Európska ekonomika stagnuje
13. 12. 2023
Eurozóna vykázala v treťom štvrťroku pokles hrubého domáceho produktu o 0,1 percenta, čo je rovnako ako podľa predchádzajúceho odhadu. Ekonomika Európskej únie v treťom štvrťroku oproti predchádzajúcim trom mesiacom stagnovala. V spresnenej správe to uviedol štatistický úrad Eurostat. Ekonomika nerástla ani v medziročnom porovnaní, hoci odhad zverejnený v polovici novembra uvádzal rast o 0,1 percenta. Slovenská republika je s medzikvartálnym rastom o 1,1 percenta desiata spomedzi členských krajín únie. Eurozóna vykázala v treťom štvrťroku pokles hrubého domáceho produktu o 0,1 percenta, čo je rovnako ako podľa predchádzajúceho odhadu. Medziročne ale tak ako celá EÚ stagnovala, zatiaľ čo novembrový odhad ukazoval rast o 0,1 percenta.
Eurostat zároveň spresnil dáta za druhý štvrťrok. Celá EÚ podľa úradu medzikvartálne vzrástla o 0,1 percenta, zatiaľ čo odhad hovoril o stagnácii. Eurozóna tiež vykázala rast o 0,1 percenta, čo je ale horší vývoj oproti novembrovému odhadu, ktorý za druhý štvrťrok hovoril o raste o 0,2 percenta.
Medziročne bol rast v oboch prípadoch o 0,1 percentuálneho bodu slabší, než uvádzal predchádzajúci odhad. V EÚ rast predstavoval 0,5 percenta a v eurozóne 0,6 percenta.
Na porovnanie - ekonomika Spojených štátov v treťom štvrťroku pri použití porovnateľnej metodiky výpočtu vykázala oproti predchádzajúcim trom mesiacom rast o 1,3 percenta. To je zrýchlenie tempa proti rastu o 0,5 percenta v druhom štvrťroku. Medziročne potom rastu v USA zrýchlil na 3,0 percenta z tempa 2,4 percenta v druhom štvrťroku.
Najvyšší rast v medzikvartálnom porovnaní dosiahla Malta, ktorej ekonomika vzrástla o 2,4 percenta. Nasleduje Poľsko s rastom o 1,5 percenta a Cyprus, kde rast HDP medzikvartálne dosiahol 1,1 percenta. Naopak najvýraznejší prepad registruje Írsko, kde ekonomika klesla o 1,9 percenta, ďalej Estónsko s medzikvartálnym poklesom o 1,3 percenta a Fínsko, kde ekonomika oproti predchádzajúcim trom mesiacom vykázala pokles o 0,9 percenta.
S
(Zdroj: hnonline.sk)
Európska únia uvažuje o zavedení úniovej dani
11. 8. 2010
Všetky európske štáty sú v súčasnej dobe pod finančným tlakom, štátne pokladne sú prázdne a dlhy vysoké.
Európska komisia sa snaží nájsť optimálne riešenie a preto pripravuje návrh celoúniovej dane. Na stôl by ho výkonný orgán bloku mal položiť na konci septembra.
Vďaka nej a škrtom vo výdavkoch by sa potom mohli znížiť príspevky, ktoré do rozpočtu EÚ dávajú členské krajiny. Eurokomisár Janusz Lewandowski, ktorý má na starosti rozpočet EÚ, sa vyjadril, že možnosťou, čoho by sa daň mohla týkať je viacero. Ide napríklad o zavedenie priamej dane pre poplatníkov v EÚ alebo o zdanenie finančných transakcií, leteckej prepravy alebo príjmov, ktoré vznikajú z obchodov z emisnými kvótami na vypúšťanie CO2.
Grécki vodiči ukončili štrajk
2. 8. 2010
Vodiči nákladných áut a cisterien v Grécku sa rozhodli ukončiť štrajk, ktorý minulý týždeň výrazne narušil zásobovania v krajine.
Majitelia a vodiči viac ako 30 tisíc nákladných áut a cisterien v pondelok minulý týždeň vstúpili do štrajku na protest proti plánom na zmenu licenčných pravidiel, ktorá má posilniť konkurenciu v odvetví. Zmena pravidiel je súčasťou podmienok pre pôžičku v objeme až 110 miliárd eur, ktorú Grécku sľúbili krajiny eurozóny a Medzinárodný menový fond. Štrajk narušil dodávky pohonných hmôt a tovaru do obchodov. Problémy so zásobovaním sa však cez víkend výrazne zmiernili, keď dodávky zaistila armáda.
Eurostat zverejní údaje o júnovej nezamestnanosti
30. 7. 2010
Európsky štatistický úrad Eurostat dnes zverejní predbežné údaje o nezamestnanosti v krajinách eurozóny a celej Európskej únie (EÚ) za jún 2010. Vyplýva to zo zverejnených štatistík Eurostatu.
Miera nezamestnanosti v eurozóne v máji tohto roka stagnovala na desiatich percentách. Nezamestnanosť v celej Európskej únii (EÚ) stagnovala na úrovni 9,6 %. Podľa odhadov Eurostatu bolo v máji v celej EÚ celkovo 23,127 milióna ľudí bez práce, z toho 15,789 pochádza z krajín eurozóny. V krajinách EÚ klesol medzimesačne v máji počet nezamestnaných o 37 tisíc, ale v eurozóne stúpol o 35 tisíc.
Rokovania, ktoré mali ukončiť štrajk gréckych vodičov zlyhali
29. 7. 2010
Atény – Rokovania Gréckej vlády so štrajkujúcimi vodičmi cisterien a nákladných automobilov, kde vláda žiadala od vodičov ukončenie ich štrajku a návrat do práce zlyhalo.
Vláda chcela týmto rokovaním ukončiť problémy so zásobovaním potravinami a pohonnými hmotami. Protestná akcia tak bude pokračovať aj v nasledujúcich dňoch, pričom naftu a benzín už má údajne iba zhruba päť percent čerpacích staníc. Štrajk už vyvolal poplach vo firmách a predstavuje ďalší vážny úder cestovnému ruchu, ktorý sa podieľa zhruba 20 % na celkovom výkone gréckej ekonomiky. Vláda nevylúčila ani možnosť, že nahradí štrajkujúcich vodičov štátnymi zamestnancami, by zabezpečila zásobovanie krajiny palivom. Šoféri protestujú proti zmene licenčných pravidiel, ktoré sa majú zosúladiť s pravidlami Európy.