Zverejňovanie poradia okresov
Ministerstvo investícií bude na ročnej báze na svojom webovom sídle zverejňovať poradie okresov v zozname vybraných okresov zoradených podľa ukazovateľa...
Zákon o štátnych symboloch Slovenskej republiky
Cieľom novely zákona č. 63/1993 Z. z. o štátnych symboloch je zavedenie povinnosti označiť všetky budovy vo vlastníctve štátu štátnou vlajkou Slovenskej...
Nové členenie stavieb
Podľa novej Vyhlášky Úradu pre územné plánovanie a výstavbu Slovenskej republiky č. 59/2025 Z. z. o členení stavieb Úrad pre územné plánovanie a výstavbu...
Štruktúra a prevádzka informačného systému územného...
Vyhláška Úradu pre územné plánovanie a výstavbu Slovenskej republiky č. 60/2025 Z. z. o štruktúre a prevádzke informačného systému územného plánovania...
Linka 116117 – linka pomoci
Linka pomoci je určená na odľahčenie linky tiesňového volania 155 (ďalej len „LTV155“), ktorá často čelí preťaženiu v dôsledku vysokého počtu volaní. Novela...

Murphy radí

Nevytesané pravdy - I. večer

Peklo, to sú ostatní ľudia.

Priatelia prichádzajú a odchádzajú, ale nepriateľov je stále viac a viac.

Každé vyriešenie známeho problému v sebe skrýva nové problémy.

(Murphyho zákony po poslednej novele)
Život s Murphyho zákonmi

Nech budete robiť čokoľvek, aj tak sa najhoršia možná konštelácia raz musí vyskytnúť.

To, že ide o život, človek pozná vždy až vtedy, keď už je neskoro.

Negatívne predpovede sa splnia do bodky a ihneď. Na splnenie kladných sa stále čaká.

(Murphyho Zbierka zákonov)
O podnikaní a vede - VII. večer

Pomocou logiky sa nedá zistiť rozdiel medzi možným a nemožným.

Ak máš iba kladivo, vo všetkom vidíš klinec.

Hranice možností sa dajú vyskúšať len tak, že sa cez ne prehupnemu do nezmyselnosti.

(Murphyho zákony po poslednej novele)
O podnikateľoch

Ak sa všetko hrnie oproti vám, ste v nesprávnom prúde.

Keby človek dopredu vedel, ako to dopadne, život podnikateľa by bola jedna nekonečná nuda.

V podnikaní nie je žiaden experiment úplne zbytočný. Vždy sa dá použiť ako negatívny príklad.

(Murphyho zákonník)
Murphy a byrokrati

Tuctový človiečik si zaslúži tuctovú metódu obsluhy.

Neexistuje byrokrat, ktorý by vyvinul nejaké úsilie, aby dokázal, že sa mýli.

Základný zákon byrokracie hovorí, že: Čo nie je na papieri, to neexistuje.

(Murphyho zákony – novela pre XXI. storočie)

Európska komisia predstavila balíček opatrení, ktorý má uľahčiť život podnikom

13. 9. 2023 Súčasťou balíka je aj smernica o zjednodušení daní pre malé a stredné podniky, ktoré sú zapojené do cezhraničnej činnosti. Tie v posledných rokoch zasiahlo množstvo kríz, od pandémie COVID-19, cez vyššie náklady na energie spôsobené ruskou vojnou proti Ukrajine až po zvyšujúcu sa infláciu.
Jedným z hlavných predložených pravidiel je návrh nariadenia o oneskorených platbách v obchodných transakciách. Ten má pomôcť zaistiť, aby podniky získavali svoje peniaze včas. Súčasťou balíka je aj smernica o zjednodušení daní pre malé a stredné podniky, ktoré sú zapojené do cezhraničnej činnosti.
Ako poznamenal server Politico, predstavenie balíčka úľav pre malé a stredné podniky bol jedným zo sľubov šéfky Európskej komisie Ursuly von der Leyenovej, o ktorom hovorila vo svojom minuloročnom prejave o stave Európskej únie. "Malé podniky by mali byť vďaka opatreniam vyplácané oveľa rýchlejšie, čo je dôležité najmä vzhľadom na to, že úrokové sadzby vyleteli nahor a iba 40 percent faktúr je zaplatených včas," dodal Politico. Podľa Európskej komisie súvisí každý štvrtý bankrot s tým, že nie sú včas platené faktúry.
Nariadení o boji proti oneskoreným platbám v obchodných transakciách rieši komisia oneskorenie platieb, čo je nekalá prax, ktorá ohrozuje peňažné toky malých a stredných podnikov a bráni konkurencieschopnosti, píše sa v tlačovej správe. Nové pravidlá zrušia smernicu z roku 2011 o oneskorených platbách a nahradia ju nariadením. Návrh zavádza prísnejšie limity pre zaplatenie, maximálne do 30 dní, odstraňuje nejasnosti a rieši právne medzery v súčasnej smernici.
Podpora malých a stredných podnikov je jednou z kľúčových oblastí politík Únie. Práve od týchto podnikov závisí dlhodobá prosperita EÚ. Zhruba 24 miliónov európskych malých a stredných podnikov totiž predstavuje 99 percent všetkých podnikov v súčasnej dvadsaťsedmičke. Tieto podniky tiež vytvárajú dve z troch pracovných miest a prispievajú aj k fungovaniu lokálnych ekonomík. Okolo 42 percent malých a stredných podnikov sa nachádza v malých mestách alebo na dedinách.
S
(Zdroj: hnonline.sk)

Za chyby bývalej vlády vrátime EÚ 13 miliónov eur

15. 11. 2010 Bývala vláda sa dopustila niekoľko neoprávnených výdavkov, vďaka ktorým Slovensko prišlo o vyše 13 miliónov eur, ktoré poputujú do Bruselu.
Slovensko je totiž povinné vrátiť všetky peniaze, ktoré získalo z eurofondov neoprávnene. Ide hlavne o dva veľké projekty, nástenkový tender a sociálne podniky. V prípade tendra Slovensko stratilo vyše 10 miliónov eur. Tieto peniaze už boli poskytnuté, takže ich Slovensko musí vrátiť zo štátneho rozpočtu.

EÚ a Japonsko dohoda o voľnom obchode

12. 11. 2010 Európska únia a Japonsko budú pracovať na tom, aby začali rokovania o uvoľnení vzájomného obchodu.
Najvyšší činitelia Bruselu a Tokia sa dohodli, že rozhodnutie o začatí rozhovorov by malo padnúť budúci rok na summite EÚ a Japonska. Japonské firmy vyzývajú vládu, aby zabezpečila viac obchodných dohôd, ktoré by podporili prístup ich elektroniky či automobilov na ďalšie trhy. Vedie ich k tomu najmä ostrá konkurencia Južnej Kórey, ktorá minulý mesiac podpísala s EÚ dohodu o voľnom obchode.

EÚ investuje do energetiky bilión eur

11. 11. 2010 Európska únia investuje v najbližších desiatich rokoch do energetiky bilión eur.
S takýmto číselným údajom prichádza Európska komisia v energetickej stratégii 2020. Hlavným cieľom je, aby žiadny členský štát nezostal energeticky izolovaný. Brusel navrhuje, aby energetické projekty, ktoré majú strategický význam pre európsku dvadsaťsedmičku, mohli ľahšie a rýchlejšie získať stavebné a ďalšie povolenia.

Spoločný patent EÚ znemožnilo Taliansko

11. 11. 2010 Rokovanie EÚ o spoločnom patente pravdepodobne definitívne skrachovalo.
Ministri, ktorí majú na starosti konkurencieschopnosť, sa v Bruseli priblížili dohode zrejme najviac za posledných 40 rokov, ale Taliansko nakoniec kompromis zablokovalo. Rokovanie skrachovalo na jazykových sporoch, pričom 26 členských štátov bolo ochotných sa zmieriť s tým, že patenty budú prekladané len do angličtiny, francúzštiny a nemčiny. Tento návrh sa ale nepáčil Taliansku. Dohodou EÚ by priemysel ušetril náklady na patenty, ktoré sú v EÚ totiž približne 11x vyššia ako v USA a 13x vyššia než v Japonsku.
máj 2025
T po ut st št pi so ne
18 28 29 30 1 2 3 4
19 5 6 7 8 9 10 11
20 12 13 14 15 16 17 18
21 19 20 21 22 23 24 25
22 26 27 28 29 30 31 1
23 2 3 4 5 6 7 8
Dnes má meniny Servác
1
Dôležitý termín
1
Sviatok
martinus
náš partner