Európska centrálna banka očakáva, že banky z eurozóny čoskoro opustia ruský trh
6. 6. 2022
Európska centrálna banka predpokladá, že banky z eurozóny čoskoro predajú svoje ruské aktíva a trh opustia. Uviedol to koncom tohto týždňa šéf bankového dohľadu Andrea Enria. TASR o tom informuje na základe správy agentúry Reuters.
Po tom, ako západné štáty uvalili na Rusko rozsiahle sankcie pre vojnu na Ukrajine, mnohé banky z eurozóny krajinu buď opustili, alebo začali na odchode pracovať.
Patria k nim napríklad francúzska Société Générale či rakúska Raiffeisen Bank International. Société Générale svoju ruskú divíziu predala a rakúska banka v súčasnosti zhodnocuje záujem potenciálnych kupcov o svoju divíziu v Rusku, ktorá predstavuje 10. najväčšiu banku v krajine.
"Všetky banky z eurozóny uviedli, že svoje aktíva predajú, všetky sa o to usilujú," povedal Enria na podujatí v Taliansku. "Časť z nich už aktíva predala, ďalšie o tom rokujú. Nie je to jednoduchý proces, verím však, že sa čoskoro dokončí," dodal.
Čo sa týka priamych dôsledkov ruskej ekonomickej krízy spôsobenej sankciami na banky v eurozóne, Enria zopakoval, že sú schopné tieto komplikácie zvládnuť. Aj s dlhšou recesiou v dôsledku vojnového konfliktu na Ukrajine by si banky mali poradiť, aj keď pre niektoré to bude zložité.
V
(Zdroj: hnonline.sk)
Hotovosť vložená do nového eurovalu poslúži len ako záruka
24. 3. 2011
Hotovosť, ktorá má byť vložená do nového Európskeho stabilizačného mechanizmu ESM, ktorý má v roku 2013 nahradiť euroval, poslúži iba ako forma záruky a nie na priamu injekciu do problémovej ekonomiky.
Aj keď si Slovensko aj ďalšie krajiny budú musieť na vklad požičať, takto zvýšený deficit a dlh Európska komisia zohľadní pri posudzovaní schopnosti štátu plniť podmienky Paktu stability a rastu, uviedol Úrad vlády SR.
Pokles produkcie zemiakov v EÚ
22. 3. 2011
Produkcia zemiakov v hlavných producentských krajinách v EÚ-5 (Belgicko, Nemecko, Francúzsko, Holandsko a Veľká Británia) sa za rok 2010 odhaduje na úrovni 23,9 milióna ton.
V porovnaní s rokom 2009 to predstavuje zníženie o 4,8 %. Vyplýva to z februárovej správy Agrárnych trhových informácií Slovenska (ATIS).
Eurozóna bližšie k dani z transakcií
22. 3. 2011
Pravdepodobnosť zavedenia dane z finančných transakcií v eurozóne rastie. Po novom ju začal naplno podporovať aj doteraz veľmi skeptický šéf ministrov financií eurozóny a luxemburský premiér Jean Claude-Juncker. Píše o tom denník Financial Times Deutschland.
Politici v súčasnosti rokujú o dani vo výške 0,1 až 0,5 % z obratu. Eurozóna by síce chcela, aby daň prijali všetky členské štáty G20, ale toto riešenie sa ukazuje ako nemožné. Juncker sa tak údajne vyslovil pre jednostranné zavedenie dane v rámci krajín platiacich európskou jednotnou menou, pričom tento návrh má podporu aj ďalších štátov.
Niektoré reaktory v EÚ vraj neprejdú
18. 3. 2011
Niektoré jadrové reaktory v Európe možno nesplnia najprísnejšiu časť záťažových testov, ktoré majú preveriť ich bezpečnosť.
Povedal to komisár EÚ pre energetiku Günther Oettinger. Ministri energetiky EÚ sa kvôli otázke záťažových skúšok všetkých 143 reaktorov, ktoré teraz Európa využíva, majú zísť v pondelok. So slovami Günthera Oettingera, ale nesúhlasí tajomník francúzskeho ministra pre energetiku Eric Besson, ktorý si myslí, že prečo komisár neprišiel s tak závažnými informáciami skôr.