Európska komisia predstavila balíček opatrení, ktorý má uľahčiť život podnikom
13. 9. 2023
Súčasťou balíka je aj smernica o zjednodušení daní pre malé a stredné podniky, ktoré sú zapojené do cezhraničnej činnosti. Tie v posledných rokoch zasiahlo množstvo kríz, od pandémie COVID-19, cez vyššie náklady na energie spôsobené ruskou vojnou proti Ukrajine až po zvyšujúcu sa infláciu.
Jedným z hlavných predložených pravidiel je návrh nariadenia o oneskorených platbách v obchodných transakciách. Ten má pomôcť zaistiť, aby podniky získavali svoje peniaze včas. Súčasťou balíka je aj smernica o zjednodušení daní pre malé a stredné podniky, ktoré sú zapojené do cezhraničnej činnosti.
Ako poznamenal server Politico, predstavenie balíčka úľav pre malé a stredné podniky bol jedným zo sľubov šéfky Európskej komisie Ursuly von der Leyenovej, o ktorom hovorila vo svojom minuloročnom prejave o stave Európskej únie. "Malé podniky by mali byť vďaka opatreniam vyplácané oveľa rýchlejšie, čo je dôležité najmä vzhľadom na to, že úrokové sadzby vyleteli nahor a iba 40 percent faktúr je zaplatených včas," dodal Politico. Podľa Európskej komisie súvisí každý štvrtý bankrot s tým, že nie sú včas platené faktúry.
Nariadení o boji proti oneskoreným platbám v obchodných transakciách rieši komisia oneskorenie platieb, čo je nekalá prax, ktorá ohrozuje peňažné toky malých a stredných podnikov a bráni konkurencieschopnosti, píše sa v tlačovej správe. Nové pravidlá zrušia smernicu z roku 2011 o oneskorených platbách a nahradia ju nariadením. Návrh zavádza prísnejšie limity pre zaplatenie, maximálne do 30 dní, odstraňuje nejasnosti a rieši právne medzery v súčasnej smernici.
Podpora malých a stredných podnikov je jednou z kľúčových oblastí politík Únie. Práve od týchto podnikov závisí dlhodobá prosperita EÚ. Zhruba 24 miliónov európskych malých a stredných podnikov totiž predstavuje 99 percent všetkých podnikov v súčasnej dvadsaťsedmičke. Tieto podniky tiež vytvárajú dve z troch pracovných miest a prispievajú aj k fungovaniu lokálnych ekonomík. Okolo 42 percent malých a stredných podnikov sa nachádza v malých mestách alebo na dedinách.
S
(Zdroj: hnonline.sk)
Pomoc Portugalsku: 12 miliárd eur pre banky
5. 5. 2011
Medzinárodná finančná pomoc Portugalsku, ktorej celková výška dosahuje 78 miliárd eur, počíta až s 12 miliardami eur pre tamojšie banky. Agentúre Reuters to povedal informovaný zdroj.
Peniaze majú bankám pomôcť zvýšiť kapitálovú primeranosť. Predbežné odhady tiež podľa zdroja ukazujú, že HDP Portugalska tento rok aj na budúci rok klesne až o 2 %. Portugalsko sa v utorok dohodlo s EÚ a MMF na podmienkach finančnej pomoci na 3 roky. Krajina si ale bude musieť do roku 2013 zaistiť z privatizácie štátneho majetku asi 5,3 miliardy eur.
SRN a Rakúsko uvoľní trh práce
2. 5. 2011
Občania ČR, SR a ďalších šiestich štátov strednej a východnej Európy, ktoré vstúpili do Európskej únie v roku 2004, sa môžu od 1.5. bez akýchkoľvek prekážok uchádzať o zamestnanie v Nemecku a v Rakúsku.
Obe krajiny ako posledné zo "starej" EÚ plne liberalizovali svoj pracovný trh pre záujemcov z nových členských krajín. Žiadny veľký nápor uchádzačov o prácu z tohto regiónu ale neočakávajú.
Nemecký minister hospodárstva R. Brüderle sa domnieva, že to pomôže vyriešiť nedostatok pracovných síl a naopak Verdi F. Bsirke sa obáva, že príchod nových zamestnancov povedie k znižovaniu platov.
Priemyselná aktivita v eurozóne v apríli posilnila
2. 5. 2011
Aktivita priemyselného sektora eurozóny v apríli posilnila a podniky zároveň pokračovali v zvyšovaní cien.
Index nákupných manažérov (PMI) sektora vzrástol na 58 bodov z marcových 57,5 bodu. Vyplýva to z prieskumu agentúry Markit, ktorého výsledky zverejnili.
EK: české nátierkové maslo nevyhovuje
29. 4. 2011
Nátierkové maslo zrejme nerozšíri zoznam českých výrobkov, ktoré figurujú na zozname zaručených tradičných špecialít. Európska komisia sa totiž podľa europoslanca Jana Březinu postavila proti českej žiadosti.
Názor Európskej komisie sa dal do značnej miery očakávať. Brusel totiž v minulosti, hoci na základe inej normy, Českú republiku kvôli pomazánkovému maslu zažaloval u európskej justície. Vadilo mu, že v názve výrobku je uvedený výraz maslo, lenže to je v EÚ jasne definované, ale obľúbená česká pochutina tejto definícii nevyhovuje.