Európska únia chce zrušiť trend neplatených stáží
2. 2. 2024
Neplatené stáže sú dnes pre viacerých mladých ľudí kľúčovou kariérnou možnosťou. Tento trend chce EÚ zminimalizovať.
To, čo sa zdá byť bránou k vzdelávaniu a rastu, však často skrýva krutú realitu – ide o neplatené stáže, ktoré sú formou vykorisťovania. „V mnohých prípadoch neplatené stáže v skutočnosti nahrádzajú najnižšie pracovné pozície,” hovorí Tea Jarc z Európskej konfederácie odborových zväzov.
Táto skutočnosť je pre mladých ľudí čoraz bežnejšia, pretože vo veľkej časti sveta sa rozširujú neplatené programy.
V EÚ, kde ich parlament opakovane označil za „formu vykorisťovania mladých pracovníkov a porušovanie ich práv”. Možno však čoskoro dôjde k zmenám.
V júni poslanci Európskeho parlamentu veľkou väčšinou hlasovali za to, aby Európska komisia zaviedla právne predpisy, ktoré by zakázali väčšinu neplatených stáží v celom bloku. Podľa denníka The Guardian sa očakáva, že návrh bude hotový začiatkom roka 2024.
Nedávny prieskum ukázal, že 78 percent mladých ľudí absolvuje aspoň jednu stáž. V tejto súvislosti však prístup podnikov k stážistom zostáva neregulovaný, na čo v posledných rokoch upozorňujú rôzne organizácie. Poslanci Európskeho parlamentu chcú preto zlepšiť kvalitu tohto prístupu...
B
(Zdroj: aktuality.sk)
Taliansko zostáva hrozbou pre Európu
11. 6. 2018
Nový taliansky premiér Giuseppe Conte vo svojom úvodnom prejave potvrdil populistickú politiku novej vlády. Talianska vláda sa chce zameriavať na staré známe populistické riešenia ako navýšenie príjmov pre občanov, zníženie daní a ukončenie masovej imigrácie do Talianska.
Conte však v tomto prejave zároveň vyzval k silnejšej a férovejšej Európe ako jedinému spôsobu, ako predísť rozpadu tohto hospodárskeho celku. Pritom pred koncom EU kvôli interným rozporom už varoval minulý týždeň aj známy finančník George Soros. Prejav pred talianskym senátom bol zároveň aj akousi obhajobou, nakoľko večer nasledovalo hlasovanie o dôvere novému premiérovi. Conte má 53 rokov, je vyštudovaný právnik a nemá žiadnu politickú históriu ani skúsenosti. Program novej vlády výrazne kopíruje programy euroskeptických strán Hnutie piatich hviezd a Liga severu. Prvým a najdôležitejším cieľom je pre Conteho eliminácia rozdielov v ekonomickom raste medzi Talianskom a Európskou úniou. Na to chce použiť nové fiškálne stimuly v obrovskom rozsahu. Talianske dlhopisy na jeho prejav reagovali výpredajom a výnos dvojročného bondu sa znova dostal k jednému percentu. Desaťročný výnos prekonal štvordňovú sériu poklesov a vzrástol nad 2,65 percenta. Euro taktiež prepadlo a voči doláru sa zošmyklo naspäť pod 1,17. Medzinárodný menový fond tvrdí, že celková suma vo fiškálnom stimule by sa mala podľa odhadov vyšplhať až na 126 miliárd eur.
Rozpočet EÚ: Mali sme mať až o tretinu menej
11. 6. 2018
Pre Slovensko je nový návrh rozpočtu Európskej únie sklamaním. Krajina má totiž na najbližších sedem rokov dostať o 1,5 miliardy menej ako v predchádzajúcom období. Dôvodom je fakt, že sa približujeme k stropu európskej životnej úrovne a nezamestnanosť je na historicky najnižších číslach. „Nechcem, aby nižší rozpočet brali krajiny, ktorých sa to týka, ako trest za úspech,“ vyjadrila sa eurokomisárka Věra Jourová, ktorá túto tému otvorila počas HNClubu.
Nový rozpočet EÚ na roky 2021 až 2027 je ochudobnený o príspevok Veľkej Británie, ktorá európsku dvadsaťosmičku opúšťa. Aj to malo zásadný vplyv na jeho prerozdelenie. „Začnem dobrou správou. Krajiny ako Česko a Slovensko si ekonomicky neuveriteľne polepšili. Iba v prípade HDP to išlo nahor a myslím si, že je to do značnej miery aj vplyv európskych fondov,“ uviedla Jourová. Na Slovensku sa cez tieto fondy vyriešila napríklad časť infraštruktúry. Europoslankyňa zjednodušene vysvetlila, že ak je krajina chudobná, potrebuje eurofondy, ak je bohatá, nepotrebuje ich. A zlepšenie ekonomickej situácie spôsobilo ukrojenie z nového rozpočtu pre Slovensko. Hlavným kritériom pre výpočet finančnej injekcie je práve HDP a zamestnanosť. Podľa toho by Česká republika vo výpočte spadla až o 45 percent nižšie a Slovensko približne o 33 percent. „Toto sa mi nepáčilo a s Marošom Šefčovičom a ďalšími kolegami sme sa nad tým pozastavovali a bojovali za to, aby nový rozpočet nemal víťaza a porazeného,“ ozrejmila Jourová. Snahou eurokomisárky bolo, aby nenastala „šoková terapia“ pre krajiny, ktoré si za posledné roky ekonomickú situáciu zlepšili, a aby nižšia suma nebola vnímaná ako potrestanie za to, že sa nám darí.
EÚ bude pokutovať Google
7. 6. 2018
Európska komisia sa budúci mesiac chystá vymerať americkej internetovej spoločnosti Google pokutu za zneužívanie dominantnej pozície operačného systému Android pre mobilné zariadenia. Informuje o tom na svojich internetových stránkach denník Financial Times (FT) s odvolaním sa na zdroje oboznámené s prípadom.
Európska komisia už predvlani v apríli dospela k predbežnému záveru, že Google v súvislosti s operačným systémom Android porušuje európske antitrustové pravidlá. Google podľa Európskej komisie zaviedol pre výrobcov zariadení so systémom Android nezákonné podmienky, čím poškodil hospodársku súťaž a obmedzil spotrebiteľom možnosť výberu. Podľa denníka zatiaľ nie je jasné, akú vysokú pokutu firma dostane. Európska komisia môže vymerať pokutu vo výške až desiatich percent ročných tržieb podniku, čo v tomto prípade predstavuje približne 11 miliárd dolárov, píše Financial Times. Google dostal od Európskej komisie za zneužitie dominantného postavenia na trhu už koncom minulého júna pokutu 2,42 miliardy eur. Táto pokuta sa týkala obvinenia z apríla 2015, podľa ktorého Google vo výsledkoch internetového vyhľadávania systematicky zvýhodňoval vlastný produkt umožňujúci porovnávanie nákupných ponúk.
Telefonovanie do zahraničia bude lacnejšie
6. 6. 2018
Zástupcovia Európskeho parlamentu a krajín Európskej únie sa v noci na dnes dohodli na pravidlách, ktoré okrem iného zlacnia telefonovania do inej krajiny únie, možno už od budúceho mája.
Politická dohoda na podobe nového kódexu pre elektronické komunikácie je predovšetkým krokom v príprave pravidiel, ktoré majú úniu pripraviť na dobu sietí ďalšej generácie s vysokou rýchlosťou a širokým pokrytím. Podpredseda Európskej komisie pre jednotný digitálny trh Andrus Ansip výsledok vyjednávania ocenil. "Zvýši to prepojenie a konkurencieschopnosť Európy. Pokladáme základy rozvoja sietí piatej generácie (5G) v EÚ," poznamenal. Príslušné spektrum by malo byť k dispozícii na konci roka 2020. Roamingové poplatky pri volaní zo zahraničia boli zrušené už vlani. Nastala tak situácia, kedy telefonát cez hranicu rôznym smerom stál rôzne sumy. Nové pravidlá majú zabezpečiť aj dostupnosť spoľahlivého internetu, lepšiu ochranu spotrebiteľov vrátane možnosti kompenzácie pri ťažkostiach s prechodom medzi operátormi, a tiež napríklad zavádzajú európsky systém mobilného varovania. Teraz ich čaká ešte schválenie v europarlamente a v Rade EÚ. Potom budú mať štáty dva roky na to, aby pravidlá previedli do svojho vlastného práva.