Európska ekonomika stagnuje
13. 12. 2023
Eurozóna vykázala v treťom štvrťroku pokles hrubého domáceho produktu o 0,1 percenta, čo je rovnako ako podľa predchádzajúceho odhadu. Ekonomika Európskej únie v treťom štvrťroku oproti predchádzajúcim trom mesiacom stagnovala. V spresnenej správe to uviedol štatistický úrad Eurostat. Ekonomika nerástla ani v medziročnom porovnaní, hoci odhad zverejnený v polovici novembra uvádzal rast o 0,1 percenta. Slovenská republika je s medzikvartálnym rastom o 1,1 percenta desiata spomedzi členských krajín únie. Eurozóna vykázala v treťom štvrťroku pokles hrubého domáceho produktu o 0,1 percenta, čo je rovnako ako podľa predchádzajúceho odhadu. Medziročne ale tak ako celá EÚ stagnovala, zatiaľ čo novembrový odhad ukazoval rast o 0,1 percenta.
Eurostat zároveň spresnil dáta za druhý štvrťrok. Celá EÚ podľa úradu medzikvartálne vzrástla o 0,1 percenta, zatiaľ čo odhad hovoril o stagnácii. Eurozóna tiež vykázala rast o 0,1 percenta, čo je ale horší vývoj oproti novembrovému odhadu, ktorý za druhý štvrťrok hovoril o raste o 0,2 percenta.
Medziročne bol rast v oboch prípadoch o 0,1 percentuálneho bodu slabší, než uvádzal predchádzajúci odhad. V EÚ rast predstavoval 0,5 percenta a v eurozóne 0,6 percenta.
Na porovnanie - ekonomika Spojených štátov v treťom štvrťroku pri použití porovnateľnej metodiky výpočtu vykázala oproti predchádzajúcim trom mesiacom rast o 1,3 percenta. To je zrýchlenie tempa proti rastu o 0,5 percenta v druhom štvrťroku. Medziročne potom rastu v USA zrýchlil na 3,0 percenta z tempa 2,4 percenta v druhom štvrťroku.
Najvyšší rast v medzikvartálnom porovnaní dosiahla Malta, ktorej ekonomika vzrástla o 2,4 percenta. Nasleduje Poľsko s rastom o 1,5 percenta a Cyprus, kde rast HDP medzikvartálne dosiahol 1,1 percenta. Naopak najvýraznejší prepad registruje Írsko, kde ekonomika klesla o 1,9 percenta, ďalej Estónsko s medzikvartálnym poklesom o 1,3 percenta a Fínsko, kde ekonomika oproti predchádzajúcim trom mesiacom vykázala pokles o 0,9 percenta.
S
(Zdroj: hnonline.sk)
Od 1. februára 2014 bude v EÚ stačiť jeden účet, začne fungovať SEPA
11. 2. 2013
Od 1. februára 2014 budú spotrebitelia a firmy v 32 európskych krajinách posielať zahraničné platby a inkasá v eurách za rovnakých podmienok ako v rámci domácich platieb.
Stane sa tak vďaka spusteniu systému SEPA
Cieľom SEPA je harmonizovať všetky postupy a štandardy tak, aby spotrebitelia nerozlišovali medzi domácou a zahraničnou platbou. Dosiahne sa tak zjednodušenie a efektívna realizácia platobných transakcií.
Dôjde aj ku zrýchleniu platieb, nakoľko systém garantuje, že pripísanie platby na účet príjemcu prebehne najneskôr počas nasledujúceho pracovného dňa po zaslaní platby.
Slovenské bankové prostredie je už z pohľadu bankových kariet na príchod SEPA pripravené.
DPH trápi aj úniu, chce jednotné daňové priznanie
7. 2. 2013
Európska komisia chce v tomto roku predložiť návrh daňového priznania k DPH, ktoré by malo byť dostupné vo všetkých jazykových mutáciách.
Európska komisia pritom plánuje s pomocou členských štátov vytvoriť aj webový portál venovaný DPH. Prispeje tak k zníženiu administratívnej záťaže a zlepšeniu podnikateľského prostredia v EÚ.
Slovensko bude vytvorenie štandardizovaného daňového priznania k DPH podporovať.
Európsky automobilový trh pokračuje v poklese
4. 2. 2013
Vo Francúzsku klesol predaj áut na najnižšiu úroveň od roku 1997.
Taliansku a Španielsku nepomohli ani dotácie na kúpu auta.
Európsky automobilový trh pokračuje v poklese a jeho skoré zotavenie sa neočakáva. Vo Francúzsku počet registrácií nových áut medziročne klesol o 15 % na najnižšiu januárovú úroveň od roku 1997.
V Taliansku predaj áut padol o 17,6 % a v Španielsku o 9,6 %, a to aj napriek obnoveným dotáciám na kúpu auta.
Pravdepodobnosť rozpadu eurozóny klesla na minimum
29. 1. 2013
Pravdepodobnosť rozpadu eurozóny od polovice minulého roka klesla na minimum.
Názor, že menovú úniu počas nasledujúcich 12 mesiacov opustí jeden alebo viacerí z jej členov, vyjadrilo v januári iba 17,2 % respondentov, kým v decembri to bolo 25 %. Pravdepodobnosť kolapsu menovej únie bola najvyššia v júli 2012, kedy túto možnosť pripúšťalo 73 %.