Zverejňovanie poradia okresov
Ministerstvo investícií bude na ročnej báze na svojom webovom sídle zverejňovať poradie okresov v zozname vybraných okresov zoradených podľa ukazovateľa...
Zákon o štátnych symboloch Slovenskej republiky
Cieľom novely zákona č. 63/1993 Z. z. o štátnych symboloch je zavedenie povinnosti označiť všetky budovy vo vlastníctve štátu štátnou vlajkou Slovenskej...
Nové členenie stavieb
Podľa novej Vyhlášky Úradu pre územné plánovanie a výstavbu Slovenskej republiky č. 59/2025 Z. z. o členení stavieb Úrad pre územné plánovanie a výstavbu...
Štruktúra a prevádzka informačného systému územného...
Vyhláška Úradu pre územné plánovanie a výstavbu Slovenskej republiky č. 60/2025 Z. z. o štruktúre a prevádzke informačného systému územného plánovania...
Linka 116117 – linka pomoci
Linka pomoci je určená na odľahčenie linky tiesňového volania 155 (ďalej len „LTV155“), ktorá často čelí preťaženiu v dôsledku vysokého počtu volaní. Novela...

Murphy radí

Európske veľkoobchodné ceny plynu pokračujú v poklese tretí deň po sebe

11. 10. 2022 Zásobníky plynu v Európskej únii sú naplnené na 91 percent. To by malo krajinám regiónu poskytnúť rezervu na chladné mesiace, aj ak bude Rusko naďalej obmedzovať dodávky. Európske veľkoobchodné ceny plynu pokračujú v poklese tretí deň po sebe. Sústavné zvyšovanie zásob totiž znížilo obavy z nedostatku počas zimy aj napriek tomu, že Rusko eskalovalo vojnu na Ukrajine. Informuje o tom na základe správy agentúry Bloomberg.
Cena referenčného kontraktu na plyn s dodávkou v najbližšom mesiaci na holandskej burze TTF v utorok ráno klesla až o 2,7 percenta. Kontrakt neskôr vymazal časť strát a o 8:42 nášho času sa obchodoval s mínusom 0,7 percenta po 153 eur za megawatthodinu. Počas uplynulých dvoch obchodných dní cena TTF kontraktu celkovo padla o 12 percent.
Zásobníky plynu v Európskej únii sú naplnené na 91 percent, čo je viac než býva obvyklé. To by malo krajinám regiónu poskytnúť rezervu na chladné mesiace, aj ak bude Rusko naďalej obmedzovať dodávky. Ďalším faktorom sú snahy vlád o úspory energií.
Aj napriek terajšiemu poklesu sú však ceny plynu stále viac než štvornásobné v porovnaní s normálnymi úrovňami pre toto obdobie roka. Príčinou je vysoká závislosť Európy od dodávok ruských energií, ktoré sa v uplynulých mesiacoch postupne znižovali. Vlády sa snažia nahradzovať ruský plyn dodávkami z iných krajín, napríklad z Nórska či USA.
V
(Zdroj: hnonline.sk)

Inflácia v eurozóne pravdepodobne vzrastie o 1,8 %

26. 7. 2010 BRUSEL - Miera medziročnej inflácie v krajinách eurozóny by v júli podľa očakávania trhu mala vzrásť o 1,8 percenta.
Trh tak očakáva, že miera medziročnej inflácie vzrastie oproti júnu o dve desatiny percentuálneho bodu. Ak sa očakávanie analytikov naplní, miera inflačných tlakov v krajinách európskej šestnástky vzrastie na najvyššiu úroveň od konca roka 2008. Dlhodobý inflačný cieľ Európskej centrálnej banky je na úrovni dvoch percent.

Spotrebiteľská dôvera v eurozóne v júli stúpla

23. 7. 2010 Brusel - Spotrebiteľská dôvera v eurozóne sa tento mesiac vyšplhala na viac ako dvojročné maximum kvôli poklesu obáv ohľadom dlhovej krízy.
Európska komisia oznámila, že index dôvery pre eurozónu podľa jej prvého odhadu v júli stúpol na mínus 14,1 bodu z júnových mínus 17,3 bodu. V celej Európskej únii sa index dôvery v júli zvýšil na mínus 13,8 bodu z mínus 14,9 bodu v predchádzajúcom mesiaci. Údaje o vývoji spotrebiteľskej dôvery sú podľa agentúry Reuters ďalšiou známkou toho, že ekonomika eurozóny sa oživuje z hospodárskej krízy aj napriek chaosu na trhu s vládnymi dlhopismi a neistote ohľadom zdravia bankového sektora.

MMF varoval eurozónu

22. 7. 2010 Frankfurt nad Mohanom - Medzinárodný menový fond varoval eurozónu pred negatívnymi dôsledkami na ekonomický rast, ktorý môže mať v najbližších rokoch snahu znižovať vládne výdavky a dlhy.
Vyplýva to zo správy, ktorú zverejnilo európske oddelenie fondu po rokovaniach s Európskou komisiou a Európskou centrálnou bankou. Fond varoval Európu pred ďalšími ekonomickými problémami, z ktorých eurozónu nevytiahne ani výrazný pokles eura. Slabšie krajiny eura na jar zasiahla dlhová kríza Grécka a v eurozóne v budúcnosti vraj hrozí aj úverová kríza.

Budapešť neustúpi požiadavkám MMF

21. 7. 2010 Budapešť - Maďarská vláda trvá na tom, že neustúpi požiadavkám Medzinárodného menového fondu a EÚ na nové výdavkové škrty a zrušenie plánu bankovej dane. Vyhlásil to premiér Viktor Orbán.
Podľa členov vlády sa MMF v spore o bankovú daň stavia na stranu zahraničných bánk pôsobiacich v krajine a nejde im až tak o zníženie deficitu, ktorý je teraz napokon jeden z najnižších v celej EÚ. Orbán poslancom svojej strany Fidesz oznámil, že vláda v spore o bankovú daň neustúpi. Nehodlá zaviesť nové úsporné sociálne opatrenia, ani pred komunálnymi voľbami 3. októbra, ani po nich. Fidesz chce podporiť ekonomický rast zavedením rovnej dane.
(Zdroj: - )
máj 2025
T po ut st št pi so ne
18 28 29 30 1 2 3 4
19 5 6 7 8 9 10 11
20 12 13 14 15 16 17 18
21 19 20 21 22 23 24 25
22 26 27 28 29 30 31 1
23 2 3 4 5 6 7 8
Dnes má meniny Svetozár
1
Dôležitý termín
1
Sviatok
martinus
náš partner