Zverejňovanie poradia okresov
Ministerstvo investícií bude na ročnej báze na svojom webovom sídle zverejňovať poradie okresov v zozname vybraných okresov zoradených podľa ukazovateľa...
Zákon o štátnych symboloch Slovenskej republiky
Cieľom novely zákona č. 63/1993 Z. z. o štátnych symboloch je zavedenie povinnosti označiť všetky budovy vo vlastníctve štátu štátnou vlajkou Slovenskej...
Nové členenie stavieb
Podľa novej Vyhlášky Úradu pre územné plánovanie a výstavbu Slovenskej republiky č. 59/2025 Z. z. o členení stavieb Úrad pre územné plánovanie a výstavbu...
Štruktúra a prevádzka informačného systému územného...
Vyhláška Úradu pre územné plánovanie a výstavbu Slovenskej republiky č. 60/2025 Z. z. o štruktúre a prevádzke informačného systému územného plánovania...
Linka 116117 – linka pomoci
Linka pomoci je určená na odľahčenie linky tiesňového volania 155 (ďalej len „LTV155“), ktorá často čelí preťaženiu v dôsledku vysokého počtu volaní. Novela...

Murphy radí

Firma a práca

Vedenie, ktoré nedosahuje úspešné výsledky, vydrží v podniku len päť rokov. Naproti tomuv edenie, ktoré dosahuje dobré výsledky, vydrží až pol desaťročia.

Správne zorganizované dovolenky neznížia produktivitu práce: za každý týždeň, čo ste preč a nič neurobíte, je iný týždeň, kedy váš šéf je preč a vy urobíte dvakrát toľko.

Správa o služobnej ceste sa nepíše kvôli informovanosti šéfa, ale kvôli ochrane pisateľa.

(Murphyho zákony - úplné znenie s komentárom)
Typy ľudí - VI. večer

Odkladanie práce nás väčšinou ochráni od vyrušovania (napr. od poverenia inými úlohami).

Ak sa dá nejaká myšlienka realizovať po tom, ako úspešne prešla cez schvaľovaciu mašinériu, potom sa ju vôbec neoplatí realizovať.

Drobné záležitosti vezmi do rúk hneď, dôležité sa aj tak nevybavia nikdy.

(Murphyho zákony po poslednej novele)
Hlúposti sa medze nekladú

Aj malá vec môže byť príčinou veľkej katastrofy. Opatrnosti preto nikdy nie je nazvyš - hlavne vtedy nie, ak má človek dobré miesto.

Nesťažuj si, že máš za šéfa poleno, mohol by si dostať workoholika.

Nič tak neškodí zdraviu, ako hlúpe nápady.

(Murphyho zákony v bájkach)
Márnivosť môže byť nebezpečná

Tým, že sa človek nafúkne, ešte sa nestane balónom a nezačne lietať.

Mocní si vždy nájdu dôvod, prečo treba potrestať slabšieho. Nezamieňajte si rovnosť pred zákonom s rovnosťou pred korytom.

Klamstvo, ktoré sa nedá dokázať, má cenu pravdy.

(Murphyho zákony v bájkach)
Človek očami klasikov

Nečestná korisť nevedie k dobrým výsledkom.

Moc sa dá skôr udržať rozvážnymi ako prísnymi rozhodnutiami.

Kto odrazu naháňa dvoch zajacov, nielenže nechytí jedného z nich, ale často nechytí ani jedného.

(Myšlienky bez cla)

Evropská komise obvinila Apple z porušování antimonopolních zákonů

3. 5. 2021 Evropská komise (EK) v pátek obvinila americkou technologickou společnost Apple z porušování antimonopolních zákonů. Zaslala firmě seznam námitek a požaduje, aby vysvětlila, jakým způsobem uplatňuje pravidla ve svém on-line obchodě App Store. Komise má podezření, že Apple zneužívá svého dominantního postavení na trhu streamování hudby tím, že zavádí restriktivní pravidla pro vývojáře.
Pokud Apple nebude schopen obvinění vyvrátit, hrozí mu v krajním případě pokuta až do deseti procent z jeho ročních tržeb v celém světě. Záznamy o hospodaření firmy za loňský rok ukazují, že Apple měl tržby přes 274 miliard dolarů, maximální pokuta by tam mohla dosáhnout zhruba 27 miliard dolarů (577 miliard korun).
Výrobce chytrých telefonů iPhone se dostal s komisí do křížku po stížnosti švédského poskytovatele streamovacích služeb Spotify. Ten před dvěma lety poukázal na to, že Apple podle něj nespravedlivě omezuje firmy, které jsou konkurencí pro jeho vlastní streamovací službu Apple Music na přístrojích iPhone.
Komise ve svých námitkách zaslaných americké firmě nyní uvádí, že jde o restriktivní pravidla, která Apple uplatňuje v obchodě App Store a která nutí vývojáře zavádět svůj vlastní systém placení za poskytované služby. Konkurenční poskytovatelé nemohou ani zákazníky informovat, že existují i jiné možnosti nákupu služeb než přes aplikaci Applu.
V
(Zdroj: ihned.cz)

Slováci neveria, že najhoršia časť krízy je za nami

28. 7. 2009 Najväčší pesimizmus ohľadom pokračujúcej krízy na pracovnom trhu podľa prieskumu verejnej mienky Eurobarometer panuje v Pobaltských krajinách. Polovica všetkých Európanov očakáva väčšiu angažovanosť EÚ v oblasti zamestnanosti a sociálnych záležitostí.
Prieskum jasne reflektuje „pochmúrnu náladu Európanov, keď sa hovorí o zamestnaní a sociálnej politike“. Ako sa píše v sprievodnej analýze –  Európania očakávajú od EÚ v boji proti recesii veľmi veľa a v budúcnosti ich očakávania ešte môžu narastať.
Osobitne negatívne svoje pracovné vyhliadky vnímajú  baltické národy – Estónci, Lotyši a Litovčania, z ktorých priemerne okolo 77 % verí, že to najhoršie z krízy je ešte len pred nami. Európsky priemer je 61 %, na Slovensku je to až  66 % opýtaných. Najväčší optimizmus panuje v škandinávskych krajinách, kde sú presvedčení, že to najhoršie sa už skončilo.


(Zdroj: EURACTIV)

Sociálne siete sa stanú najnebezpečnejším miestom na internete

27. 7. 2009 Sociálne siete ako Facebook, Twitter či MySpace sa pre ich používateľov čoskoro stanú najnebezpečnejším miestom na internete. Tvrdí sa to v správe firmy z oblasti internetovej bezpečnosti.
Európska komisia kladie v posledných mesiacoch zvýšený dôraz na ochranu používateľov internetu. Upozorňuje ich, že stránky sociálnych sietí môžu byť pre neskúsených potenciálne nebezpečné.
Správa agentúry EÚ pre bezpečnosť informačných sietí  varovala ešte v roku 2007 pred bezpečnostnými rizikami v súvislosti s možným únikom osobných informácií na sociálnych sieťach.  Komisárka pre informačnú spoločnosť Viviane Redingová predstavila niekoľko regulácií zameraných na ochranu mladých používateľov.
(Zdroj: EURACTIV)

Slovenská ochrana hospodárskej súťaže je už v súlade s pravidlami EÚ

27. 7. 2009 Európska komisia oznámila, že svoje konanie voči Slovensku za porušenie predpisov Európskeho spoločenstva končí.
Exekutíva mala výhrady voči ustanoveniu  slovenského zákona o ochrane hospodárskej súťaže, ktoré obmedzovalo právomoc Protimonopolného úradu Slovenskej republiky uplatniť antitrustové pravidlá EÚ na odvetvia elektronických komunikácií, energetiky a pôšt.
V piatok Komisia informovala, že slovenský zákon o ochrane hospodárskej súťaže je už v súlade s právnymi predpismi EÚ. Podľa Komisie § 2 ods. 6 zákona predtým obmedzoval možnosti Protimonopolného úradu Slovenskej republiky účinne uplatňovať články 81 (týka sa zákazu kartelov a ďalších obmedzujúcich podnikateľských postupov) a 82 (týka sa zákazu zneužívania dominantného postavenia) Zmluvy o ES v prípadoch protisúťažného správania, ktoré patrí do pôsobnosti regulačného orgánu, napríklad Telekomunikačného úradu SR.

S platnosťou od 1. júna 2009 bolo sporné ustanovenie  zmenené.  Komisia preto konanie v tomto smere ukončila. Protimonopolný úrad Slovenskej republiky teraz môže uplatňovať pravidlá EÚ týkajúce sa hospodárskej súťaže bez obmedzení.
(Zdroj: EURACTIV)

Problémy s implementovaním smernice o službách

24. 7. 2009 Podľa aktuálneho prieskumu Eurochambers pravdepodobne nestihne do konca decembra plne implementovať ustanovenia plynúce zo smernice o službách takmer každá druhá členská krajina Európskej únie. Slovensko v tejto oblasti dosiahlo výrazný pokrok.
Služby tvoria takmer 70 % HDP EÚ a zástupcovia členských štátov a profesijných únií sa nevedeli dlhé roky  dohodnúť ako tento potenciál lepšie využiť na tvorbu vnútorného trhu celého bloku. Pôvodný návrh vyvolal nesúhlasné reakcie v mnohých krajinách. Najproblematickejšou časťou navrhnutej predlohy Komisie bolo tzv. pravidlo zeme pôvodu. Pokiaľ by toto pravidlo prešlo - v praxi by podnikateľovi bolo stačilo získať povolenie prevádzkovať určité činnosti vo svojom domovskom štáte a potom by mohol túto službu ponúkať zákazníkom v celej Únii bez ďalších administratívnych záväzkov.
Návrh ale vzbudil nevôľu najmä v „starých členských štátoch“, ktoré sa obávali sociálneho dumpingu. Ten by umožňoval, aby  podnikatelia využívali nižšie štandardy vo svojich domovských krajinách a (v porovnaní so západom) tak znížili  svoje náklady, čo by viedlo k zníženiu štandárd v celej Únii.

Počas trojročného vyjednávania pred konečným schválením smernice na konci roku 2006 došlo ku značným kompromisom. V dôsledku neho  firmy a živnostníci nebudú musieť žiadať v každej zemi osobitné povolenie k pobytu alebo výkonu činnosti, no budú sa musieť podriadiť pravidlám pre podnikanie v danom odbore, ktoré sa menia  z krajiny do krajiny.

Alarmujúce výsledky prináša najnovší prieskum Eurochambers. Na otázku, či v niektorej členskej krajine prebehne implementácia smernice o službách „včas a korektne“ až 40 % obchodných komôr odpovedalo záporne alebo skepticky. To sú  oveľa horšie výsledky ako podľa januárového skúmania, kedy pesimistické vyhliadky dosahovali len štvrtinu.

Medzi lepšie prípady patrí Slovensko. Slovenská obchodná a priemyselná komora (SOPK) tvrdí, že vláda urobila všetko pre to, aby všetky povinnosti vyplývajúce zo smernice boli implementované  včas a dôkladne. SOPK dúfa,  hospodárska kríza, tento proces nespomalí.
(Zdroj: EURACTIV)
máj 2025
T po ut st št pi so ne
18 28 29 30 1 2 3 4
19 5 6 7 8 9 10 11
20 12 13 14 15 16 17 18
21 19 20 21 22 23 24 25
22 26 27 28 29 30 31 1
23 2 3 4 5 6 7 8
Dnes má meniny Pankrác
1
Dôležitý termín
1
Sviatok
martinus
náš partner