Zverejňovanie poradia okresov
Ministerstvo investícií bude na ročnej báze na svojom webovom sídle zverejňovať poradie okresov v zozname vybraných okresov zoradených podľa ukazovateľa...
Zákon o štátnych symboloch Slovenskej republiky
Cieľom novely zákona č. 63/1993 Z. z. o štátnych symboloch je zavedenie povinnosti označiť všetky budovy vo vlastníctve štátu štátnou vlajkou Slovenskej...
Nové členenie stavieb
Podľa novej Vyhlášky Úradu pre územné plánovanie a výstavbu Slovenskej republiky č. 59/2025 Z. z. o členení stavieb Úrad pre územné plánovanie a výstavbu...
Štruktúra a prevádzka informačného systému územného...
Vyhláška Úradu pre územné plánovanie a výstavbu Slovenskej republiky č. 60/2025 Z. z. o štruktúre a prevádzke informačného systému územného plánovania...
Linka 116117 – linka pomoci
Linka pomoci je určená na odľahčenie linky tiesňového volania 155 (ďalej len „LTV155“), ktorá často čelí preťaženiu v dôsledku vysokého počtu volaní. Novela...

Murphy radí

Nebo je v nebi

Každý má takého boha akého si zaslúži. (Troyat)

Posledné slová slávnych sú dobre známe – a väčšinou nudné. Zato posledné dialógy bezvýznamných sú úplne neznáme – a zaujímavé.

Narieka chorý Kohn: Cítim, že sa blíži moja posledná hodina! Sára, daj mi ešte pohár vody! Vody? Ale veď ty si vodu nikdy nemohol zniesť! No áno, ale na smrteľnej posteli sa teba pomeriť aj s úhlavným nepriateľom!

(Zrnká úsmevu)
Žiadna hlava nie je dokonalá

Cesta pravdy je jediná, ale lož má tisíc chodníčkov.

Ak na potvrdenie správnosti začatia akcie treba zložité výpočty, je lepšie akciu nezačínať.

Katastrofy prichádzajú náhle, bez predchádzajúcej výstrahy.

(Murphyho zákony – novela pre XXI. storočie)
Murphy o láske

Počet žien, ktoré sa mužovi páčia, rastie úmerne s jeho vekom.

Všetkého moc škodí. Aj lásky. Cnosť potrestá sama seba.

Ak chcete stratiť objektívny pohľad na ženy, počúvajte, čo o nich hovorí vaša manželka.

(Murphyho zákony – novela pre XXI. storočie)
Mnoho je na svete mocného...

Učme sa krotiť záľubu v prepychu a túžbu po sláve, pestovať v sebe striedmosť, mierniť hnev, pozerať sa na vlastnú chudobu kľudným zrakom a žiadať bohatstvo skôr od seba, ako od šťasteny. (Seneca)

Čo si sám zaviníš, to ťa bolí najviac. (Heliodoros)

Nepoctivosť nikdy nenechá oddýchnuť si toho, v koho srdci prebýva. (Cicero)

(Myšlienky bez cla)
Prečo máme radi informáciu?

Cena informácie sa mení podľa toho, na ktorej strane kontajnera sa nachádzate.

Kto chce prežiť, musí sa správať ako rímske husi – vedieť, kedy zagágať a kedy držať zobák.

Užitočné informácie treba z človeka vytĺkať, neužitočné ho utlčú.

(Murphyho zákony – novela pre XXI. storočie)

Európska únia formálne schválila núdzové obmedzenie cien plynu

23. 12. 2022 Krajiny Európskej únie dnes formálne schválili parametre núdzového obmedzenia cien plynu, na ktorom sa ministri energetiky pod vedením českého predsedníctva dohodli v pondelok. Informovala o tom Rada Európskej únie. Zavedenie cenového stropu podporili takmer všetky krajiny vrátane kriticky sa vyjadrujúceho Nemecka. Len Maďarsko bolo proti a Rakúsko s Holandskom sa hlasovania zdržali.
Obmedzenie bude únia na všetkých svojich plynových burzách uplatňovať od 15. februára, ak cena plynu na kľúčovom virtuálnom trhu Title Transfer Facility prekročí 180 eur za megawatthodinu. Zároveň bude musieť byť najmenej o 35 eur vyšší ako globálny priemer cien skvapalneného zemného plynu.
Európsky blok sa na mechanizme zhodol po niekoľkomesačnom dohadovaní, na začiatku ktorého bolo letné rekordné zdraženie plynu až k hranici 300 eur za Mwh. Viaceré krajiny už odvtedy podnikajú finančne náročné kroky na pomoc domácnostiam a firmám, ktoré sa stretávajú s drahým plynom i súvisiacimi vysokými cenami elektriny.
Českému predsedníctvu sa podarilo získať súhlas väčšiny sprvu rozdelených krajín. Na jednej strane bola početnejšia skupina štátov vrátane Španielska, Talianska či Poľska, ktoré sa usilovali o čo najnižší strop. Na druhé potom niekoľko krajín ako Nemecko, Holandsko alebo Rakúsko, ktoré obmedzenia nechceli pre možné zvýšenie dopytu a nedostatok dodávok plynu.
V
(Zdroj: hnonline.sk)

Ohrozenie Lisabonskej zmluvy v Čechách

30. 1. 2009 Analytik inštitútu Europeum tvrdí, že rozhodnutie prezidenta Obamu zastaviť plány predchádzajúcej administratívy na stavbu protiraketového systému v Česku a Poľsku blokuje ratifikáciu Lisabonskej zmluvy v českom parlamente.
Snaha spojiť ratifikáciu s hlasovaním o súhlase so stavbou amerického radaru spôsobila terajšie zdržanie. Nakoľko je raketový štít v súčasnosti blokovaný, blokovaná je aj Lisabonská zmluva. Ozývajú sa hlasy, aby sa o ratifikácii Lisabonskej zmluvy rozhodlo až na konci českého predsedníctva EÚ.  
(Zdroj: EURACTIV)

IRENA pre obnoviteľnú energiu

29. 1. 2009 V pondelok začala v Bonne fungovať nová globálna agentúra pre obnoviteľnú energiu IRENA (International Renewable Energy Angency).
Agentúra má radiť rozvojovým i rozvinutým krajinám ako zvýšiť využívanie obnoviteľných zdrojov a podporovať lepšie mechanizmy financovania a technologické transfery do rozvojových krajín. IRENA vznikla ako protiváha Medzinárodnej energetickej agentúre, ktorá údajne uprednostňovala fosílne palivá pred "zelenou" energiou. Iniciatívu silne presadzovalo Nemecko. Zakladajúci dokument podpísalo 75 krajín, Slovensko medzi nimi nie je. Zatiaľ sa nepridali ani Spojené štáty a Veľká Británia.
(Zdroj: EURACTIV)

Celonárodný štrajk vo Francúzsku

29. 1. 2009 Masové prepúšťanie vo Francúzsku vyvolalo masový generálny štrajk, vyhlásený na dnes. Čierny štvrtok má byť najväčším protestom zamestnancov proti hospodárskej kríze a nezamestnanosti.
Počet nezamestnaných prekročil hranicu 2,1 milióna ľudí a miera nezamestnanosti má dosiahnuť desať percent. Štrajkovať sa chystajú pracovníci, združení  v ôsmich odborových hnutiach, aerolínie, železnice, učitelia, lekári, poštoví úradníci, novinári z verejnoprávnych médií, zamestnanci automobiliek aj operátori lyžiarskych vlekov.  Francúzi očakávajú, že vláda zamedzí prepúšťaniu, udrží mzdy a posilní kúpyschopnosť. Štrajk podporuje až 69 percent obyvateľov. Štrajkujú aj obyvatelia v Taliansku a v Grécku. Grécke odbory tlačia na vládu vo viacerých otázkach. Odmietajú pripravované návrhy dôchodkovej reformy, ktorá by mala zvýšiť odvody. Takisto sú proti chystanej privatizácii.
(Zdroj: SME)

Náhrada za nevyčerpanú dovolenku

28. 1. 2009 Podľa rozsudku Európskeho súdneho dvora, ak zamestnanec nevyčerpá všetky dni platenej dovolenky v danom kalendárnom roku pre chorobu alebo hospitalizáciu, musí mu zamestnávateľ vyplatiť náhradu.
Vyplýva to zo Smernice 2003/88/ES zo 4. novembra 2003. Smernica o pracovnom čase priznáva obyvateľom členských krajín EÚ právo na platenú dovolenku, ktoré nezaniká v prípade, ak zamestnanec nemôže vyčerpať celú ročnú kvótu pre lekárom potvrdenú práceneschopnosť alebo hospitalizáciu. Zamestnanec má v duchu smernice nárok, aby mu za nevyčerpané dni platenej dovolenky bola vyplatená finančná náhrada.
(Zdroj: EURACTIV)
máj 2025
T po ut st št pi so ne
18 28 29 30 1 2 3 4
19 5 6 7 8 9 10 11
20 12 13 14 15 16 17 18
21 19 20 21 22 23 24 25
22 26 27 28 29 30 31 1
23 2 3 4 5 6 7 8
Dnes má meniny Žofia
1
Dôležitý termín
1
Sviatok
martinus
náš partner