Európska Únia investuje 1,23 miliardy eur na podporu duševného zdravia
13. 6. 2023
Európska komisia (EK) v stredu oznámila, že dopĺňa európsku zdravotnú úniu o ďalší pilier: o nový, komplexný prístup k duševnému zdraviu. Na rôzne súvisiace iniciatívy vyčlení až 1,23 miliardy eur.
Podľa Komisie ide o o prvý krok k tomu, aby sa duševné zdravie kládlo na rovnakú úroveň ako fyzické zdravie a aby sa v tejto oblasti zaistil nový, medziodvetvový prístup.
Nová stratégia EÚ sa zameria na primeranú a účinnú prevenciu, prístup k vysokokvalitnej a cenovo dostupnej zdravotnej starostlivosti a liečbe, ako aj na opätovné začlenenie do spoločnosti po uzdravení. Pred pandémiou koronavírusu čelil problémom s duševným zdravím v EÚ každý šiesty človek (84 miliónov ľudí), v posledných rokoch sa táto situácia ešte zhoršila.
Celkové náklady na problémy v oblasti duševného zdravia sa v krajinách EÚ odhadujú na vyše štyri percentá HDP, čo predstavuje viac ako 600 miliárd eur ročne. Tieto náklady zahŕňajú výdavky na zdravotnícke systémy a programy sociálneho zabezpečenia, ale aj nižšiu zamestnanosť a produktivitu pracovníkov.
B
(Zdroj: www.aktuality.sk/)
Európa potrebuje veľké ekonomické reformy
22. 5. 2013
Ak Európa neurobí veľké reformy, hrozí jej desaťročie ekonomickej stagnácie.
Vyhlásil to guvernér kanadskej centrálnej banky.
V európskom finančnom systéme pretrvávajú hlboké problémy a bez trvalých a zásadných reforiem hrozí dekáda stagnácie.
Európske hospodárstvo je v recesii a drží ho tam aj snaha o fiškálne úspory, nízka miera istoty a prísne úverové podmienky. Ako jednu z najvýznamnejších potrebných reforiem menoval vytvorenie bankovej únie v eurozóne.
V cyperských bankách ukrývali účty aj politici
22. 5. 2013
Audit šiestich bánk dokázal, že až desatina majiteľov účtov boli politici.
Až 60 percent klientov cyperských bánk bolo označených za vysoko rizikových, podozrivých z prania špinavých peňazí.
Vyplýva to z utajenej správy európskeho výboru Rady Európy Moneyval, na ktorej spolupracoval s konzultačnou firmou Deloitte. V analýze si vytypovali 90 klientov, ktorí si od bánk požičali celkovo 18 miliárd eur. Pozreli sa na 180 najväčších vkladateľov a na 120 náhodne vybraných klientov.
Zistili, že desatina z nich zastáva významné politické posty.
Chorú ekonomiku EÚ má vyliečiť nevyskúšaný liek
20. 5. 2013
Škrtanie dlhov vťahuje krajiny používajúce spoločnú menu euro stále viac do recesie.
Zastaviť zvyšujúci sa počet nezamestnaných môže len opätovné oživenie výroby.
Začiatkom mája ECB pripustila, že môže vyskúšať v eurozóne doteraz nevyskúšaný liek. Odvtedy nabrala na obrátkach diskusia o možnosti znížiť depozitné sadzby ECB do mínusu a donútiť tak banky, aby nechali peniaze v ekonomike.
Tento krok by oslabil spoločnú menu euro, umožnil lacnejší vývoz, zlacnil financovanie štátnych dlhov a tiež by mohol zjednodušiť prístup firiem k úverom.
Euro kleslo voči doláru na šesťtýždňové minimum
16. 5. 2013
Euro reagovalo na nečakane veľký pokles ekonomiky eurozóny.
Spoločná európska mena voči doláru oslabila na šesťtýždňové minimum.
Poškodil ju nečakane veľký pokles ekonomiky eurozóny.
Euro oproti doláru kleslo o 0,3 % na 1,2883 USD/EUR. Oslabenie eura pomohlo dolárovému indexu, ktorý meria jeho hodnotu voči košu iných hlavných svetových mien.