Európska ekonomika stagnuje
13. 12. 2023
Eurozóna vykázala v treťom štvrťroku pokles hrubého domáceho produktu o 0,1 percenta, čo je rovnako ako podľa predchádzajúceho odhadu. Ekonomika Európskej únie v treťom štvrťroku oproti predchádzajúcim trom mesiacom stagnovala. V spresnenej správe to uviedol štatistický úrad Eurostat. Ekonomika nerástla ani v medziročnom porovnaní, hoci odhad zverejnený v polovici novembra uvádzal rast o 0,1 percenta. Slovenská republika je s medzikvartálnym rastom o 1,1 percenta desiata spomedzi členských krajín únie. Eurozóna vykázala v treťom štvrťroku pokles hrubého domáceho produktu o 0,1 percenta, čo je rovnako ako podľa predchádzajúceho odhadu. Medziročne ale tak ako celá EÚ stagnovala, zatiaľ čo novembrový odhad ukazoval rast o 0,1 percenta.
Eurostat zároveň spresnil dáta za druhý štvrťrok. Celá EÚ podľa úradu medzikvartálne vzrástla o 0,1 percenta, zatiaľ čo odhad hovoril o stagnácii. Eurozóna tiež vykázala rast o 0,1 percenta, čo je ale horší vývoj oproti novembrovému odhadu, ktorý za druhý štvrťrok hovoril o raste o 0,2 percenta.
Medziročne bol rast v oboch prípadoch o 0,1 percentuálneho bodu slabší, než uvádzal predchádzajúci odhad. V EÚ rast predstavoval 0,5 percenta a v eurozóne 0,6 percenta.
Na porovnanie - ekonomika Spojených štátov v treťom štvrťroku pri použití porovnateľnej metodiky výpočtu vykázala oproti predchádzajúcim trom mesiacom rast o 1,3 percenta. To je zrýchlenie tempa proti rastu o 0,5 percenta v druhom štvrťroku. Medziročne potom rastu v USA zrýchlil na 3,0 percenta z tempa 2,4 percenta v druhom štvrťroku.
Najvyšší rast v medzikvartálnom porovnaní dosiahla Malta, ktorej ekonomika vzrástla o 2,4 percenta. Nasleduje Poľsko s rastom o 1,5 percenta a Cyprus, kde rast HDP medzikvartálne dosiahol 1,1 percenta. Naopak najvýraznejší prepad registruje Írsko, kde ekonomika klesla o 1,9 percenta, ďalej Estónsko s medzikvartálnym poklesom o 1,3 percenta a Fínsko, kde ekonomika oproti predchádzajúcim trom mesiacom vykázala pokles o 0,9 percenta.
S
(Zdroj: hnonline.sk)
Dlhy potápajú euro. Brusel je v panike
10. 5. 2010
Európa včera zachraňovala euro.
Ministri financií sa v Bruseli stretli na mimoriadnom summite, aby ešte pred dnešným otvorením trhov dali jasný signál, že pre stabilizáciu spoločnej meny urobia aj nemožné.
Chcú zabrániť ďalšiemu poklesu eura, ktoré je na 14-mesačnom minime a takisto zabrzdiť nárast nákladov na dlhopisy zadlžených krajín.
Veľká časť EÚ podľa odborníkov schudobnie
10. 5. 2010
Veľká časť Európskej únie v nasledujúcich rokoch pre vysokú zadlženosť štátov schudobnie. Zhodli sa na tom viacerí odborníci, ktorých ČTK oslovila.
S dlhmi sa totiž podľa nich nemožno vyrovnať bez toho, aby ich splácanie nepriaznivo nepocítili obyvatelia. Politici, nielen na Slovensku, však napriek tomu neraz sľubujú zlepšenie života ľudí a viac sociálnych výhod.
Slovensko by sa podľa Karpiša mohlo s nepriaznivým trendom vyrovnať jednoduchšie než ďalšie štáty. Krajina je chudobnejšia než pôvodní členovia EÚ, čo naďalej ostáva lákadlom pre investorov. Slovensko už navyše má skúsenosti s reformami, ktoré sa negatívne dotkli niektorých ľudí. Je však otázne, či si tieto výhody udrží, povedal analytik.
Poľsko pre krízu odkladá vstup do eurozóny
7. 5. 2010
Poľsko pre grécku dlhovú krízu, ktorá otriasa eurom, odloží svoje plány na čo najskoršie zavedenie spoločnej európskej meny.
Uviedol to dnes viceguvernér Národnej banky Poľska (NBP) Witold Kozinski v rozhovore pre televíznu stanicu TVN CNBC. Odmietol zároveň špekulovať o možnom ďalšom termíne pre vstup Poľska do eurozóny.
V EÚ rastie priemerná cena nafty
7. 5. 2010
V Európskej únii rastie najmä priemerná cena nafty, keď sa za týždeň zdvihla takmer o 1,5 centu za liter.
Benzíny v krajinách zdražovali menej a na priemerných hodnotách sa to prejavilo ich polcentovým zvýšením. Ceny benzínov zlacneli len v piatich štátoch a až v 18 zdraželi.