Európska komisia navrhla zmeny trhu s elektrinou
15. 3. 2023
Vplyvu cenových výkyvov na obyvateľov a firmy má predísť povinné uzatváranie takzvaných rozdielových zmlúv pri verejnej podpore investícií do výroby elektriny z obnoviteľných zdrojov a jadra.
Dodávatelia elektrickej energie budú mať povinnosť ponúkať klientom v Európskej únii rôzne varianty kontraktov, vrátane zmluvy s pevnou cenou elektriny. Mal by sa tiež zvýšiť podiel dlhodobých zmlúv prispievajúcich k cenovej stabilite. Počíta s tým návrh úpravy energetického trhu, ktorý dnes predstavila Európska komisia. Jej cieľom je predísť opakovaniu vlaňajšieho rekordného zdražovania elektriny. Vplyvu cenových výkyvov na obyvateľov a firmy má predísť povinné uzatváranie takzvaných rozdielových zmlúv pri verejnej podpore investícií do výroby elektriny z obnoviteľných zdrojov a jadra. Tento krok by mal tiež znížiť vplyv ceny plynu na cenu elektriny bez toho, aby zmenil niektorými štátmi kritizovaný princíp jej tvorby. Aby návrh vstúpil do platnosti, musia ho schváliť členské štáty a Európsky parlament.
Európsky blok začal reformu trhu chystať vlani v lete, keď sa v dôsledku ruskej invázie na Ukrajinu a ďalších faktorov zvýšili rekordne ceny plynu aj na ne naviazané ceny elektriny. Časť krajín vrátane Francúzska, Španielska či Grécka odvtedy presadzuje zmenu výpočtu cien elektriny a jej prispôsobenie rastúcemu podielu obnoviteľných zdrojov. Viaceré ďalšie štáty na čele s Nemeckom či Holandskom však hovoria len o krátkodobom cenovom výkyve a varujú pred výraznými zásahmi do trhu, ktorý dlhé roky fungoval.
S
(Zdroj: hnonline.sk)
Ekonomika eurozóny bude mať miernejšie tempo
4. 5. 2018
Ekonomika eurozóny by si mala tento rok udržať výrazné tempo rastu, aj keď v porovnaní s rokom 2017 by mala zaznamenať mierne spomalenie. Uviedla to Európska komisia (EK) vo svojej jarnej makroekonomickej prognóze. S ďalším spomalením rastu počíta EK v roku 2019, stále to však bude dostatočné tempo, čo je podľa Bruselu potrebné využiť na uskutočnenie nevyhnutných reforiem.
Európska komisia odhaduje, že tento rok dosiahne ekonomika eurozóny rast na úrovni 2,3 % po 2,4-% raste v minulom roku. Ten znamenal 10-ročné maximum. S ďalším spomalením rastu počíta EK v roku 2019, keď by mal dosiahnuť dve percentá.
Podľa predstaviteľov EÚ je práve teraz ideálny čas na urýchlenie ekonomických reforiem, dokiaľ si ekonomika udržuje výrazné tempo rastu. "Riziká pre budúci rast sa zvýšili," uviedla EK, pričom k nim zaradila nestabilitu na finančných trhoch či rýchlejší rast úrokových sadzieb v USA, ale najmä rastúci protekcionizmus.
Vstup do EÚ sa oplatil
2. 5. 2018
Slovensko včera oslávilo 14. výročie vstupu krajiny do Európskej únie. 1. máj 2004 bol pritom historický. Išlo totiž o najväčšie rozšírenie Európskej únie od jej vzniku. Členmi sa okrem nás stalo ďalších deväť štátov vrátane susedného Česka, Maďarska a Poľska. A podľa odborníkov sa nám vstup medzi európsku elitu oplatil.
„Od vstupu Slovenska do Únie sme si užívali blahobyt a užívame si ho doteraz. Povedal by som, že sa pohybujeme blízko vrcholu,” uviedol Pavel Drahotský, riaditeľ Saxo Bank pre strednú a východnú Európu. Veľmi dobrým krokom bolo podľa neho aj prijatie eura a vstup do eurozóny, vďaka čomu Slovensko získalo zaujímavých investorov. Ako dodal Drahotský, stavať napríklad továreň v krajine, kde hrozí kurzové riziko, je totiž pre väčšinu globálnych investorov nemysliteľné.
Zákon o pobyte cudzincov
30. 4. 2018
Zmeny, ktoré zaviedol zákon o pobyte cudzincov od doby svojej účinnosti, poukázali počas jeho aplikácie na niektoré nedostatky, ktoré novela zákona schválená 13. 3. 2018 odstraňuje a zosúlaďuje s potrebami aplikačnej praxe.
V tomto smere sa zmeny dotýkajú najmä inštitútu tolerovaného pobytu, z ktorého sa vypúšťajú niektoré kategórie štátnych príslušníkov tretích krajín a presúvajú sa do nových ustanovení o zotrvaní štátneho príslušníka tretej krajiny na území Slovenskej republiky. Rovnako sa menia aj pravidlá udeľovania trvalého pobytu na neobmedzený čas bez splnenia podmienok ustanovených zákonom, ktorý sa transformuje na osobitný druh trvalého pobytu.
Slabé euro ECB vyhovuje
27. 4. 2018
Presvedčenie trhov, že kľúčový index spotrebiteľských cien relevantný pre rozhodovanie FED-u o budúcnosti menovej politiky prelomí v najbližších mesiacoch magickú hranicu dvoch percent podporuje rast amerického dolára a naopak dostáva pod tlak stredoeurópske meny, vrátane eura.
Zelená bankovka ťaží najmä z rastúcich dlhopisových výnosov v USA, ktoré sa v prípade 10-ročnej splatnosti dostali prvý krát od roku 2014 nad úroveň troch percent, čo akcie aj napriek pozitívnej výsledkovej sezóne neteší. Inflačné očakávania zvyšujú rastúce ceny komodít (najmä ropy a kovov), ktoré sa určitým oneskorením pretavia do nárastu inflácie, čím podporia jastrabie kroky FED-u. Situácia v eurozóne je však odlišná. Predstihové indikátory - nálada v priemysle eurozóny poklesla v apríli štvrtý krát v rade - odrážajú zviazané ruky podnikov pri rozhodovaní o investíciách v dôsledku Brexitu a neistoty z protekcionistickej zahraničnej politiky USA, odhaľujú absenciu štrukturálnych reforiem vlád, ale reflektujú aj silné euro, ktoré negatívne vplýva na ziskovosť exportérov. Absencia výraznejších inflačných tlakov a dáta z ekonomiky teda jednoznačne napovedajú, že Rada guvernérov ECB sa na dnešnom zasadnutí bude držať nastoleného kurzu a s komunikáciou ukončenia programu kvantitatívneho uvoľňovania nebude ponáhľať.