenta.
(Zdroj: hnonline.sk)

Hospodárska kríza vyžaduje zásadné reformy svetového finančného systému

31. 3. 2009 Vyplýva to z prieskumu verejnej mienky BBC World Service, ktorý sa uskutočnil pred summitom G20 v Londýne. Prieskum uskutočnila spoločnosť Globescan.
Prieskum mapoval verejnú mienku pred stretnutím lídrov veľkých rozvinutých a rozvojových ekonomík skupiny G20. Stretnutie sa uskutoční v Londýne vo štvrtok. Zástupcovia skupiny G20 by sa mali dohodnúť na koordinovanej politickej odpovedi na súčasný stav svetového hospodárstva.
Z prieskumu vyplynulo, že sedem z desiatich ľudí zdôraznilo potrebu zásadných zmien                v svetovom ekonomickom systéme. Šesť z desiatich opýtaných vidí potrebu zásadných zmien      v ekonomike vlastnej krajiny. S reformami na pomoc hospodárstvu súhlasí tri štvrtiny Američanov.  So zmenou svetového ekonomického systému súhlasí aj  drvivá väčšina Európanov.  Potrebu  zmeny svetového finančného systému pociťuje menej ako polovica Rusov.

(Zdroj: EURACTIV)

Daňové raje sú pod medzinárodným tlakom

30. 3. 2009 Daňové raje počnúc strednou Európou a končiac ostrovami v Karibiku sú pod medzinárodným tlakom, aby uvoľnili pravidlá o bankovom tajomstve a zväčšili transparentnosť. V daňových rajoch sa podľa odhadov ukrýva 7,3 bilióna USD, ktoré sa vyhli daňovým odvodom v domácej krajine.
Boj proti nim sa stal hlavnou témou aj pred nadchádzajúcim summitom skupiny G20, ktorý bude koncom tohto týždňa v Londýne.
Vlády celého sveta prijímajú záchranné plány, ktorými chcú ozdraviť a opäť naštartovať hospodárstvo.  Daňové úniky a raje sa stredobodom pozornosti stali práve pre vysoké fiškálne stimuly.  Pomyslenú  "čiernu listinu" nespolupracujúcich jurisdikcií vytvorila OECD a  na svojom londýnskom summite ju chce ešte  rozšíriť.
(Zdroj: EURACTIV)

Lisabonská zmluva by sa nemala stať rukojemníkom politikov v Prahe

27. 3. 2009 Osud Lisabonskej zmluvy je neistý. Predseda Európskej komisie José Manuel Barroso pripomenul českým politikom zodpovednosť voči únii a iným krajinám, pričom spomenul zmluvu o pristúpení ČR k EÚ. Upozorňuje ich, že zmluva by sa nemala stať zbraňou v domácej politike.
Občianski demokrati (ODS) v Senáte, hornej komore českého parlamentu, podmieňovali svoje áno Lisabonu ratifikáciou dohody o radare v Brdoch s Washingtonom.  Americké plány  s protiraketovým štítom v strednej Európe zatiaľ ale nie sú jasné.
Všetci komentátori sa zhodujú, že z pohľadu ďalšieho vývoja situácie v ČR je najdôležitejšou postavou teraz prezident Klaus,  ktorý sám seba označuje za "disidenta Európy" a Lisabonu nie je naklonený.
To čo sa stalo v Českej republike zmenšuje istotu, že budeme mať Lisabonskú zmluvu, konštatoval  francúzsky minister zahraničia Bernard Kouchner.  Predstavitelia írskej vlády priznali,  že takýto vývoj do istej miery komplikuje aj ich situáciu pred opakovaním referenda.
(Zdroj: EURACTIV)

Marihuana je najväčším problémom slovenských tínedžerov

26. 3. 2009 V užívaní marihuany, pití alkoholu a fajčení tabaku sú slovenskí tínedžeri nad priemerom rovesníkov z Európy. Za štyri roky sa prepracovali do prvej polovice "drogového pelotónu" európskych krajín.
Najväčším problémom slovenských tínedžerov je marihuana. Vyskúšala ju  takmer tretina z nich. Vyplýva to z porovnania výsledkov Európskeho školského prieskumu o tabaku, alkohole a iných drogách - ESPAD z 35 krajín Európy, ktorý dnes zverejnil Generálny sekretariát Výboru ministrov pre drogové závislosti a kontrolu drog.
Do prieskumu sa na jar 2007 zapojilo približne 105.000 mladých Európanov vo veku 15 až 16 rokov.  K najvýraznejšiemu nárastu došlo v užívaní marihuany, ktorá medzi nelegálnymi drogami dominuje. Vyplýva to z porovnania  výsledkov  prieskumu z roku 2003 a 2007. Užitie marihuany aspoň jedenkrát počas života v roku 2007 priznala takmer tretina slovenských tínedžerov, pričom celoeurópsky priemer bol 19 percent. V celoeurópskom rebríčku celoživotného užívania marihuany  sa Slovensko posunulo z 10. až 13. miesta v roku 2003 na 5. miesto v roku 2007.  Marihuanu častejšie fajčili chlapci ako dievčatá.  Pri ostatných drogách došlo nielen v Európe, ale aj na Slovensku k miernemu nárastu až stabilizácii počtu užívateľov z roku 2003.
(Zdroj: PRAVDA)
máj 2025
T po ut st št pi so ne
18 28 29 30 1 2 3 4
19 5 6 7 8 9 10 11
20 12 13 14 15 16 17 18
21 19 20 21 22 23 24 25
22 26 27 28 29 30 31 1
23 2 3 4 5 6 7 8
Dnes má meniny Pankrác
1
Dôležitý termín
1
Sviatok
martinus
náš partner