Zverejňovanie poradia okresov
Ministerstvo investícií bude na ročnej báze na svojom webovom sídle zverejňovať poradie okresov v zozname vybraných okresov zoradených podľa ukazovateľa...
Zákon o štátnych symboloch Slovenskej republiky
Cieľom novely zákona č. 63/1993 Z. z. o štátnych symboloch je zavedenie povinnosti označiť všetky budovy vo vlastníctve štátu štátnou vlajkou Slovenskej...
Nové členenie stavieb
Podľa novej Vyhlášky Úradu pre územné plánovanie a výstavbu Slovenskej republiky č. 59/2025 Z. z. o členení stavieb Úrad pre územné plánovanie a výstavbu...
Štruktúra a prevádzka informačného systému územného...
Vyhláška Úradu pre územné plánovanie a výstavbu Slovenskej republiky č. 60/2025 Z. z. o štruktúre a prevádzke informačného systému územného plánovania...
Linka 116117 – linka pomoci
Linka pomoci je určená na odľahčenie linky tiesňového volania 155 (ďalej len „LTV155“), ktorá často čelí preťaženiu v dôsledku vysokého počtu volaní. Novela...

Murphy radí

Ja nič, to Murphy

To, že viete, na koho zvalíte vinu, problém nevyrieši, ale človeku to náramne pomôže.

Najlepšie je nerobiť nič a pripravovať sa na to, že bude ešte horšie.

O vašom mieste pod Slnkom bude rozhodovať len a len to, akú veľkú informáciu budete mať. V živote prestane platiť: „Nie je dôležité zvíťaziť, ale zúčastniť sa“ a začne platiť nové: „Nie je dôležité zvíťaziť, ale byť prvý!

(Murphyho zákony – novela pre XXI. storočie)
Murphy optimista

Ak vaše slová prestávajú počúvať, je čas na zmenu štýlu: menej slov a viac úplatkov.

Ak vás tri dni naháňali a nakoniec vás dostali, je to lepšie, ako utekať po celý zvyšok života.

Ak ste sa sklamali v láske, skúste to s kartami. Ak ani v kartách nebudete mať šťastie, skúste borovičku – tá ešte nikdy nesklamala.

(Murphyho zákonník)
Úvod k Murphyho večerom

Z času na čas sa človek potkne o pravdu, ale najčastejšie vstane a ide bez obzretia ďalej.

Múdreho fajka inšpiruje a hlupákovi nahrádza cumlík.

Murphológia je ideológiou, ktorá si na rozdiel od pretrpených ideológie nekladie za cieľ manipulovať masy, ale jednotlivca.

(Murphyho zákony po poslednej novele)
Newtonove zákony

Vaše sebavedomie sa pod sústredenými pohľadmi vašej manželky a svokry vytráca rýchlosťou, úmernou ich hmotnosti a vzdialenosti.

Teleso umiestnené v priestore zostane na mieste, až kým si neuvedomí svoju situáciu.

Vec, ktorá je v pohybe, sa určite pohybuje zlým smerom.

(Murphyho zákony - úplné znenie s komentárom)
Človek a spoločnosť

Civilizácia vznikla vtedy, keď človek prvý raz hodil do protivníka namiesto kameňa zlé slovo.

Býky nevyhrávajú. Aj býčie zápasy vyhrávajú ľudia. Ľudia nevyhrávajú ľudské spory. Tie vyhrávajú právnici.

Jediná naozajstná voľba, ktorá vám zostane po príchode na svet, je voľba medzi zlým a ešte horším.

(Murphyho zákony - úplné znenie s komentárom)

Európske akcie zaznamenali prudký pád

29. 11. 2021 Európske akcie dnes utrpeli najprudší pokles od vlaňajšieho júna. Pod zvýšený tlak sa dostali kvôli obavám z hospodárskych dopadov novej mutácie koronaviru, ktorá bola zistená v Juhoafrickej republike. Paneurópsky akciový index STOXX Europe 600 odpísal 3,67 percenta a obchodovanie uzavrel na 464,05 bodu.
Za celý týždeň tak prišiel asi o 4,5 percenta. "Táto nová varianta vírusu prichádza v najhoršom možnom čase, pretože Európa a niektoré severné časti Spojených štátov sú v napätej situácii kvôli už tak vysokým počtom nových prípadov a hospitalizácií," povedal podľa agentúry Reuters analytik Peter Garnry zo spoločnosti Saxo Bank.
"Akcie reagujú negatívne, pretože sa zatiaľ nevie, do akej miery budú voči novému variantu účinné vakcíny, čím sa zvyšuje riziko nových uzáver," dodal.
Nová verzia koronaviru s označením B.1.1.529 sa rýchlo šíri v najľudnatejšej provincii Juhoafrickej republiky a podľa vedcov sú doterajšie poznatky o nej znepokojujúce.
Nesie totiž mimoriadny počet mutácií, a mohla by tak byť agresívnejšia ako predchádzajúce varianty. Mnoho krajín, vrátane európskych, už reaguje zákazom letov zo zasiahnutej oblasti.
V
(Zdroj: hnonline.sk)

Na pneumatikách bude vyznačená ich palivová efektívnosť

26. 11. 2009 Európsky parlament dal zelenú novému nariadeniu EÚ. Podľa neho sa na automobilových pneumatikách začne vyznačovať ich palivová efektívnosť. Túto informáciu by mali motoristi nájsť na nálepkách alebo v priloženej písomnej informácii najneskôr od novembra 2012.
Od novembra 2012 každá automobilová pneumatika na trhu v EÚ bude musieť byť zaradená do jednej z energetických kategórií „od A po G“. Vyplýva to z nariadenia, ktoré 26. 11. definitívne schválili poslanci EP. Pneumatiky, ktoré budú mať najvyššiu palivovú efektívnosť, budú označené kategóriou „A“. Pneumatika okrem informácie o palivovej náročnosti bude musieť niesť i bezpečnostnú informáciu o priľnavosti k mokrej vozovke, ako i o miere hluku, ktorý vytvára počas jazdy. V záujme podpory kvality pneumatík sa členským štátom zakáže udeľovať štátnu podporu pre výrobcov, ktorých produkty nesplnia kritériá aspoň pre zaradenie do kategórie „C“. Aj keď označenie energetickej triedy a ďalšie informácie nebudú musieť byť uvedené fyzicky na bočnej strane pneumatiky, podľa dohodnutého kompromisu ich výrobcovia budú musieť uviesť na nálepke na pneumatike alebo v písomnej informácii, ktorú dostane každý kupujúci.
(Zdroj: EURACTIV)

Daňové predpisy slovenským podnikom zaberú ročne 257 hodín

25. 11. 2009 Slovenským podnikom zaberie vypĺňanie daňových priznaní a dodržiavanie všetkých daňových predpisov ročne vyše 10 dní. Oproti podnikom v susednom Česku, Poľsku či Maďarsku je to však menej času.
Ukázala to najnovšia štúdia Svetovej banky a spoločnosti PricewaterhouseCoopers, ktorá sa zaoberá náročnosťou platenia daní aj celkovým daňovým zaťažením. Daňové povinnosti oberú podniky v Maďarsku o 330 hodín ročne, v Poľsku o takmer 400 hodín a v susednom Česku o 613 hodín ročne. Slovensko pri posudzovaní časovej náročnosti pri daniach obsadilo 103. priečku a Česko až 171. miesto. V sledovanom období platenie daní uľahčilo 45 štátov. Podľa štúdie celkovo vidieť snahu štátov daňové systémy reformovať. V reforme daňového systému sa víťaznou krajinou podľa analýzy stal Východný Timor, ktorý zaviedol nový daňový zákon. Svetová banka v rámci analýzy upozornila, že v rôznych štátoch sú daňové systémy veľmi rozdielne. Štúdia podotýka, že daňový systém je známy už od čias starovekých Egypťanov tri tisícky rokov pred Kristom.
(Zdroj: PRAVDA)

Noví lídri EÚ

23. 11. 2009 Na summite 19. 11. 2009 hlavy štátov a vlád Európskej únie rozhodli o nových lídroch EÚ. Kým voľba Hermana Van Rompuya na post prvého predsedu Európskej rady nebola prekvapením, o výbere barónky Catherine Ashton na post šéfky európskej diplomacie sa to celkom povedať nedá.
Obidvaja noví lídri tak Van Rompuy ako aj Ashton sú známejší skôr vo svojich krajinách než na medzinárodnej scéne a obaja odchádzajú zo svojej súčasnej funkcie po približne roku. Rozhodnutie hláv štátov a vlád EÚ bolo jednomyseľné a je výsledkom veľmi širokého kompromisu a zohľadnenia rôznych faktorov. Prvé kritérium bolo politické – Catherine Ashton je kandidátkou Strany európskych socialistov (PES), kým Herman Van Rompuy stredo-pravej Európskej ľudovej strany (EPP). Ďalším, aj keď menej záväzným faktorom bolo rodové hľadisko. Švédske predsedníctvo bolo pod tlakom, aby konzultácie o nomináciách viedlo spôsobom, ktorý by vyprodukoval aj ženské meno. Iný výsledok by do značnej miery diskreditoval celú politiku rodovej rovnosti Európskej únie. Summitom Európskej rady teda bude od 1. decembra 2009 predsedať Van Rompuy, ktorý v minulosti zastával post ministra pre rozpočet a šéfa flámskych kresťanských demokratov. Pred vstupom do politiky pracoval pre centrálnu banku, Píše blogy i haiku (forma japonskej poézie). Jeho súrodenci sú v belgickej politike tiež aktívni. V roku 2004 sa postavil proti členstvu Turecka v Európskej únii. Konfrontovaný s týmto vyjadrením však budúci „prezident EÚ“ povedal, že na novom poste nebude reprezentovať svoje názory, ale názory všetkých členských štátov. Svoju povesť konsenzuálneho politika potvrdil slovami, že z rokovaní musí každá krajina odísť víťazne. Rokovania, pri ktorých bude niektorá krajina porazená, nie sú dobré rokovania. Do funkcie bude formálne uvedený 1. decembra 2009 prostredníctvom tzv. písomnej procedúry. Budúca šéfka európskej diplomacie Catherine Ashton pôsobila v britskej politike ako predsedníčka Snemovne lordov (House of Lords), nevolenej hornej komory britského parlamentu. Zaujímavosťou zo života budúcej šéfky európskej diplomacie je, že vo svojej rodine je prvou ženou, ktorá má univerzitné vzdelania. Ekonómiu študovala v Londýne a v minulosti sa venovala etike v biznise (CSR) i zdravotníckemu systému. Do Snemovne lordov ju menoval expremiér Tony Blair v roku 1999 a stala sa tak jednou z najmladších členov Snemovne. Od roku 2001 zastávala viaceré ministerské funkcie - školstvo (štátna tajomníčka), ľudské práva (štátna tajomníčka), ústavné záležitosti (štátna tajomníčka) a spravodlivosti (štátna tajomníčka). Ako predsedníčka House of Lords bola od roku 2007 členom kabinetu. Podpísala sa pod skutočnosť, že Lisabonská zmluva úspešne prešla ratifikáciou v Snemovni lordov a jej predchodca v Európskej komisii Peter Mandelson ju opísal ako „strašidelne bystrú“. Na poste vysokej predstaviteľky chce viesť „tichú diplomaciu“. Ako členku Európskej komisie ju bude vo vysokej funkcii musieť ešte potvrdiť Európsky parlament.
(Zdroj: EURACTIV)

Pozor na zlodejov

23. 11. 2009 Prieskum britskej spoločnosti The Centre for Retail Research pre krádeže a spreneveru ukázal, že najviac strácajú českí a slovenskí maloobchodníci. Ročne prichádzajú o takmer 1,5 % tržieb. Straty v posledných rokoch rastú v celej Európe, s výnimkou Rakúska.
Prieskum Global Theft Barometer pravidelne vyhodnocujú britskí experti v spolupráci s maloobchodnými reťazcami na celom svete. Podľa neho ochrániť tovar pred zlodejmi je čoraz ťažšie. Predajcovia minulý rok prišli o 1,43 % celkových tržieb v dôsledku rôznych chýb, podvodov a krádeží, (najviac od roku 2001) čo je medziročný nárast o 5,9 %. Spomedzi 21 skúmaných členských krajín boli najhoršie výsledky zaznamenané na Slovensku a v Maďarsku (1,5 %)a v Čechách. Európsky priemer je na úrovni 1,33 %. Na druhom konci rebríčka skončili Rakúšania a Nemci, ktorí spôsobujú maloobchodníkom straty okolo 1 % obratu. V Rakúsku sa okrem toho ako v jedinej európskej krajine vlani kradlo viac ako teraz. Na krádežiach v obchodoch sa obohacujú dve skupiny – zákazníci a zamestnanci. Podľa prieskumu majú zákazníci na svedomí 43 % všetkých strát, zamestnanci 36 %. Zostávajúcich 21 % uniká pre administratívne a účtovné chyby alebo podvody zo strany dodávateľov. Paradoxom je, že obchodné reťazce vynakladajú na zabezpečenie predajní nemálo prostriedkov. Konkrétne ide o 0,3 % ich tržieb. Zhruba polovica tejto čiastky ide podľa prieskumu na platy ochranky.
(Zdroj: EURACTIV)
máj 2025
T po ut st št pi so ne
18 28 29 30 1 2 3 4
19 5 6 7 8 9 10 11
20 12 13 14 15 16 17 18
21 19 20 21 22 23 24 25
22 26 27 28 29 30 31 1
23 2 3 4 5 6 7 8
Dnes má meniny Pankrác
1
Dôležitý termín
1
Sviatok
martinus
náš partner