Zverejňovanie poradia okresov
Ministerstvo investícií bude na ročnej báze na svojom webovom sídle zverejňovať poradie okresov v zozname vybraných okresov zoradených podľa ukazovateľa...
Zákon o štátnych symboloch Slovenskej republiky
Cieľom novely zákona č. 63/1993 Z. z. o štátnych symboloch je zavedenie povinnosti označiť všetky budovy vo vlastníctve štátu štátnou vlajkou Slovenskej...
Nové členenie stavieb
Podľa novej Vyhlášky Úradu pre územné plánovanie a výstavbu Slovenskej republiky č. 59/2025 Z. z. o členení stavieb Úrad pre územné plánovanie a výstavbu...
Štruktúra a prevádzka informačného systému územného...
Vyhláška Úradu pre územné plánovanie a výstavbu Slovenskej republiky č. 60/2025 Z. z. o štruktúre a prevádzke informačného systému územného plánovania...
Linka 116117 – linka pomoci
Linka pomoci je určená na odľahčenie linky tiesňového volania 155 (ďalej len „LTV155“), ktorá často čelí preťaženiu v dôsledku vysokého počtu volaní. Novela...

Murphy radí

Hlúposti sa medze nekladú

Keď nemáš nič, zle je, keď máš priveľa, je ešte horšie.

Veci, ktorých sa vzdáš, môžu byť použité proti tebe.

Ak sa veci majú pokaziť, tak sa pokazia nezávisle od miesta, kam ich schováme.

(Murphyho zákony v bájkach)
Veda a omyly

Kto neriskuje, urobí za rok priemerne dva veľké omyly. Kto riskuje, urobí priemerne dva veľké omyly za rok.

Nedostatky veľkej myšlienky sú vždy aspoň také veľké ako jej prednosti.

Čím viac človek vie, tým menej tomu rozumie.

(Murphyho zákony - úplné znenie s komentárom)
Márnivosť môže byť nebezpečná

Najväčším nebezpečím pre človeka je jeho márnivosť.

V prvom kole vždy vyhráva krása tela. Občas dôjde aj na druhé kolo a tam jednoznačne vyhráva krása ducha. Problém je len v tom, že dnes sa nikomu nechce čakať na druhé kolo.

Len somár sa snaží o to, na čo nemá, bežať ako kôň.

(Murphyho zákony v bájkach)
O manželstve a veciach s tým súvisiacich

Keď sa manželka naučí chápať manžela, prestane ho počúvať.

Nič nie je také ľahké, ako sa to na prvý pohľad zdá. Všetko trvá vždy kratšie, ako sa pôvodne predpokladalo.

Ľubovoľný pár môže byť šťastný dovtedy, kým si sex nezačne pliesť s láskou.

(Murphyho zákonník)
Zákony života

Obísť problém sa nedá bez toho, aby ste nezakopli. Zakopnete vždy v okamihu, keď to najmenej očakávate.

Keď tlačíte na pílu, reže nakrivo. Zato, keď ju necháte na pokoji, tak potvora jedna, nereže vôbec.

Na čo človek siahne, to pokazí. A to, na čo nedosiahne, sa zo strachu pred človekom pokazí samo.

(Murphyho zákonník)

Európski oceliari bijú na poplach. Hrozí odvetviu tvrdý pád?

30. 3. 2023 Európski výrobcovia ocele prežívajú náročné obdobie. Ničí ich konkurencia z tretích krajín, klesajú im zákazky v Európe, rastie cena železnej rudy alebo im robia vrásky na čele emisné povolenky, ktoré ich nútia znižovať emisie oxidu uhličitého.
Nemecký ekonomický denník Handelsblatt dokonca hovorí o hrozbe recesie. Situácia sa zdá byť vážna a na poplach bijú aj samotní európski výrobcovia ocele.
O úskaliach európskeho oceliarskeho priemyslu sa diskutovalo aj na nedávnej konferencii Európskej asociácie ocele (Eurofer). Prezident Euroferu Geert Van Poelvoorde povedal, že „odvetvie čelí zložitým geopolitickým, ekonomickým a environmentálnym nástrahám.”
„Uvedené záležitosti majú potenciál vymazať celé európske oceliarstvo," varoval Van Poelvoorde.
Ešte pred šiestimi mesiacmi bolo mnoho firiem v oceliarskom odvetví v nádeji, že sa konjunktúra v priebehu roka opäť vráti. Postupne sa však začína ukazovať, že tento optimizmus bol predčasný...
V
(Zdroj: hnonline.sk)

Predĺženie rodičovskej dovolenky v EÚ

31. 7. 2009 Európska exekutíva zverejnila včera návrh na zvýšenie minimálnej dĺžky rodičovskej dovolenky od roku 2011 z troch na štyri mesiace. Ovplyvní to systém vo Veľkej Británii, Írsku, Rumunsku, Portugalsku a na Malte.


Koncom júna sa európski sociálni partneri  dohodli na zvýšení rodičovskej dovolenky z troch na štyri mesiace, čo by platilo pre všetkých zamestnancov bez ohľadu na druh pracovnej zmluvy.  

Novú rámcovú dohodu o rodičovskej dovolenke podpísali 18. júna ETUC, BUSINESSEUROPE, CEEP a UEAPME. Ide o prvý prípad, kedy sa európski sociálni partneri dohodli na aktualizácii obsahu dohody podpísanej  v decembri 1995.

Za tvorbu vlastnej zamestnaneckej politiky sú zodpovedné národné vlády. EÚ však môže vytvoriť všeobecné pravidlá o minimálnych pracovných štandardoch. Francúzsko, Nemecko, Česká republika, Slovensko a Litva  umožňujú najdlhšiu rodičovskú dovolenku, ktorá môže byť až tri roky. Írsko, Belgicko, Malta a Portugalsko len tri mesiace.

Na základe návrhov Komisie, akákoľvek diskriminácia na pracovisku včítane znevýhodneného  zaobchádzania  pre uplatňovanie práva na rodičovskú dovolenku  by sa malo stať protizákonné. Po návrate z rodičovskej dovolenky by sa rodičom malo umožniť požiadať o dočasné prispôsobenie pracovných podmienok (napríklad pracovného času).

(Zdroj: EURACTIV)

„Smartphone“ revolúcia

30. 7. 2009 Európske inštitúcie tento týždeň uzavreli dohodu, ktorá by mala prispieť k ďalšiemu šíreniu inteligentných mobilných telefónov (smartphones) akými sú napríklad BlackBerry či iPhone a zvýšiť tak počet spotrebiteľov využívajúcich mobilné internetové služby.


Širokopásmové internetové služby, ktoré poskytuje v súčasnosti nová generácia mobilných telefónov (3G a 4G často označované výrazom smartphone – inteligentný telefón) využívajú hlavne špecifické šírky pásiem (UMTS). Sú lepšie stavané pre preberanie väčšieho objemu dát, no majú kratší dosah.  Počet antén v dôsledku toho viac rastie v mestských oblastiach a vidiek v novom trende zaostáva.  

Podľa údajov,  z ktorých čerpá Európska komisia, v decembri 2008 odhadovali spotrebiteľskú základňu 3G služieb na 90 miliónov v rámci EÚ (najviac v Taliansku, Rakúsku, Švédsku, Veľkej Británii, kde presahovali 20 % celkového počtu užívateľov mobilných telefónov).

Internet v mobiloch je vnímaný ako budúcnosť webu. Yahoo, ktorý patrí medzi spoločnosti s najväčším objemom investícií do rozvoja v tejto oblasti odhaduje, že do  desať rokov, väčšina používateľov webu bude k nemu pristupovať prostredníctvom svojich mobilných telefónov.

Kľúčovým  v reforme je  teraz  oslobodenie  nových frekvencií a nie adaptovanie  tých istých pásiem pre viac služieb. Toto je cieľom veľkej časti európskeho telekomunikačného balíka, ktorý sa  však v súčasnosti stal rukojemníkom politických hádok.
V septembri 2009 by malo vojsť do platnosti nové znenie smernice upravujúcej sieť elektronických komunikácií (GSM).
(Zdroj: EURACTIV)

Energetickým zdrojom budúcnosti majú byť riasy

29. 7. 2009 Milióny dolárov do výskumu využitia rias, ako potenciálneho zdroja energie budúcnosti nalievajú ropné spoločnosti ako Shell či ExxonMobil. Riasy oproti tradičným surovinám na výrobu biopalív poskytujú hneď niekoľko výhod.

Napriek tomu, že výroba bioetanolu či bionafty z poľnohospodárskych produktov, ako slnečnice, repka, či cukrová trstina, zažíva globálny boom, ozýva sa voči nej aj hlasná kritika.  Energetické plodiny vytláčajú z pôdy potraviny a tým sa podieľajú na zvyšovaní ich cien.
Preto sa mnoho nádejí vkladá do „biopalív druhej generácie“, vyrábaných z drevnatej biomasy. Zdrojom energie by sa tak stali časti rastlín, ktoré nie sú určené na konzumáciu. Možností je mnoho. Od odpadu z kukurice či cukrovej trstiny, po listy, slamu, kôru stromov či drevný odpad.
Zásadný problém je však spojený aj  s týmito zdrojmi.  Ich masové využitie predpokladá cielené pestovanie a v konečnom důsledku by tak  mohli zaberať poľnohospodársku pôdu. Ďalším efektom by bolo zvyšovanie cien dreva, ktoré je nevyhnutné  napríklad v papiernictve.
Skutočnosť, že na používanie biopalív je potrebné využívať pôdu, je jedným zo súčasných obmedzení biopalív.  Ale existujú aj ďalšie obmedzenia.
Riešením tohto problému môže byť využitie rias.  Riasy na rozdiel od poľnohospodárskych plodín nepotrebujú vôbec produktívnu pôdu,  alebo dobrú pôdu, ktorá je normálne využívané pre potraviny. Najlepšie rastú v morskej vode, ktorej zásoby sú prakticky neobmedzené.
Niektorým typom dokonca mimoriadne prospieva znečistená morská voda, v ktorej sú schopné rásť exponenciálne.
Aj keď technológie pestovania rias sú stále v rannom štádiu vývoja, pritiahli pozornosť viacerých veľkých ropných firiem.
Výroba bioenergie z rias musí  čeliť aj ďalším problémom. Jedným z týchto problémov  je nedostatočný právny rámec.  
Situáciu chce riešiť Európske združenie biomasy z rias (EABA), ktoré začalo svoju činnosť 5. júna. V rámci nedávno prijatej Smernice o obnoviteľných zdrojoch sa snaží sa o právnu jasnosť. Jeho hlavným cieľom je posilnenie dialógu medzi výskumníkmi a priemyslom.
(Zdroj: EURACTIV)

Slováci neveria, že najhoršia časť krízy je za nami

28. 7. 2009 Najväčší pesimizmus ohľadom pokračujúcej krízy na pracovnom trhu podľa prieskumu verejnej mienky Eurobarometer panuje v Pobaltských krajinách. Polovica všetkých Európanov očakáva väčšiu angažovanosť EÚ v oblasti zamestnanosti a sociálnych záležitostí.
Prieskum jasne reflektuje „pochmúrnu náladu Európanov, keď sa hovorí o zamestnaní a sociálnej politike“. Ako sa píše v sprievodnej analýze –  Európania očakávajú od EÚ v boji proti recesii veľmi veľa a v budúcnosti ich očakávania ešte môžu narastať.
Osobitne negatívne svoje pracovné vyhliadky vnímajú  baltické národy – Estónci, Lotyši a Litovčania, z ktorých priemerne okolo 77 % verí, že to najhoršie z krízy je ešte len pred nami. Európsky priemer je 61 %, na Slovensku je to až  66 % opýtaných. Najväčší optimizmus panuje v škandinávskych krajinách, kde sú presvedčení, že to najhoršie sa už skončilo.


(Zdroj: EURACTIV)
máj 2025
T po ut st št pi so ne
18 28 29 30 1 2 3 4
19 5 6 7 8 9 10 11
20 12 13 14 15 16 17 18
21 19 20 21 22 23 24 25
22 26 27 28 29 30 31 1
23 2 3 4 5 6 7 8
Dnes má meniny Gizela
1
Dôležitý termín
1
Sviatok
martinus
náš partner