Zverejňovanie poradia okresov
Ministerstvo investícií bude na ročnej báze na svojom webovom sídle zverejňovať poradie okresov v zozname vybraných okresov zoradených podľa ukazovateľa...
Zákon o štátnych symboloch Slovenskej republiky
Cieľom novely zákona č. 63/1993 Z. z. o štátnych symboloch je zavedenie povinnosti označiť všetky budovy vo vlastníctve štátu štátnou vlajkou Slovenskej...
Nové členenie stavieb
Podľa novej Vyhlášky Úradu pre územné plánovanie a výstavbu Slovenskej republiky č. 59/2025 Z. z. o členení stavieb Úrad pre územné plánovanie a výstavbu...
Štruktúra a prevádzka informačného systému územného...
Vyhláška Úradu pre územné plánovanie a výstavbu Slovenskej republiky č. 60/2025 Z. z. o štruktúre a prevádzke informačného systému územného plánovania...
Linka 116117 – linka pomoci
Linka pomoci je určená na odľahčenie linky tiesňového volania 155 (ďalej len „LTV155“), ktorá často čelí preťaženiu v dôsledku vysokého počtu volaní. Novela...

Murphy radí

Opatrnosti nie je nikdy dosť

Tí, ktorí sú prvý v rade, sú vždy aj prví na rane.

Unáhlené konanie máva zlé následky. Múdry si najprv zváži dôsledky každého činu, až potom sa doň pustí.

Ani tá najlepšia lesť nefunguje naveky.

(Murphyho zákony v bájkach)
Život je smiešny

„Moja manželka vzala všetky vkladné knižky a ušla.“ „To máš dobré! Moja ich zobrala tiež, išla do obchodu a navyše sa ešte aj vrátila!“

Synček sa spytuje otecka: „Otec, čo je to civlizácia?“ „Keď si pustíš televízor, aby si sa dozvedel, aké je počasie, namiesto toho, aby si vybehol z chalupy pozrieť sa na oblohu.“

Klient požiada advokáta, aby mu pomohol vymôcť pochybnú pohľadávku. Dohodli sa, že honorárom bude päťdesiat percent z vymáhanej sumy. O týždeň advokát telefonuje klientovi: „Vážený pane! S nadľudskou námahou sa mi podarilo vymôcť polovicu. Žiaľ, vaša polovica je stratená.“

(Myšlienky bez cla)
Ako si komplikovať život - II. večer

Keď už všetko vysvetlíte tak, aby to všetci pochopili, nájde sa niekto, kto to chápať nebude.

Keď sa veci nedaria, každá snaha o ich zlepšenie vedie len k horšiemu.

Ak sa na akomkoľvek mieste výpočtu môže urobiť chyba, tak sa aj urobí.

(Murphyho zákony po poslednej novele)
O podnikaní a vede - VII. večer

Nikdy neskúšaj niekoho upokojovať na vrchole jeho zlosti.

Expert je človek, ktorým vám pomôže vyhnúť sa drobným omylom a dovedie vás ku grandióznemu nezmyslu.

Rozvoj vedy sa dá zmerať podľa toho, akým tempom sa hromadia výnimky zo zákonov, platných už predtým.

(Murphyho zákony po poslednej novele)
Márnivosť môže byť nebezpečná

Ľahšie je zmeniť výzor sto ľudí ako povahu jedného z nich.

Kto dokáže z vlastného nedostatku urobiť prednosť, neumrie chudobný.

Len somár sa snaží o to, na čo nemá, bežať ako kôň.

(Murphyho zákony v bájkach)

Európska ekonomika stagnuje

13. 12. 2023 Eurozóna vykázala v treťom štvrťroku pokles hrubého domáceho produktu o 0,1 percenta, čo je rovnako ako podľa predchádzajúceho odhadu. Ekonomika Európskej únie v treťom štvrťroku oproti predchádzajúcim trom mesiacom stagnovala. V spresnenej správe to uviedol štatistický úrad Eurostat. Ekonomika nerástla ani v medziročnom porovnaní, hoci odhad zverejnený v polovici novembra uvádzal rast o 0,1 percenta. Slovenská republika je s medzikvartálnym rastom o 1,1 percenta desiata spomedzi členských krajín únie. Eurozóna vykázala v treťom štvrťroku pokles hrubého domáceho produktu o 0,1 percenta, čo je rovnako ako podľa predchádzajúceho odhadu. Medziročne ale tak ako celá EÚ stagnovala, zatiaľ čo novembrový odhad ukazoval rast o 0,1 percenta.
Eurostat zároveň spresnil dáta za druhý štvrťrok. Celá EÚ podľa úradu medzikvartálne vzrástla o 0,1 percenta, zatiaľ čo odhad hovoril o stagnácii. Eurozóna tiež vykázala rast o 0,1 percenta, čo je ale horší vývoj oproti novembrovému odhadu, ktorý za druhý štvrťrok hovoril o raste o 0,2 percenta.
Medziročne bol rast v oboch prípadoch o 0,1 percentuálneho bodu slabší, než uvádzal predchádzajúci odhad. V EÚ rast predstavoval 0,5 percenta a v eurozóne 0,6 percenta.
Na porovnanie - ekonomika Spojených štátov v treťom štvrťroku pri použití porovnateľnej metodiky výpočtu vykázala oproti predchádzajúcim trom mesiacom rast o 1,3 percenta. To je zrýchlenie tempa proti rastu o 0,5 percenta v druhom štvrťroku. Medziročne potom rastu v USA zrýchlil na 3,0 percenta z tempa 2,4 percenta v druhom štvrťroku.
Najvyšší rast v medzikvartálnom porovnaní dosiahla Malta, ktorej ekonomika vzrástla o 2,4 percenta. Nasleduje Poľsko s rastom o 1,5 percenta a Cyprus, kde rast HDP medzikvartálne dosiahol 1,1 percenta. Naopak najvýraznejší prepad registruje Írsko, kde ekonomika klesla o 1,9 percenta, ďalej Estónsko s medzikvartálnym poklesom o 1,3 percenta a Fínsko, kde ekonomika oproti predchádzajúcim trom mesiacom vykázala pokles o 0,9 percenta.
S
(Zdroj: hnonline.sk)

Slovensko a Rumunsko majú najnižšie daňové zaťaženie

23. 6. 2009 Vyplýva to zo správy Eurostatu, ktorá skúmala vývoj daní medzi rokmi 2000 a 2007. Podľa správy dane najviac klesli medzi členmi Európskej únie v tomto období na Slovensku.
Ich podiel na hrubom domácom produkte v roku 2007 bol 29,4 %. V únii v rovnakom roku tvorili daňové príjmy 39,8 % HDP.
Podľa predpovedí Európskej komisie bude pravdepodobne aj v dôsledku súčasnej ekonomickej krízy daňové zaťaženie klesať.
(Zdroj: HNONLINE)

Reforma dohľadu nad finančným trhom

22. 6. 2009 Reforma by mala v priebehu budúceho roku vstúpiť do platnosti. Dohodli sa na tom lídri členských štátov únie na summite v Bruseli. Obrovských investícií do vysoko rizikových produktov by sa mali do budúcnosti finančné inštitúcie vyvarovať.
Základom návrhu komisie je vytvorenie dvoch celoeurópskych orgánov, ktoré by mali zlepšiť reguláciu a sledovanie finančných trov v únii. Významný bude predovšetkých Eurpean Systemic Risk Council, ktorý by mali tvoriť centrálni bankári jednotlivých členských štátov a národní regulátori. Úlohou tohto orgánu bude predovšetkým monitorovať situáciu a varovať úniu pred prípadnými rizikami na celom finančnom trhu.
(Zdroj: HNONLINE)

Švédsko chce inšpirovať krajiny EÚ k zdravému stravovaniu

22. 6. 2009 Dôvodom nie sú len obavy zo zhoršovania zdravotného stavu, ale aj obavy z tvorby emisií CO2. Medzi environmentálne rizikové potraviny patrí nielen mäso ale napríklad aj ryža.


 


Mäso - jahňacina, hovädzina, bravčovina a hydina - patrí k potravinej skupine, ktorá má najväčšie dôsledky pre životné prostredie.  Keďže jeho konzumácia za posledných 10 rokov narástla, k čomu prispelo aj zvyšovanie životnej úrovne a preberanie západných stravovacích návykov v krajinách ako Čína a India, Švédsko konzumentom odporúča, aby sa správali ekologicky.
Mäso by sa malo jesť menej často a v menších porciách, alebo vymeniť jedno alebo dve mäsité jedná za týždeň vegetariánskym pokrmom.
Voľba zdravých pokrmov môže až  na niekoľko výnimiek, tiež kráčať ruka v ruke s voľbami, ktoré sú dobré pre životné prostredie. Švédska správa  odporúča jesť najmä sezónne ovocie, ktoré sa vyprodukuje v regióne spotrebiteľa.  Pre zdravie a klímu je vhodná  tiež konzumácia zeleniny.
Ku skupine environmentálne rizikových potravín patria tiež fľaškové nápoje, sóda, olivový olej a ryža. Ryža do skupiny environmentálne rizikových potravín patrí tiež pre tvorbu metánu počas jej pestovania.
Švédske úrady sú prvé v EÚ, ktoré vydali odporúčania takéhoto druhu. Krajina chce svoje odporúčania  šíriť aj do ostatných členských krajín a očakáva spätnú väzbu, reakcie a diskusiu.
V správe Švédska sa konštatuje, že spotrebitelia pri nakupovaní potravín robia  dôležité environmentálne rozhodnutia,  preto potrebujú zdravý základ pre svoje rozhodnutia. Produkcia pokrmov sa pod emisie švédskych spotrebiteľov  podpisuje rovnou štvrtinou. K ďalším škodlivým dôsledkom pre životné prostredie prispieva, ak sa napríklad používajú pesticídy.
(Zdroj: EURACTIV)

Spoločensky zodpovedné podnikanie (CSR)

19. 6. 2009 Princípy spoločensky zodpovedného podnikania by nemali uplatňovať len veľké korporácie ale aj stredné a malé firmy. Kríza nebude trvať večne a zodpovedne podnikať treba aj počas hospodárskeho poklesu.
Mnohé MSP tieto princípy dodržiavajú dlhé roky. Existujú dokonca také, ktoré si to ani neuvedomujú, pretože nevedia čo CSR predstavuje, iné zase nevedie, do akých oblastí môžu tieto princípy aplikovať.
Dlhodobý prínos spoločensky zodpovedného podnikania môže mať rôzne podoby:
- zvýšenie profitu, zniženie výdavkov
- konkurenčné výhody
- podpora inovácií
- lojalita zákazníkov,
- posilnenie dôveryhodnosti značky
- rozvoj krízového manažmentu
- vyššia produktivita a väčšia lojalita zamestnancov.
Možno predpokladať, že vplyvom finančnej krízy dôjde v krátkom čase k posilneniu programov posilňujúcich podnikovú zodpovednosť, transparentnosť produktov, kontrolu investícií a zodpovedné správanie na trhu.
Len veľmi málo firiem na Slovensku o svojich aktivitách informuje. Je potrebné, aby hovorili aj o negatívnych veciach - napríklad koľko ľudí bolo nespokojných so službami. Firmy sa nemôžu tváriť, že sú len dobré. 
Pre publikovanie pozitívnych informácií o firmách je najčastejšou prekážkou  strach zo skrytej reklamy, ktorý spôsobujú najmä nezrovnalosti vo výklade legislatívy.  Odborníci však tvrdia,  že naša legislatíva nebráni publikovaniu informácií o spoločensky zodpovednom podnikaní, pretože nejde o reklamu.  Poukazujú na to, že úlohou médií je aj kultivovať, a tú si nesplnia pokiaľ budú prinášať len negatívne spravodajstvo.
(Zdroj: EURACTIV)
júl 2025
T po ut st št pi so ne
27 30 1 2 3 4 5 6
28 7 8 9 10 11 12 13
29 14 15 16 17 18 19 20
30 21 22 23 24 25 26 27
31 28 29 30 31 1 2 3
32 4 5 6 7 8 9 10
Dnes má meniny Vladimír
1
Dôležitý termín
1
Sviatok
martinus
n� partner