Eurozóna potrebuje ďalšie výrazné zvýšenie úrokov
29. 8. 2022
V súčasnosti je veľmi pravdepodobné, že eurozóna skĺzne do recesie. To samo o sebe však nezníži infláciu a Európska centrálna banka by sa budúci mesiac mala rozhodnúť pre veľké zvýšenie úrokových sadzieb.
Povedal to na sympóziu centrálnych bankárov v USA predstaviteľ ECB a šéf lotyšskej centrálnej banky Mártiňš Kazáks.
ECB zvýšila v júli sadzby o 0,5 percentuálneho bodu na nulu. Podobný krok sa odhaduje aj na ďalšom zasadnutí 8. septembra. Niektorí centrálni bankári však začali hovoriť o ešte väčšom zvýšení, pretože výhľad inflácie sa ďalej zhoršuje.
Skoré zvýšenie úrokových sadzieb je rozumnou politickou voľbou, povedal Kazáks agentúre Reuters. Podľa neho by menový výbor mal rokovať o zvýšení o 0,5 alebo 0,75 percentuálneho bodu. "Zo súčasného pohľadu by to malo byť aspoň 0,5 percentuálneho bodu," dodal.
Problémom je, že inflácia v eurozóne teraz činí 8,9 percenta. Je tak viac ako štvornásobná v porovnaní s cieľom ECB. A je pravdepodobné, že sa ešte zvýši, než začne pomaly ustupovať.
Nepríjemne vysoká je aj jadrová inflácia, ktorá nezahŕňa nestabilné ceny energií a potravín. To naznačuje, že časť inflácie je teraz spôsobená sekundárnymi efektmi. Pri nulových úrokových sadzbách ECB stále podporuje ekonomiku a podľa Kazáksa by banka mala dosiahnuť neutrálnu úroveň sadzieb, ktoré ekonomiku nebrzdia ani nestimulujú, v prvom štvrťroku budúceho roka.
"Ak uvidíme, že treba ísť za neutrálnu úroveň, nepochybujem o tom, že to urobíme. Ak neuvidíme výrazný pokles jadrovej inflácie, možno budeme musieť ísť za neutrálnu úroveň. Ale nepredbiehajme," dodal.
V
(Zdroj: hnonline.sk)
Kraje vyzvali Českú vládu na zastropovanie cien energií
26. 8. 2022
Nárast cien energií je tak skokový, že už nejde o krízu, ale o kolaps trhu. Povedal to v piatok predseda Asociácie krajov Českej republiky a hajtman Juhočeského kraja Martin Kuba. Za kraje vyzval vládu k regulácii cien energií.
"Teraz tu nehráme o to, kto vyhrá budúce voľby," zdôraznil Kuba s tým, že je potrebné sústrediť sa na to, ako prevedú Česko cez zložité obdobie. Aktuálna situácia je podľa neho dôsledkom vojny na Ukrajine. "Rusko využíva plyn ako zbraň," povedal šéf AKČR.
Česká vláda by preto mala stanoviť, že nikto nebude platiť za megawatthodinu viac než určitú konkrétnu čiastku. Mohlo by ísť o 75 percent obvyklej spotreby domácnosti. Opatrenie by sa vzťahovalo len na obývané domy a byty, nie na rekreačné objekty.
Kuba upozornil, že takmer žiadny český kraj ešte nemá vysúťažené ceny energií na budúci rok. Vláda by mala podľa neho určiť štátneho obchodníka s energiami, ktorému by firmy museli predať konkrétne percento svojej produkcie. Malo by to pomôcť kritickej verejnej infraštruktúre, akou sú podľa neho školy, škôlky, domovy pre seniorov či nemocnice.
V
Ceny plynu v Európe naďalej prudko rastú
22. 8. 2022
Ruský Gazprom v piatok oznámil, že od 31. augusta do druhého septembra pre opravu turbíny úplne odstaví plynovod Nord Stream 1.
Ceny zemného plynu v Európe pokračujú v raste aj na začiatku nového týždňa potom, čo v piatok 19. augusta uzavreli na novom rekordnom maxime.
Hlavným dôvodom sú obavy z dlhšieho zastavenia dodávok cez plynovod Nord Stream 1, čo by mohlo stiahnuť ekonomiky regiónu, už aj tak sužované energetickou krízou, do recesie. TASR o tom informuje na základe správy agentúry Bloomberg.
Referenčný kontrakt na plyn s dodávkou v septembri na burze v Amsterdame v pondelok vyskočil až o 13 percent a o 8:16 hodine SELČ sa predával po 275,97 eura za megawatthodinu (MWh). V piatok sa posilnil už piaty deň po sebe a uzavrel na rekordných 244,55 eura za MWh.
Ruský koncern Gazprom v piatok oznámil, že od 31. augusta do druhého septembra pre opravu turbíny úplne odstaví plynovod Nord Stream 1. To zvýšilo obavy, že plynovod by sa nemusel vrátiť do prevádzky v uvedenom termíne.
Odstávka plynovodu, ktorý je aj tak už niekoľko týždňov vyžívaný len na 20 percent maximálnej kapacity, ešte výraznejšie naruší dodávky plynu do Európy sužovanej energetickou krízou.
Takisto podporuje obavy, že Rusko môže pred zimnou sezónou dodávky úplne zastaviť. Pred touto možnosťou opakovane varovali európski politici a inštitúcie, keďže Moskva sa snaží o odvetu za západné sankcie prijaté pre jej útočnú vojnu proti Ukrajine.
V
Európa sa chystá na zimný energetický šok
19. 8. 2022
Slovensko sa dlhé roky spoliehalo na lacné energie. Plyn nám stabilne tiekol z východu a byty v panelákoch sa často prekurovali. Podľa odborníkov si Slováci zvykli na energetický blahobyt, pretože sme ešte nepocítili, čo je to nedostatok. Vojna na Ukrajine však všetko zmenila. Kremeľ začal využívať plyn ako zbraň. Postupné znižovanie dodávok cez sústavu Nord Stream 1 prinútilo európskych politikov, aby s príchodom zimy začali pripravovať plány na šetrenie energií.
Jedným z dôvodov, prečo krajiny vyzývajú na šetrenie, sú aj samotné ceny komodít. Tie ruské ťaženie voči Kyjevu vyhnalo na historické hranice. Cena kontraktu na elektrinu na burze European Energy Exchange v Lipsku včera prvý raz prekročila 500 eur za megawatthodinu. Za posledný rok sa tak zvýšila zhruba o 500 percent. „Ceny v tomto prípade určuje primárne dopyt a ponuka. Obavy sú momentálne hlavne na tej ponukovej strane z dôvodu, že nevieme, koľko energií nám z Ruska príde,“ hovorí analytik XTB Tomáš Vranka.
V
Európske akciové trhy sa v stredu oslabili
19. 8. 2022
Európske akciové trhy sa v stredu oslabili a po piatich obchodných dňoch prerušili svoju pozitívnu sériu. Negatívny vplyv na náladu na trhoch malo zvýšenie obáv z nárastu úrokových sadzieb.
Kľúčový nemecký index Dax v stredu padol o 2,04 percenta a uzavrel na 13.626,71 bodu. Hlavný francúzsky index CAC 40 klesol o 0,97 percenta na 6528,32 bodu, taliansky FTSE MIB o 1,04 percenta na 22.757,81 bodu, španielsky IBEX 35 o 0,91 percenta na 8434,80 bodu a britský FTSE 100 o 0,27 percenta na 7515,75 bodu.
Index blue-chipov z eurozóny EuroStoxx 50 sa znížil o 1,29 percenta na 3756,06 bodu a paneurópsky index STOXX Europe 600 o 0,91 percenta na 439,03 bodu.
Podvečer sa v negatívnom pásme pohybovala aj Wall Street. Kľúčový americký index Dow Jones Industrial Average sa o 18.41 h SELČ nachádzal so stratou 0,53 percenta na 33.972,01 bodu. Širší index S&P 500 klesol o 0,87 percenta na 4267,77 bodu a technologický index Nasdaq Composite o 1,25 percenta na 12.939,04 bodu.
V