Európska ekonomika stagnuje
13. 12. 2023
Eurozóna vykázala v treťom štvrťroku pokles hrubého domáceho produktu o 0,1 percenta, čo je rovnako ako podľa predchádzajúceho odhadu. Ekonomika Európskej únie v treťom štvrťroku oproti predchádzajúcim trom mesiacom stagnovala. V spresnenej správe to uviedol štatistický úrad Eurostat. Ekonomika nerástla ani v medziročnom porovnaní, hoci odhad zverejnený v polovici novembra uvádzal rast o 0,1 percenta. Slovenská republika je s medzikvartálnym rastom o 1,1 percenta desiata spomedzi členských krajín únie. Eurozóna vykázala v treťom štvrťroku pokles hrubého domáceho produktu o 0,1 percenta, čo je rovnako ako podľa predchádzajúceho odhadu. Medziročne ale tak ako celá EÚ stagnovala, zatiaľ čo novembrový odhad ukazoval rast o 0,1 percenta.
Eurostat zároveň spresnil dáta za druhý štvrťrok. Celá EÚ podľa úradu medzikvartálne vzrástla o 0,1 percenta, zatiaľ čo odhad hovoril o stagnácii. Eurozóna tiež vykázala rast o 0,1 percenta, čo je ale horší vývoj oproti novembrovému odhadu, ktorý za druhý štvrťrok hovoril o raste o 0,2 percenta.
Medziročne bol rast v oboch prípadoch o 0,1 percentuálneho bodu slabší, než uvádzal predchádzajúci odhad. V EÚ rast predstavoval 0,5 percenta a v eurozóne 0,6 percenta.
Na porovnanie - ekonomika Spojených štátov v treťom štvrťroku pri použití porovnateľnej metodiky výpočtu vykázala oproti predchádzajúcim trom mesiacom rast o 1,3 percenta. To je zrýchlenie tempa proti rastu o 0,5 percenta v druhom štvrťroku. Medziročne potom rastu v USA zrýchlil na 3,0 percenta z tempa 2,4 percenta v druhom štvrťroku.
Najvyšší rast v medzikvartálnom porovnaní dosiahla Malta, ktorej ekonomika vzrástla o 2,4 percenta. Nasleduje Poľsko s rastom o 1,5 percenta a Cyprus, kde rast HDP medzikvartálne dosiahol 1,1 percenta. Naopak najvýraznejší prepad registruje Írsko, kde ekonomika klesla o 1,9 percenta, ďalej Estónsko s medzikvartálnym poklesom o 1,3 percenta a Fínsko, kde ekonomika oproti predchádzajúcim trom mesiacom vykázala pokles o 0,9 percenta.
S
(Zdroj: hnonline.sk)
Koronakríza ohrozuje vyše 150-tisíc pracovných miest v textilnom priemysle
27. 7. 2020
Dôsledky koronakrízy ohrozujú v európskom textilnom a odevnom priemysle viac než 150-tisíc pracovných miest.
"Vychádzame z toho, že približne 13-tisíc firiem v Európe napriek rozsiahlym podporným opatreniam do konca roka 2021 zmizne, a tým je ohrozených zhruba 158.000 pracovných miest," zosumarizoval šéf poisťovateľa úverov Euler Hermes pre Nemecko Ron van het Hof výsledky ich najnovšej štúdie. Tržby európskeho textilného a odevného priemyslu by sa podľa Euler Hermes mali v dôsledku koronakrízy tento rok prepadnúť o 19 percent. Aj keď budúci rok sa tržby citeľne zotavia, podľa experta spoločnosti Auréliena Duthoita sa však na predkrízovú úroveň nedostanú pred rokom 2023.
Brusel chce uvoľniť pravidlá, aby firmy mohli ľahšie získať kapitál na trhoch
27. 7. 2020
Európska komisia (EK) chce uvoľniť niektoré pravidlá, aby firmy mohli ľahšie získavať čerstvý kapitál na trhoch. V piatok to povedal podpredseda EK Valdis Dombrovskis.
"Dnes navrhnuté cielené zmeny uľahčia našim firmám snahu získať potrebné financovanie investícií pre našu ekonomiku," povedal Dombrovskis. Dočasne sa majú uvoľniť napríklad pravidlá týkajúce sa prospektov pre kapitálový trh. Firmy, ktoré emitujú akcie alebo dlhopisy, v týchto dokumentoch informujú investorov o svojom podnikaní a svojej situácii. Po novom by sa mali skrátiť z niekoľkých stoviek strán len na 30 strán, aby sa ľahšie vytvárali, čítali a skúmali. To však má platiť len pre firmy, ktoré už predtým emitovali akcie alebo dlhopisy.
Emisná kauza: V Nemecku prehľadávajú kancelárie viacerých automobiliek
24. 7. 2020
Prokurátori vo Frankfurte nad Mohanom prehľadávajú kancelárie taliansko-americkej automobilky Fiat Chrysler Automobiles (FCA) a ďalších firiem. Ide o súčasť medzinárodného vyšetrovania, ktoré sa týka podozrenia z manipulácie s výfukovými emisiami.
Príslušný softvér k manipulácii sa našiel v motoroch áut značiek Fiat, Alfa Romeo, Jeep a Iveco, uviedla dnes agentúra Reuters. Prvé tri uvedené značky spadajú pod FCA.
Kancelária prokurátora informovala, že sa vyšetrovanie zameriava na jednotlivcov v medzinárodnej automobilke a u medzinárodného výrobcu úžitkových vozidiel, bez FCA či Iveco priamo menovala. Medzinárodné vyšetrovanie koordinuje európska agentúra pre justičnú spoluprácu Eurojust.
Spomínaný softvér bol zistený v motoroch Multijet s obsahom 1,3 a 1,6 litra, ktoré sa používajú vo vozidlách značky Alfa Romeo, Jeep aj Fiat, a ďalej v dieselových motoroch, ktorými sú vybavené úžitkové vozidlá značiek Iveco a Fiat.
Aktivistka Thunbergová vyhrala v Portugalsku milión eur
22. 7. 2020
Porota Thunbergovú vybrala zo 136 nominovaných zo 46 krajín. Mladú Švédku vyzdvihla za to, že dokáže zmobilizovať mladú generáciu k boju proti klimatickým zmenám.
Švédska ekologická aktivistka Greta Thunbergová venuje milión eur, ktorý v pondelok získala ako súčasť ocenenia v Portugalsku, organizáciám bojujúcim proti klimatickým zmenám a za ochranu prírody. Informovala o tom agentúra Reuters. Thunbergová sa v pondelok stala držiteľkou Gulbenkianovej ceny za ľudskosť, s ktorou je spojený finančný príspevok vo výške milióna eur, čo je viac, než dostávajú laureáti Nobelovej ceny, pripomenula agentúra AFP.