Európska ekonomika stagnuje
13. 12. 2023
Eurozóna vykázala v treťom štvrťroku pokles hrubého domáceho produktu o 0,1 percenta, čo je rovnako ako podľa predchádzajúceho odhadu. Ekonomika Európskej únie v treťom štvrťroku oproti predchádzajúcim trom mesiacom stagnovala. V spresnenej správe to uviedol štatistický úrad Eurostat. Ekonomika nerástla ani v medziročnom porovnaní, hoci odhad zverejnený v polovici novembra uvádzal rast o 0,1 percenta. Slovenská republika je s medzikvartálnym rastom o 1,1 percenta desiata spomedzi členských krajín únie. Eurozóna vykázala v treťom štvrťroku pokles hrubého domáceho produktu o 0,1 percenta, čo je rovnako ako podľa predchádzajúceho odhadu. Medziročne ale tak ako celá EÚ stagnovala, zatiaľ čo novembrový odhad ukazoval rast o 0,1 percenta.
Eurostat zároveň spresnil dáta za druhý štvrťrok. Celá EÚ podľa úradu medzikvartálne vzrástla o 0,1 percenta, zatiaľ čo odhad hovoril o stagnácii. Eurozóna tiež vykázala rast o 0,1 percenta, čo je ale horší vývoj oproti novembrovému odhadu, ktorý za druhý štvrťrok hovoril o raste o 0,2 percenta.
Medziročne bol rast v oboch prípadoch o 0,1 percentuálneho bodu slabší, než uvádzal predchádzajúci odhad. V EÚ rast predstavoval 0,5 percenta a v eurozóne 0,6 percenta.
Na porovnanie - ekonomika Spojených štátov v treťom štvrťroku pri použití porovnateľnej metodiky výpočtu vykázala oproti predchádzajúcim trom mesiacom rast o 1,3 percenta. To je zrýchlenie tempa proti rastu o 0,5 percenta v druhom štvrťroku. Medziročne potom rastu v USA zrýchlil na 3,0 percenta z tempa 2,4 percenta v druhom štvrťroku.
Najvyšší rast v medzikvartálnom porovnaní dosiahla Malta, ktorej ekonomika vzrástla o 2,4 percenta. Nasleduje Poľsko s rastom o 1,5 percenta a Cyprus, kde rast HDP medzikvartálne dosiahol 1,1 percenta. Naopak najvýraznejší prepad registruje Írsko, kde ekonomika klesla o 1,9 percenta, ďalej Estónsko s medzikvartálnym poklesom o 1,3 percenta a Fínsko, kde ekonomika oproti predchádzajúcim trom mesiacom vykázala pokles o 0,9 percenta.
S
(Zdroj: hnonline.sk)
Výroba centových euromincí je stratová
14. 5. 2013
Od januára 2002 členské štáty eurozóny vyrobili vyše 45,8 miliardy kusov jednocentových a dvojcentových euromincí.
EK navrhla štyri scenáre budúcnosti jednocentových a dvojcentových euromincí.
Komisár EÚ pre ekonomické a finančné záležitosti uviedol, že EK uskutočnila sériu konzultácií so združeniami zamestnávateľov a spotrebiteľov, štátnymi pokladnicami a centrálnymi bankami, pričom snahou bolo zistiť výhody a nevýhody stiahnutia euromincí s najmenšou nominálnou hodnotou z obehu.
Takmer dve tretiny mladých Grékov sú bez práce
10. 5. 2013
Nezamestnanosť mladých v Grécku vo februári stúpla na rekordných 64 %, čo je dôkazom zlého stavu ekonomiky napriek známkam zlepšenia podnikateľskej nálady.
Atény už znížili minimálnu mzdu pre ľudí do 25 rokov o 32 % na približne 500 eur v snahe motivovať zamestnávateľov. Počet mladých ľudí bez práce však naďalej stúpa, a to napriek náznakom toho, že to najhoršie majú Gréci už za sebou.
Eurozóna zostane naďalej v recesii
6. 5. 2013
Ekonomika eurozóny sa tento rok prepadne o 0,4 percenta.
Predpovedá to EK, ktorá mierne zhoršila svoju prognózu.
V recesii zostane najmä juh Európy. Slovensko by si malo udržať rast, aj keď iba jednopercentný. O rok by mal byť náš rast takmer trojpercentný.
Do mínusu nemá ísť ani nemecká ekonomika. Podobne ako Nemecku aj nám Komisia zhoršila odhad rastu.
Nová päťeurovka
2. 5. 2013
Zdokonalené ochranné prvky obsahuje nová päťeurová bankovka, ktorá sa vo štvrtok 2. mája objaví v krajinách eurozóny.
V obehu bude spolu s päťeurovými bankovkami prvej série, no tie sa budú postupne sťahovať.
Bankovka v nominálnej hodnote päť eur má vo vodoznaku a holograme portrét Európy, postavy z gréckej mytológie. Smaragdové číslo mení podľa NBS farbu zo smaragdovozelenej na tmavomodrú a vytvára tak svetelný efekt, ktorý sa pohybuje nahor a nadol.