Európska komisia schválila operačný Program Slovensko
25. 11. 2022
Európska komisia schválila operačný Program Slovensko. Slovensko bude môcť začať využívať takmer 13 miliárd eur z nových eurofondov. Investície budú smerovať na zlepšenie života ľudí v regiónoch, energetickú bezpečnosť, digitalizáciu aj na zelené riešenia. Program Slovensko vo štvrtok predstavila vicepremiérka a ministerka investícií Veronika Remišová (Za ľudí) v Prešove, na konferencii s názvom Tvoríme lepšie Slovensko. Prítomní boli tiež komisári EK Elisa Ferreira a Nicolas Schmit, členovia slovenskej vlády, zástupcovia samospráv a ďalší hostia.
"Veľmi ma teší úspech, ktorý sme dosiahli s novým Programom Slovensko a reformou eurofondov. V Európskej únii sme medzi prvými šiestimi krajinami, ktoré majú kompletne schválené celé programovanie na nové eurofondové obdobie. Už o niekoľko týždňov tak budeme môcť vyhlásiť z nových eurofondov prvé výzvy," uviedla Remišová.
Podľa ministerky investícií predstavujú nové eurofondy pre Slovensko veľkú šancu, ako sa posunúť vpred. "Dnešným dňom otvárame úplne novú investičnú kapitolu Slovenska. Vyššie platy a lepšiu životnú úroveň nám prinesú iba lepšie platené zamestnania. Pracovné miesta s vysokou pridanou hodnotou budú len v dynamických inovatívnych odvetviach. Táto téma sa tu opakuje roky a jej riešenie sa už viac nedá odkladať. Ak teraz nedokážeme zásadne zlepšiť náš systém vzdelávania, podporiť výskum, zavádzať inovácie, zlepšiť celkové prostredie pre naše firmy, budeme zaostávať. Nové eurofondy sú preto pre Slovensko obrovskou, ale zároveň možno aj poslednou šancou, ako sa naplno rozbehnúť," zdôraznila.
V
(Zdroj: hnonline.sk)
Na úkor platov ľudí rastú firmám zisky
12. 10. 2012
Hospodárstvo síce niekoľko rokov rastie takmer najrýchlejšie v Európe, ale ľudia to na platoch nevidia.
Naopak,zárobky firiem prudko rastú.
Výsledkom je, že kým firmy si z vytvoreného hrubého domáceho produktu krajiny berú až 54 percent, ľuďom na platy ide len 37,5 percenta.
V Európe je pomer opačný.
Pre krízu najbližších päť rokov majú ceny ropy klesať
12. 10. 2012
Na spotrebu ropy majú negatívny vplyv problémy Európy s dlhovou krízou.
Ceny ropy budú v nasledujúcich piatich rokoch postupne klesať v dôsledku slabého hospodárskeho rastu, zavádzania nových technológií, ktoré umožnia efektívnejšie využívanie energií, a zvyšovania ťažby komodity v Iraku aj v Severnej Amerike.
Agentúra znížila odhad rastu dopytu po rope v rokoch 2011-2016 o 500.0000 barelov denne v porovnaní s odhadom.
Schválený zákon o odpadoch
11. 10. 2012
Vláda schválila novelu zákona o odpadoch z dielne ministerstva životného prostredia.
Prešiel aj návrh na skrátené legislatívne konanie,
novela má platiť od januára 2013.
Novela musí byť schválená do zasadnutia Európskeho súdu.
Najväčšie spory sa viedli o takzvanú rozšírenú zodpovednosť výrobcov, ktorá sa napokon do novely nedostala. Zatiaľ platí len pre obaly a elektroodpad.
Novela otvára firmám možnosť dať si spracovať nebezpečný odpad u zahraničných firiem. Zo zákona totiž zmizol paragraf, čo zvýhodňoval domácich spracovateľov pred firmami z únie. Zostáva obmedzenie v podobe nižšieho poplatku do Recyklačného fondu v prípade spracovania odpadu u slovenskej firmy.
Z programu potravinovej pomoci Brusel škrtol Slovensko.
10. 10. 2012
K bezplatným potravinám občania v núdzi sa dostanú najskôr v roku 2014.
Sociálne odkázaní občania sa budúci rok nedostanú k potravinám zadarmo. Európska komisia (EK) totiž vyradila Slovensko z programu potravinovej pomoci pre rok 2013.
Dôvodom rozhodnutia komisie bola skutočnosť, že Slovensko nevytvorilo vhodné podmienky na to, aby zabezpečilo bezpečnú, správnu a včasnú implementáciu tohto programu v roku 2013.
Občania v núdzi sa tak k bezplatným potravinám dostanú najskôr v roku 2014. Vtedy však už program potravinovej pomoci bude mať na starosti Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny.
Tento rok malo Slovensko z programu potravinovej pomoci k dispozícii 5 miliónov eur, budúci rok by získalo okolo 4,8 milióna eur.