Zverejňovanie poradia okresov
Ministerstvo investícií bude na ročnej báze na svojom webovom sídle zverejňovať poradie okresov v zozname vybraných okresov zoradených podľa ukazovateľa...
Zákon o štátnych symboloch Slovenskej republiky
Cieľom novely zákona č. 63/1993 Z. z. o štátnych symboloch je zavedenie povinnosti označiť všetky budovy vo vlastníctve štátu štátnou vlajkou Slovenskej...
Nové členenie stavieb
Podľa novej Vyhlášky Úradu pre územné plánovanie a výstavbu Slovenskej republiky č. 59/2025 Z. z. o členení stavieb Úrad pre územné plánovanie a výstavbu...
Štruktúra a prevádzka informačného systému územného...
Vyhláška Úradu pre územné plánovanie a výstavbu Slovenskej republiky č. 60/2025 Z. z. o štruktúre a prevádzke informačného systému územného plánovania...
Linka 116117 – linka pomoci
Linka pomoci je určená na odľahčenie linky tiesňového volania 155 (ďalej len „LTV155“), ktorá často čelí preťaženiu v dôsledku vysokého počtu volaní. Novela...

Murphy radí

Európska únia dokáže získať z Ukrajiny takmer všetky poľnohospodárske výrobky,

26. 7. 2023 ktoré sa po odstúpení Ruska od obilnej dohody teraz nemôžu vyvážať cez jej čiernomorské prístavy. TASR o tom informuje na základe správy portálu orf.at, ktorý v utorok citoval európskeho komisára pre poľnohospodárstvo Janusza Wojciechowského.
Dovoz agrokomodít z Ukrajiny možno realizovať prostredníctvom železníc a ciest cez členské štáty EÚ susediace s Ukrajinou, povedal Wojciechowski. Únia je schopná doviezť takmer všetko, konkrétne ide o približne štyri milióny ton olejnín a obilnín mesačne, špecifikoval eurokomisár. Toto množstvo sa podľa jeho vyjadrenia z Ukrajiny vyviezlo už v novembri 2022. Európska komisia (EK) tiež skúma, ako by sa dali pokryť dodatočné prepravné náklady, doplnil.
Podľa Wojciechowského sa ešte v čase platnosti obilnej dohody prepravovalo 60 % ukrajinského poľnohospodárskeho vývozu po zemi a 40 % cez Čierne more...
B
(Zdroj: aktuality.sk)

Politika ECB bude musieť byť vysoko prispôsobivá

4. 9. 2019 Európska centrálna banka (ECB) by mala pokračovať vo svojej politike zameranej na posilnenie inflácie, ale musí mať na pamäti aj potenciálne vedľajšie efekty.
Uviedla to v stredu Christine Lagardová, nominovaná na pozíciu prezidentky ECB, počas "grilovania" vo výbore pre hospodárske a menové záležitosti Európskeho parlamentu (EP). Bývalá šéfka Medzinárodného menového fondu pred europoslancami vyjadrila súhlas s názorom ECB, že jej politika bude musieť byť „vysoko prispôsobivá" dlhšie časové obdobie. Hlavnou úlohou ECB je cenová stabilita, preto sa snaží dostať infláciu tesne pod hranicu dvoch percent. Tá sa však už niekoľko mesiacov pohybuje pod touto úrovňou, pričom podľa najnovších odhadov v auguste dosiahla len jedno percento. Lagardová však zároveň varovala pred „potenciálnymi vedľajšími účinkami“ súčasnej nekonvenčnej politiky.
(Zdroj: hnonline.sk)

Euro je najslabšie za 16 mesiacov

2. 9. 2019 Kurz spoločnej európskej meny v pondelok padol na 16-mesačné minimum. Dôvodom je negatívny vplyv obchodnej vojny medzi USA a Čínou na náladu investorov v eurozóne. Euro oslabilo o 0,3 percenta na 1,0958 dolára/EUR. V piatok (30. 8.) sa jeho kurz dostal pod 1,10 USD/EUR prvýkrát od mája 2017. Európska centrálna banka (ECB) stanovila v piatok referenčný kurz na 1,1036 USD/EUR.
Nemecký výrobný sektor zaznamenal v auguste kontrakciu. Takisto klesla aktivita vo výrobnom sektore celej eurozóny. Dôvodom je slabý dopyt, ktorý spôsobil, že firmy znižujú produkciu a rušia pracovné miesta. Euro tento rok oslabilo už o vyše štyri percentá. Negatívny vplyv na náladu investorov má predovšetkým obchodná vojna medzi USA a Čínou a brexitový chaos. Trh počíta, že ECB tento mesiac uvoľní menovú politiku, čo takisto tlačí na pokles kurzu spoločnej meny.
(Zdroj: hnonline.sk)

Eurozónu prekvapil rast ekonomického optimizmu

30. 8. 2019 Ekonomická nálada v eurozóne sa v auguste prekvapivo zlepšila, a to vďaka rastu optimizmu v priemysle a maloobchode. Vyplýva to z dnešných údajov Európskej komisie.
Index ekonomickej nálady v auguste stúpol na 103,1 bodu z júlového 102,7 bodu. Analytici pritom v ankete agentúry Reuters predpovedali, že index klesne na 102,3 bodu. Rast ekonomiky eurozóny sa v druhom štvrťroku spomalil o polovicu na 0,2 percenta z 0,4 percenta v prvom kvartáli. Predpokladá sa, že Európska centrálna banka (ECB) na budúci mesiac predstaví nové opatrenia na podporu ekonomiky. ECB už signalizovala, že by mohla prikročiť k ďalšiemu zníženiu úrokov, či k novým nákupom dlhopisov.
(Zdroj: hnonline.sk)

Konflikt s Európou je pre USA nebezpečnejší ako spory s Čínou

28. 8. 2019 Ak sa plne rozvinie obchodné vojna medzi Spojenými štátmi a Európskou úniou, môžu USA stratiť viac, než v prípade súčasného konfliktu s Čínou.
Uviedli to odborníci v rozhovore so serverom CNBC. Prezident USA Donald Trump pokračuje v tvrdej rétorike voči EÚ a jeho administratíva má v novembri rozhodnúť, či zaťaží clami jedno z najdôležitejších priemyselných odvetví v Európe: výrobu automobilov. Spojené štáty už uvalili clo na európsky hliník a oceľ, čo v EÚ v júni 2018 viedlo k zavedeniu ciel vo výške 25 percent na dovoz z USA v hodnote 2,8 miliardy dolárov (2,5 miliardy eur), pričom spory okolo výrobcov lietadiel Airbusu a Boeingu pokračujú.
(Zdroj: hnonline.sk)
máj 2025
T po ut st št pi so ne
18 28 29 30 1 2 3 4
19 5 6 7 8 9 10 11
20 12 13 14 15 16 17 18
21 19 20 21 22 23 24 25
22 26 27 28 29 30 31 1
23 2 3 4 5 6 7 8
Dnes má meniny Blažena
1
Dôležitý termín
1
Sviatok
martinus
náš partner