Zverejňovanie poradia okresov
Ministerstvo investícií bude na ročnej báze na svojom webovom sídle zverejňovať poradie okresov v zozname vybraných okresov zoradených podľa ukazovateľa...
Zákon o štátnych symboloch Slovenskej republiky
Cieľom novely zákona č. 63/1993 Z. z. o štátnych symboloch je zavedenie povinnosti označiť všetky budovy vo vlastníctve štátu štátnou vlajkou Slovenskej...
Nové členenie stavieb
Podľa novej Vyhlášky Úradu pre územné plánovanie a výstavbu Slovenskej republiky č. 59/2025 Z. z. o členení stavieb Úrad pre územné plánovanie a výstavbu...
Štruktúra a prevádzka informačného systému územného...
Vyhláška Úradu pre územné plánovanie a výstavbu Slovenskej republiky č. 60/2025 Z. z. o štruktúre a prevádzke informačného systému územného plánovania...
Linka 116117 – linka pomoci
Linka pomoci je určená na odľahčenie linky tiesňového volania 155 (ďalej len „LTV155“), ktorá často čelí preťaženiu v dôsledku vysokého počtu volaní. Novela...

Murphy radí

Človek a spoločnosť

Človek sa narodí nahý, mokrý a hladný. A potom sa veci začnú zhoršovať.

Ľudia uveria čomukoľvek, čo sa povie šeptom.

Pozor na ľudí - ani im nič ľudské nie je cudzie.

(Murphyho zákony - úplné znenie s komentárom)
Murphyho zákonník

Ak sa môže naraz pokaziť viac vecí, tak sa budú kaziť tak, aby z toho bol čo najväčší trapas.

Ak s majetkom naložíte určitým spôsobom, o chvíľu zistíte, že ste to mali urobiť úplne inak.

Žiadna činnosť nie je taká jednoduchá, aby sa pri nej nedalo zlyhať.

(Murphyho zrnká II)
Informácie pre šéfa

Vec sa nakoniec nepodarí kvôli tomu, čo bolo vo vašich informáciách označené ako nemožný jav.

V záplave dát v informačnej spoločnosti prežijú iba tí s intuíciou.

Zháňanie informácií vždy trvá dlhšie, ako sa pôvodne očakávalo.

(Murphyho zákony – novela pre XXI. storočie)
O márnom hľadaní - III. večer

Odložená vec sa nenájde dovtedy, pokiaľ sa nezoženie nová.

Ak sa vec osvedčí, tak ju prestanú vyrábať.

Nikdy sa nepýtaj holiča, či ti treba skrátiť vlasy!

(Murphyho zákony po poslednej novele)
O podnikaní a vede - VII. večer

Kto ukradne nápad od jedného človeka je plagiátor, kto od viacerých, je výskumník.

Dobré riešenie je aplikovateľné prakticky na každý problém.

Hranice možností sa dajú vyskúšať len tak, že sa cez ne prehupnemu do nezmyselnosti.

(Murphyho zákony po poslednej novele)

Európska centrálna banka sa chystá zvyšovať úroky

3. 2. 2023 Tento týždeň je opäť témou Európska centrálna banka a nová úprava výšky úrokových sadzieb. Je viac než isté, že najbližšie dni budú trhy reagovať na očakávané zvýšenie. Jediná otázka, ktorá mohla trápiť nielen investorov, je, o koľko sa zvýšia. Finálne zvýšenie je nakoniec o pol percentuálneho bodu na 3 percentá a v priebehu nasledujúceho polroka by sme mohli vidieť posun na úroveň 3,5 percenta. Pre koho je napokon takéto zvýšenie prínosné?
V dôsledku vyšších úrokových sadzieb a priaznivých trhových podmienok vykázala Deutsche Bank zisk za 10. štvrťrok po sebe. Kým pre záujemcov o hypotéky sa bývanie stáva stále nedostupnejšie, tak druhá strana, čiže banky, si očividne minulý rok prilepšia. Ročný čistý zisk Deutsche Bank za rok 2022 sa vyšplhal až na 5 miliárd eur, čo predstavuje 159 percentný nárast oproti minulému roku, pričom čistý zisk pripadajúci na akcionárov dosiahol 1,8 miliardy eur.
Podľa agentúry Reuters Deutsche Bank viac-menej zdvojnásobila konsenzuálny odhad čistého zisku za štvrtý štvrťrok na úrovni 910,93 miliónov eur a prekonala svoju ročnú prognózu na úrovni 4,29 miliárd eur. Na výsledkoch sa podpísal aj reštrukturalizačný plán na zníženie nákladov a zlepšeniu ziskovosti pravdepodobne pomohlo ukončenie globálnych operácii s obchodovaním s akciami.
Spoločnosť obmedzila aj investičné bankovníctvo a v roku 2022 zrušila približne 18 000 pracovných miest. Banka za posledné tri roky prešla transformáciou a zaznamenala výrazné zlepšenie zisku oproti 1,9 miliárd eur vykázaných v roku 2021. Nemecká banka dosiahla najlepšie výsledky za posledných pätnásť rokov.
V
(Zdroj: hnonline.sk)

Salmonela v Česku

22. 5. 2019 Do Česka sa zhruba od polovice apríla dostalo 16 ton poľského hydinového mäso so salmonelou, odpovedal dnes na otázku ČTK hovorca Štátnej veterinárnej správy (SVS) Petr Vorlíček. Zrejme sa všetko zjedlo, pretože výsledky testov dostali veterinári až po dátume spotreby mäsa.
Správa poskytla ČTK zoznam miest, kam bolo mäso určené. Všetkých 12 príjemcov týchto zásielok, medzi ktorými je napríklad sklad reťazca Albert alebo jeden z veľkých distribútorov Bidfood, musia teraz pred uvoľnením ďalších poľských zásielok na trh nechať hydinové mäso preveriť na salmonelu. Prikazujú im to individuálne veterinárne opatrenia, ktoré správa pre každého príjemcu vypísala, alebo teraz vypíše. Vyjadrenie firiem ČTK zisťuje. Veterinári pred dohováraním s ministerstvom poľnohospodárstva o zavádzaní individuálnych mimoriadnych opatrení informovali prakticky každý týždeň o zisteniach poľského mäsa sa salmonelou. Teraz zverejnili nálezy spätne za posledný zhruba mesiac. V 11 prípadoch išlo o kuracie mäso, v jednom o morčacie. Medzi príjemcami je okrem iných Michal Kurtin, ktorého firma už skôr prijala poľské mäso z dávky, v ktorej bola zistená salmonela. Podobne v apríli mierilo mäso sa salmonelou do skladu Bidfoodu. Mäso zo salmonelovej šarže sa aj tento rok dostalo do skladu firmy Made Group, ktorá však absolútnu väčšinu vrátila späť poľskému dodávateľovi skôr, než boli známe výsledky testov.
(Zdroj: hnonline.sk)

Pre brexit presúvajú finančné spoločnosti svoje pobočky do Dublinu

20. 5. 2019 Rokovania o brexite zatraktívnili Dublin pre finančné spoločnosti, akými sú napríklad banky či investičné spoločnosti. Tie už začali presúvať svoje kancelárie, zamestnancov, ale aj svoje európske sídla do írskej metropoly. Potvrdzuje to prieskum londýnskeho think tanku New Financial.
"Pre brexit je určite Írsko atraktívne z hľadiska pracovných miest a podnikania. V oblasti finančných služieb je Dublin zatiaľ víťazom, pokiaľ ide o premiestňovanie v dôsledku brexitu," skonštatoval pre TASR špecialista think tanku New Financial na kapitálové trhy a brexit Panagiotis Asimakopoulos. Prieskum think tanku ukázal, že približne už 100 finančných spoločností presunulo svoju časť biznisu z Británie do Dublinu pre brexit, pričom celkovo 30 percent zo všetkých firiem presunulo časť podnikania z Británie do ostatných krajín Európskej únie. "Zo 100 firiem až 86 presunulo svoj európsky hub do Dublinu. Ten doteraz prilákal mnoho správcovských spoločností, investičných a hedžových fondov, kapitálových spoločností a v menšej miere aj poisťovne," priblížil Asimakopoulos. V závislosti od budúceho nastavenia regulačných požiadaviek v oblasti finančných služieb sa podľa jeho slov môže postupne zvyšovať majetok, prevádzky a počet zamestnancov, ako sa budú firmy presúvať a budú mať záujem pokračovať v poskytovaní služieb svojim klientom.
(Zdroj: hnonline.sk)

Paneláky v Česku idú na dračku, stoja menej

17. 5. 2019 Keď tesne po novembri 1989 zavítal na pražské sídlisko Južné Mesto vtedajší prezident Václav Havel, označil tamojšie byty za „králikárne“, čo vyvolalo značne negatívne reakcie. Čas ukazuje, že ich éra sa ani po 30 rokoch zďaleka neskončila. Mnoho panelákových bytov sa kompletne zrekonštruovalo, revitalizáciou prešli celé domy. Realitní makléri tvrdia, že o panelákové byty je veľký záujem, ktorý prevyšuje ich ponuku.
Hlavným dôvodom je cena. Je výrazne nižšia v porovnaní nielen s bytmi v novostavbách, ale aj v staršej tehlovej zástavbe. Podľa realitnej kancelárie RE/MAX G8 Reality stál vlani štvorcový meter v panelovom dome v priemere 64-tisíc korún (2 500 eur). To je o 13-tisíc korún (500 eur) menej ako v starých tehlových budovách. A za štvorcový meter v novostavbe si kupujúci priplatia 37-tisíc korún (1 440 eur). V dlhšom časovom horizonte je vývoj cien panelových domov obdobný ako pri novostavbách. Zvyšujú sa. Len za posledné tri roky sa ceny podľa RE/MAX G8 Reality zvýšili o viac ako tretinu. „V posledných 10 rokoch je nárast cien v Prahe ročne medzi 10 až 12 percentami,“ spresňuje Tereza Vrzáková z RE/MAX G8 Reality.
(Zdroj: hnonline.sk)

Z každého bruselského eura ostane v ekonomike 67 centov

15. 5. 2019 Keby Slovensko použilo všetky eurofondy, ktoré k nám tento rok pritečú, mohli by sme „zadarmo“ prevádzkovať ministerstvo obrany. To totiž minie približne 1,67 miliardy eur, čo je aj výška eurofondov rozpočtovaných na rok 2019. Na budúci rok k nám Brusel pošle až 2,82 miliardy eur. Za to by sa dal zaplatiť všetok textil dovezený na Slovensko v priebehu jedného roka a ešte by niekoľko stoviek miliónov ostalo navyše. Prípadne by každý pracujúci mohol dostať jednu priemernú mzdu navyše.
Analytická štúdia a sprievodný komentár Národnej banky o benefitoch eurofondov z apríla 2017 odhadujú, že približne dve tretiny z hodnoty eurofondov sa premietne aj do tvorby HDP. „Z jedného eura EÚ zdrojov do tvorby HDP premietne 59 centov a ďalších osem centov vytvoreného HDP predstavuje efekt prínosu zahraničia,“ píšu analytici Úseku pre menu, štatistiku a výskum z NBS. Zvyšok sa zaknihuje ako medzispotreba či dovoz tovarov potrebných na uspokojenie zvýšeného dopytu.
(Zdroj: hnonline.sk)
máj 2025
T po ut st št pi so ne
18 28 29 30 1 2 3 4
19 5 6 7 8 9 10 11
20 12 13 14 15 16 17 18
21 19 20 21 22 23 24 25
22 26 27 28 29 30 31 1
23 2 3 4 5 6 7 8
Dnes má meniny Blažena
1
Dôležitý termín
1
Sviatok
martinus
náš partner