Európska únia dokáže získať z Ukrajiny takmer všetky poľnohospodárske výrobky,
26. 7. 2023
ktoré sa po odstúpení Ruska od obilnej dohody teraz nemôžu vyvážať cez jej čiernomorské prístavy. TASR o tom informuje na základe správy portálu orf.at, ktorý v utorok citoval európskeho komisára pre poľnohospodárstvo Janusza Wojciechowského.
Dovoz agrokomodít z Ukrajiny možno realizovať prostredníctvom železníc a ciest cez členské štáty EÚ susediace s Ukrajinou, povedal Wojciechowski. Únia je schopná doviezť takmer všetko, konkrétne ide o približne štyri milióny ton olejnín a obilnín mesačne, špecifikoval eurokomisár. Toto množstvo sa podľa jeho vyjadrenia z Ukrajiny vyviezlo už v novembri 2022. Európska komisia (EK) tiež skúma, ako by sa dali pokryť dodatočné prepravné náklady, doplnil.
Podľa Wojciechowského sa ešte v čase platnosti obilnej dohody prepravovalo 60 % ukrajinského poľnohospodárskeho vývozu po zemi a 40 % cez Čierne more...
B
(Zdroj: aktuality.sk)
Mladí inovátori sa chcú presadiť
12. 7. 2011
Európske fórum mladých inovátorov podalo návrh na vytvorenie fondu pre ich inovátorské nápady
Tento návrh privítali viacerí poslanci Európskeho parlamentu. Podľa tejto schémy by mohli mladí inovátori od 16 do 36 rokov opísať svoj hrubý inovačný nápad na určenú internetovú schránku a počkať na posúdenie, či mu pridelia financie z fondu a bude pracovať na svojom projekte aj naďalej.
Gréci odsúhlasili úsporné opatrenia
1. 7. 2011
Grécky parlament schválil balík úsporných opatrení, ktorý má zabrániť hroziacemu bankrotu.
Gréci uskutočnili významné rozhodnutie a schválili balík úspor. Tlak na Grécko vyvinula Európska únia a Medzinárodný menový fond, nakoľko inak by nezískali poslednú tranžu pôžičky a krajina by kráčala k bankrotu.
EÚ o pomoci Portugalsku
16. 5. 2011
Ministri financií Európskej únie aj eurozóny dnes budú schvaľovať finančnú pomoc pre Portugalsko.
So záchranným balíčkom pre tretiu krajinu eurozóny, ktorá musela požiadať o pomoc, vo výške 78 miliárd eur súhlasia všetky členské štáty vrátane Slovenska. Rovnaká suma ako z EFSM poputuje do Lisabonu aj zo súčasného záchranného fondu eurozóny (EFSF) a z Medzinárodného menového fondu. Medzinárodné spoločenstvo tak uplatnilo úplne rovnaký model ako pri pomoci Írsku, kde finančnú záchranu takisto delilo na tretiny medzi EFSM, EFSF a MMF. Podobný ako v prípade Írska by mal byť aj úrok zo záchranného fondu eurozóny, ktorý sa bude podľa eurokomisára pre hospodárske a menové záležitosti Olliho Rehna pohybovať medzi 5,5 až 6,0 %. Pri EFSM aj MMF je úroková sadzba o niečo nižšia.
Gréci asi požiadajú o ďalšiu európsku pomoc
9. 5. 2011
Gréci potrebujú ďalšiu európsku pomoc. Podľa denníka Financial Times sa na tom zhodujú ministri financií štátov platiacich eurom.
Eurozóna a Medzinárodný menový fond už zadĺženému Grécku požičali 110 miliárd eur. Plán na záchranu Grécka však zlyháva. Otvorene to už priznal aj grécky minister financií Georgios Papaconstantinou. Gréci by si totiž už budúci rok mali opäť normálne požičiavať na finančných trhoch. Lenže úroky z gréckych dlhopisov zostávajú astronomicky vysoké. Trh proste v záchranu krajiny neverí, a Grécko tak podľa denníka asi požiada o ďalšie úvery, tentoraz zo záchranného balíka eurozóny. Variantom môže byť aj predĺženie doby splatnosti pôžičiek, ktoré musí Grécko budúci rok uhradiť. Gréci aj diplomati z eurozóny stále trvajú na tom, že krajina sa bankrotu dokáže vyhnúť.