Zverejňovanie poradia okresov
Ministerstvo investícií bude na ročnej báze na svojom webovom sídle zverejňovať poradie okresov v zozname vybraných okresov zoradených podľa ukazovateľa...
Zákon o štátnych symboloch Slovenskej republiky
Cieľom novely zákona č. 63/1993 Z. z. o štátnych symboloch je zavedenie povinnosti označiť všetky budovy vo vlastníctve štátu štátnou vlajkou Slovenskej...
Nové členenie stavieb
Podľa novej Vyhlášky Úradu pre územné plánovanie a výstavbu Slovenskej republiky č. 59/2025 Z. z. o členení stavieb Úrad pre územné plánovanie a výstavbu...
Štruktúra a prevádzka informačného systému územného...
Vyhláška Úradu pre územné plánovanie a výstavbu Slovenskej republiky č. 60/2025 Z. z. o štruktúre a prevádzke informačného systému územného plánovania...
Linka 116117 – linka pomoci
Linka pomoci je určená na odľahčenie linky tiesňového volania 155 (ďalej len „LTV155“), ktorá často čelí preťaženiu v dôsledku vysokého počtu volaní. Novela...

Murphy radí

Človek a hlúposť

Hlúposť nie je hriech; postihnutý nemôže nebyť hlúpym.

Nie je nutné nechať sa urážať hlupákmi a klaňať sa mocným. Stačí naučiť sa prežiť o chlebe a vode.

Tam, kde je hlúposť dostatočným vysvetlením, netreba hľadať iné vysvetlenia.

(Murphyho zákony - úplné znenie s komentárom)
Hlúposti sa medze nekladú

Starého osla neprerobíš. Ani mladého somára neprerobíš. Napriek tomu sa každý každého snaží preinačiť na svoj obraz.

Nič tak neškodí zdraviu, ako hlúpe nápady.

Nikto nemôže mať všetko odrazu - aj krásu aj rozum.

(Murphyho zákony v bájkach)
Murphyho inzeráty

Stratila sa mi žena. Zn.: Kto ju nájde a privedie mi ju, tomu rozbijem hubu.

Výhodne vymením falošnú päťstokorunáčku za dve pravé dvestokorunáčky. Zn.: Berte, kým je v akcii!

Vymením muža za staré husle.: Zn.: Drevo ako drevo.

(Murphyho zrnká II)
Firma a práca

Podnikanie je proces, založený na metóde výskytu výhier a prehier. Napriek tomu pre istotu počítajte s tromi prehrami na jednu výhru.

Ak zamestnanci neskončia prácu za prvých 24 hodín, nechajte ich pracovať aj v noci.

Vedenie, ktoré nedosahuje úspešné výsledky, vydrží v podniku len päť rokov. Naproti tomuv edenie, ktoré dosahuje dobré výsledky, vydrží až pol desaťročia.

(Murphyho zákony - úplné znenie s komentárom)
Kde končí pozemská púť

Na to, že v živote nič nie je zadarmo, si už človek zvykol. Ale na to, že bez peňazí nemôže človek ani zomrieť, si budeme musieť ešte len zvykať.

V živote existujú len dve istoty: to, že človek raz zomrie, a to, že dokiaľ nezomrie, musí platiť dane. Aj keď o tom všetci vedia, každý sa tomu bráni – smrti aj plateniu.

Smrť sa neriadi našim plánmi. (Moliére)

(Zrnká úsmevu)

Európska komisia predstavila balíček opatrení, ktorý má uľahčiť život podnikom

13. 9. 2023 Súčasťou balíka je aj smernica o zjednodušení daní pre malé a stredné podniky, ktoré sú zapojené do cezhraničnej činnosti. Tie v posledných rokoch zasiahlo množstvo kríz, od pandémie COVID-19, cez vyššie náklady na energie spôsobené ruskou vojnou proti Ukrajine až po zvyšujúcu sa infláciu.
Jedným z hlavných predložených pravidiel je návrh nariadenia o oneskorených platbách v obchodných transakciách. Ten má pomôcť zaistiť, aby podniky získavali svoje peniaze včas. Súčasťou balíka je aj smernica o zjednodušení daní pre malé a stredné podniky, ktoré sú zapojené do cezhraničnej činnosti.
Ako poznamenal server Politico, predstavenie balíčka úľav pre malé a stredné podniky bol jedným zo sľubov šéfky Európskej komisie Ursuly von der Leyenovej, o ktorom hovorila vo svojom minuloročnom prejave o stave Európskej únie. "Malé podniky by mali byť vďaka opatreniam vyplácané oveľa rýchlejšie, čo je dôležité najmä vzhľadom na to, že úrokové sadzby vyleteli nahor a iba 40 percent faktúr je zaplatených včas," dodal Politico. Podľa Európskej komisie súvisí každý štvrtý bankrot s tým, že nie sú včas platené faktúry.
Nariadení o boji proti oneskoreným platbám v obchodných transakciách rieši komisia oneskorenie platieb, čo je nekalá prax, ktorá ohrozuje peňažné toky malých a stredných podnikov a bráni konkurencieschopnosti, píše sa v tlačovej správe. Nové pravidlá zrušia smernicu z roku 2011 o oneskorených platbách a nahradia ju nariadením. Návrh zavádza prísnejšie limity pre zaplatenie, maximálne do 30 dní, odstraňuje nejasnosti a rieši právne medzery v súčasnej smernici.
Podpora malých a stredných podnikov je jednou z kľúčových oblastí politík Únie. Práve od týchto podnikov závisí dlhodobá prosperita EÚ. Zhruba 24 miliónov európskych malých a stredných podnikov totiž predstavuje 99 percent všetkých podnikov v súčasnej dvadsaťsedmičke. Tieto podniky tiež vytvárajú dve z troch pracovných miest a prispievajú aj k fungovaniu lokálnych ekonomík. Okolo 42 percent malých a stredných podnikov sa nachádza v malých mestách alebo na dedinách.
S
(Zdroj: hnonline.sk)

Slovensko a Rumunsko majú najnižšie daňové zaťaženie

23. 6. 2009 Vyplýva to zo správy Eurostatu, ktorá skúmala vývoj daní medzi rokmi 2000 a 2007. Podľa správy dane najviac klesli medzi členmi Európskej únie v tomto období na Slovensku.
Ich podiel na hrubom domácom produkte v roku 2007 bol 29,4 %. V únii v rovnakom roku tvorili daňové príjmy 39,8 % HDP.
Podľa predpovedí Európskej komisie bude pravdepodobne aj v dôsledku súčasnej ekonomickej krízy daňové zaťaženie klesať.
(Zdroj: HNONLINE)

Reforma dohľadu nad finančným trhom

22. 6. 2009 Reforma by mala v priebehu budúceho roku vstúpiť do platnosti. Dohodli sa na tom lídri členských štátov únie na summite v Bruseli. Obrovských investícií do vysoko rizikových produktov by sa mali do budúcnosti finančné inštitúcie vyvarovať.
Základom návrhu komisie je vytvorenie dvoch celoeurópskych orgánov, ktoré by mali zlepšiť reguláciu a sledovanie finančných trov v únii. Významný bude predovšetkých Eurpean Systemic Risk Council, ktorý by mali tvoriť centrálni bankári jednotlivých členských štátov a národní regulátori. Úlohou tohto orgánu bude predovšetkým monitorovať situáciu a varovať úniu pred prípadnými rizikami na celom finančnom trhu.
(Zdroj: HNONLINE)

Švédsko chce inšpirovať krajiny EÚ k zdravému stravovaniu

22. 6. 2009 Dôvodom nie sú len obavy zo zhoršovania zdravotného stavu, ale aj obavy z tvorby emisií CO2. Medzi environmentálne rizikové potraviny patrí nielen mäso ale napríklad aj ryža.


 


Mäso - jahňacina, hovädzina, bravčovina a hydina - patrí k potravinej skupine, ktorá má najväčšie dôsledky pre životné prostredie.  Keďže jeho konzumácia za posledných 10 rokov narástla, k čomu prispelo aj zvyšovanie životnej úrovne a preberanie západných stravovacích návykov v krajinách ako Čína a India, Švédsko konzumentom odporúča, aby sa správali ekologicky.
Mäso by sa malo jesť menej často a v menších porciách, alebo vymeniť jedno alebo dve mäsité jedná za týždeň vegetariánskym pokrmom.
Voľba zdravých pokrmov môže až  na niekoľko výnimiek, tiež kráčať ruka v ruke s voľbami, ktoré sú dobré pre životné prostredie. Švédska správa  odporúča jesť najmä sezónne ovocie, ktoré sa vyprodukuje v regióne spotrebiteľa.  Pre zdravie a klímu je vhodná  tiež konzumácia zeleniny.
Ku skupine environmentálne rizikových potravín patria tiež fľaškové nápoje, sóda, olivový olej a ryža. Ryža do skupiny environmentálne rizikových potravín patrí tiež pre tvorbu metánu počas jej pestovania.
Švédske úrady sú prvé v EÚ, ktoré vydali odporúčania takéhoto druhu. Krajina chce svoje odporúčania  šíriť aj do ostatných členských krajín a očakáva spätnú väzbu, reakcie a diskusiu.
V správe Švédska sa konštatuje, že spotrebitelia pri nakupovaní potravín robia  dôležité environmentálne rozhodnutia,  preto potrebujú zdravý základ pre svoje rozhodnutia. Produkcia pokrmov sa pod emisie švédskych spotrebiteľov  podpisuje rovnou štvrtinou. K ďalším škodlivým dôsledkom pre životné prostredie prispieva, ak sa napríklad používajú pesticídy.
(Zdroj: EURACTIV)

Spoločensky zodpovedné podnikanie (CSR)

19. 6. 2009 Princípy spoločensky zodpovedného podnikania by nemali uplatňovať len veľké korporácie ale aj stredné a malé firmy. Kríza nebude trvať večne a zodpovedne podnikať treba aj počas hospodárskeho poklesu.
Mnohé MSP tieto princípy dodržiavajú dlhé roky. Existujú dokonca také, ktoré si to ani neuvedomujú, pretože nevedia čo CSR predstavuje, iné zase nevedie, do akých oblastí môžu tieto princípy aplikovať.
Dlhodobý prínos spoločensky zodpovedného podnikania môže mať rôzne podoby:
- zvýšenie profitu, zniženie výdavkov
- konkurenčné výhody
- podpora inovácií
- lojalita zákazníkov,
- posilnenie dôveryhodnosti značky
- rozvoj krízového manažmentu
- vyššia produktivita a väčšia lojalita zamestnancov.
Možno predpokladať, že vplyvom finančnej krízy dôjde v krátkom čase k posilneniu programov posilňujúcich podnikovú zodpovednosť, transparentnosť produktov, kontrolu investícií a zodpovedné správanie na trhu.
Len veľmi málo firiem na Slovensku o svojich aktivitách informuje. Je potrebné, aby hovorili aj o negatívnych veciach - napríklad koľko ľudí bolo nespokojných so službami. Firmy sa nemôžu tváriť, že sú len dobré. 
Pre publikovanie pozitívnych informácií o firmách je najčastejšou prekážkou  strach zo skrytej reklamy, ktorý spôsobujú najmä nezrovnalosti vo výklade legislatívy.  Odborníci však tvrdia,  že naša legislatíva nebráni publikovaniu informácií o spoločensky zodpovednom podnikaní, pretože nejde o reklamu.  Poukazujú na to, že úlohou médií je aj kultivovať, a tú si nesplnia pokiaľ budú prinášať len negatívne spravodajstvo.
(Zdroj: EURACTIV)
máj 2025
T po ut st št pi so ne
18 28 29 30 1 2 3 4
19 5 6 7 8 9 10 11
20 12 13 14 15 16 17 18
21 19 20 21 22 23 24 25
22 26 27 28 29 30 31 1
23 2 3 4 5 6 7 8
Dnes má meniny Pankrác
1
Dôležitý termín
1
Sviatok
martinus
náš partner