Zverejňovanie poradia okresov
Ministerstvo investícií bude na ročnej báze na svojom webovom sídle zverejňovať poradie okresov v zozname vybraných okresov zoradených podľa ukazovateľa...
Zákon o štátnych symboloch Slovenskej republiky
Cieľom novely zákona č. 63/1993 Z. z. o štátnych symboloch je zavedenie povinnosti označiť všetky budovy vo vlastníctve štátu štátnou vlajkou Slovenskej...
Nové členenie stavieb
Podľa novej Vyhlášky Úradu pre územné plánovanie a výstavbu Slovenskej republiky č. 59/2025 Z. z. o členení stavieb Úrad pre územné plánovanie a výstavbu...
Štruktúra a prevádzka informačného systému územného...
Vyhláška Úradu pre územné plánovanie a výstavbu Slovenskej republiky č. 60/2025 Z. z. o štruktúre a prevádzke informačného systému územného plánovania...
Linka 116117 – linka pomoci
Linka pomoci je určená na odľahčenie linky tiesňového volania 155 (ďalej len „LTV155“), ktorá často čelí preťaženiu v dôsledku vysokého počtu volaní. Novela...

Murphy radí

Murphyho múdre pravdy

Najvýhodnejšia príležitosť prichádza vždy v najnevhodnejšej chvíli.

Kto veciam nerozumie, toho je nebezpečné pustiť medzi veci.

Význam a úžitok porady je nepriamoúmerný počtu zúčastnených a dobe trvania porady.

(Murphyho Zbierka zákonov)
O podnikaní a vede - VII. večer

Kto ukradne nápad od jedného človeka je plagiátor, kto od viacerých, je výskumník.

Každý zákon je len napodobením skutočnosti.

Stavbári svojim zákazníkom môžu odporučiť, aby si pod krivé múry domov vysadili popínavé rastliny, chyby lekárov však končia v hrobe.

(Murphyho zákony po poslednej novele)
Rady podnikateľom

Všetko sa dá dosiahnuť vytrvalou prácou. Syzifos pri prejave k pracovníkom firmy „Hore vrchom kotúľaj“.

Ako si kto ustelie, tak bude ležať. Reklamný slogan, ktorý vymyslel známy výrobca postelí Prokrustos.

Staňte sa menšími a menšími, až budete najmenšími na svete. Návod Alexandra Veľkého na zníženie počtu pracovníkov.

(Myšlienky bez cla)
Márnivosť môže byť nebezpečná

Klamstvo, ktoré sa nedá dokázať, má cenu pravdy.

Mocní si vždy nájdu dôvod, prečo treba potrestať slabšieho. Nezamieňajte si rovnosť pred zákonom s rovnosťou pred korytom.

Nakoniec aj z dobrého jedna človeka rozbolí brucho.

(Murphyho zákony v bájkach)
O manželstve a veciach s tým súvisiacich

Nepresviedčajte svoju ženu o tom, že láska sa ošúcha, lebo bude s vami nakladať ako s odpadom.

Budúci čas od slova ženiť sa je rozviesť sa.

Aj keď pochopíte princíp fungovania vesmíru, princíp fungovania ženskej logiky pre vás naďalej zostane španielskou dedinou.

(Murphyho zákonník)

Grécko čaká ďalšia kríza - demografická

10. 9. 2018 Kríza zasiahla Grécko nielen ekonomicky, ale aj demograficky. Jednak z krajiny odišli státisíce ľudí (väčšinou mladých) a zároveň klesla aj pôrodnosť. Podľa tohtoročných projekcií by mala mať krajina v roku 2040 menej než 5 miliónov pracujúcich. Ešte v roku 2011 sa pritom počítalo, že by bo malo byť viac ako 6 miliónov. Posun v demografických odhadoch je teda na základe vývoja v posledných rokoch brutálny.
​K trom hlavným problémom fiškálnej udržateľnosti Grécka, ktorými sú 1) mimoriadne vysoký dlh; 2) rast úrokových nákladov po skončení záchranného programu (povedané v ľudskej reči, na trhoch si budú Gréci požičiavať niekoľkonásobne drahšie ako od eurovalu); 3) nízka konkurencieschopnosť ekonomiky (t.j. slabý rast), sa teda pridáva aj ďalší – demografia. Na obsluhu dlhu a aj na bežný chod štátu (napr. dôchodky) bude pracovať podstatne menej ľudí než sa ešte v nedávnej minulosti predpokladalo. V praxi to znamená, že aby sa zachovali pôvodné fiškálne prognózy, tak musí rásť ekonomika rýchlejšie. Napríklad mzdy by museli byť v roku 2040 o zhruba 20 percent vyššie, ako sa pôvodne predpovedalo. Pokiaľ nebudú, tak sa aj pri pokračovaní globálnej konjunktúry krajina môže pokojne opäť dostať do platbyneschopnosti. Za dve dekády sa môže stať hocičo, čiže nedá sa vylúčiť ani happy-end. Pohľad na vývoj v poslednej dekáde však nič dobré neveští. Navyše, nikde nie je napísané, že emigrácia sa zastaví. Pokiaľ v budúcich rokoch pôjdu projekcie vývoja obyvateľstva ešte nižšie, tak budú problémy s obsluhou dlhu kvôli demografii ešte bližšie k realite.
(Zdroj: hnonline.sk)

Česká mena bude posilňovať

5. 1. 2010 Mena našich západných susedov sa tento rok bude posilňovať. Môže za to vďačiť hospodárskemu oživeniu krajiny aj globálnej ekonomiky. Investori sa pravdepodobne vrátia k rizikovým aktívam. Zhodli sa na tom devízoví obchodníci a analytici. Česká mena by sa oproti súčasnej hodnote mohla spevniť k euru aj o 1,5 koruny.
Kurz koruny k euru sa v súčasnosti pohybuje okolo 26,3 CZK/EUR. Ku koncu roka by sa mohla mena dostať pod hladinu 25 CZK/EUR. Nahor by malo korunu posunúť najmä priaznivejšie globálne ekonomické prostredie, pri ktorom rôzne stimulačné balíčky budú držať relatívne silný globálny dopyt. Pre ČTK to prehlásil jeden z devízových obchodníkov J&T Banky. Jeden z analytikov Slovenskej sporiteľne hovorí o kurze 24 CZK/EUR a analytik spoločnosti XTB očakáva kurz 23,5 až 24,5 CZK/EUR. Analytici varujú aj pred nebezpečenstvami, ktoré číhajú na českú korunu. Sú to predovšetkým voľby. Ak by z volieb nevzišla vláda, ktorá bude riešiť fiškálny deficit, korunu by to mohlo oslabiť. Rizikom by mohol byť rast nedôvery investorov voči Českej republike v dôsledku rastu zadlženosti.
(Zdroj: HNONLINE)

Spoločná bojová skupina

4. 1. 2010 Spoločná bojová skupina štátov Litva, Lotyšsko, Nemecko, Slovensko a Poľsko sa 1. Januára 2010 zaradila do bojovej pohotovosti, teda tzv. stand-by fázy. Bojové skupiny EÚ (Battle Groups) nie sú stálymi jednotkami, ale podobne ako jednotky NRF (NATO Response Forces) sa zakladajú na rotačnom princípe.
Členské štáty svoje jednotky do bojových skupín vyčleňujú postupne. Doba jednej rotácie je šesť mesiacov, pričom v rámci nej má EÚ k dispozícii celkovo dve bojové skupiny. Bojovú skupinu tvorí malé zoskupenie, spravidla okolo dvetisíc vojakov, ktorého hlavnou zložkou sú pozemné sily. Jednotky v skupine musia byť vybavené a vycvičené tak, aby ich bolo možné prakticky nasadiť do piatich až desiatich dní vo všetkých klimatických pásmach. Koncept Bojových skupín Európskej únie vznikol v roku 2005 ako reakcia na potrebu moderných vojenských spôsobilostí a novej vojenskej taktiky nevyhnutných v súčasných typoch vojenských operácií.
(Zdroj: EURACTIV)

Spolky, ktoré riadia svet

31. 12. 2009 Moderní diplomati sa dnes sporia o čísle, ktoré má byť za písmenkom G. Do pozície prominentného fóra na rozhovory svetových lídrov sa dnes tlačia viaceré zoskupenia. G20 rok 2009 zakončila rok tým, že vlastne nahradila starú G8. To ale zďaleka nie je Gkoniec. G20 bude mať v roku 2010 konkurenta v podobe G2. Lobbisti sa budú snažiť o formáciu G13 a G3. A bolo by naivné si myslieť, že toto bude konečná debatných krúžkov.
Summit G20 udrží si však pravdepodobne pozíciu najvýznamnejšej globálnej platformy udrží. Presunúť najdôležitejšie rozhodnutia na G2, kde by boli zastúpené iba USA a Čína, sa pravdepodobne nepodarí. Stará G8, tvorená najmä krajinami bohatého Západu, bude postupne upadať do zabudnutia. A taká G13 sa zrejme ani neodlepí od zeme (podobne ako G77). Formovanie G20 by mohlo byť najtrvalejším inštitucionálnym výsledkom svetového hospodárskeho prepadu, ku ktorému došlo v roku 2008. G20 dávno pred krízou bola bežný spolok pre diplomaciu, keďže inštitúcie globálnej vlády, ako napríklad Bezpečnostná rada OSN alebo G8 (čo je vlastne G7 najbohatších krajín sveta a Rusko), už nepredstavovali realitu rozloženia síl vo svete. Oficiálnu zmenu pomerov priniesla až kríza. Z presunu svetovej moci, ktorá nastala po prepuknutí krízy, ťažia Číňania. Zároveň však vedia, že vo viacerých smeroch stále nie sú rovnocenný partner na takýto dialóg. USA sú oveľa bohatšia krajina ako Čína, s väčšou a sofistikovanejšou ekonomikou, nehovoriac o vojenskej sile. Americkí predstavitelia sú zasa presvedčení, že ekonomicky aj politicky je výhodnejšie do rozhovorov s Čínou zatiahnuť ďalšie vyspelé demokracie – ako napríklad EÚ či Japonsko. V EÚ sa už s nádejami hovorí o vytvorení G3 – ako platformy Ameriky, Číny a Európskej únie. To je ale zatiaľ predčasné. Aj preto možno očakávať, že „géčkovú“ vojnu v roku 2010 vyhrá práve G20.
(Zdroj: ETREND)

Dohoda o jadrovom odzbrojení na dosah

30. 12. 2009 Ruský premiér Putin včera vyhlásil, že americký zámer inštalovať časti protiraketovej obrany v strednej a východnej Európe bol hlavnou prekážkou pre dosiahnutie dohody, ktorá nahradí zmluvu START I o znížení počtu jadrových hlavíc vo svete. Dve najväčšie jadrové mocnosti, USA a Rusko, oznámili, že k dosiahnutiu novej dohody o jadrovom odzbrojení, ktorá má byť nástupcom zmluvy START I z roku 1991 majú blízko. To však neznamená, že sú bezprostredne pred jej podpisom.
Najväčšou prekážkou pre podpísaniu dohody je podľa Putina skutočnosť, že USA stavia protiraketový štít, čo môže naštrbiť rovnováhu dosiahnutú počas studenej vojny, na čo by Moskva musela reagovať vývojom nových útočných zbraní. Slová najmocnejšieho ruského politika naznačujú, že téma protiraketového štítu sa zásadným spôsobom premieta do vyjednávaní o nástupcovi zmluvy START I. Ilustruje tiež, ako veľmi je Moskva citlivá na túto tému. USA chcú o téme raketovej obrany diskutovať nezávisle od vyjednávaní o novej zmluve o jadrovom odzbrojení. Vysokopostavený americký zdroj uviedol, že vo vyjednávaniach bol dosiahnutý podstatný pokrok a keď sa bude v januári v rozhovoroch pokračovať, dohodu bude možné finalizovať. Aj keď pôvodná platnosť zmluvy START I vypršala už 5. decembra 2009, Rusko a USA predĺžili jej platnosť dovtedy, pokiaľ nebude na svete nová dohoda. Tento postup bol dohodnutý na separátnom stretnutí oboch prezidentov v Kodani, kde navštívili svetové klimatické rokovania COP15.
(Zdroj: EURACTIV)
máj 2025
T po ut st št pi so ne
18 28 29 30 1 2 3 4
19 5 6 7 8 9 10 11
20 12 13 14 15 16 17 18
21 19 20 21 22 23 24 25
22 26 27 28 29 30 31 1
23 2 3 4 5 6 7 8
Dnes má meniny Servác
1
Dôležitý termín
1
Sviatok
martinus
náš partner