Európska centrálna banka bude zvyšovať sadzby ďalej
19. 12. 2022
Európska centrálna banka bude pokračovať vo zvyšovaní úrokových sadzieb. Je to nevyhnutné na zmiernenie vysokej inflácie, povedal v pondelok viceprezident ECB Luis de Guindos. Zároveň dodal, že kedy banka s týmto procesom skončí, nie je známe. Informovala o tom agentúra Reuters.
"Zvyšovanie úrokových sadzieb sa neskončilo, budú ešte ďalšie. Dokedy však budú rásť, to neviem. Naozaj úprimne, neviem," povedal De Guindos, pričom dodal, že ECB je odhodlaná stlačiť infláciu na úroveň strednodobého inflačného cieľa na úrovni dve percentá. Naposledy zvýšila ECB úrokové sadzby vo štvrtok 15. decembra, aj keď rozsah zvýšenia v porovnaní s predchádzajúcimi krokmi zmiernila. Banka zvýšila sadzby o 50 bázických bodov, zatiaľ čo na predchádzajúcich zasadnutiach ich zdvihla o 75 bodov. Ostatné zvýšenie však znamená, že úrokové sadzby v eurozóne sú v súčasnosti najvyššie za posledných 14 rokov.
V
(Zdroj: hnonline.sk)
USA: Fed chce oživiť rast ekonomiky
8. 11. 2010
Americká centrálna banka (Fed) svojím rozhodnutím nakúpiť vládne dlhopisy za celkovo 600 miliárd dolárov usiluje iba o podporu ekonomiky, nie o odštartovanie rastu inflácie.
Uviedol to šéf Fedu Ben Bernanke, ktorý v posledných dňoch obhajuje stredajšie kontroverzné rozhodnutie menového výboru Fedu oživiť oslabenú ekonomiku napumpováním nových peňazí. Krok Fedu vyvolal obavy v ďalších krajinách. Kritika prichádza hlavne z Nemecka, kde Minister financií Wolfgang Schäuble povedal, že podpora ekonomiky tlačením peňazí podkopáva dôveryhodnosť Spojených štátov a vytvára neistotu.
Brusel chce donútiť Facebook, aby zmazal staré dáta užívateľov
5. 11. 2010
Facebook a iné sociálne siete budú musieť v blízkej budúcnosti umožniť úplné vymazanie osobných údajov užívateľov.
Vyplýva to z návrhu Európskej komisie. Facebook totiž teraz úplne vymazanie neumožňuje. Užívateľ síce môže svoj účet zrušiť, ale potom ho tiež obnoviť bez toho, aby musel nanovo zadávať všetky potrebné údaje. Jeho osobné dáta si tak stránka ďalej ponecháva.
Česko uľahčilo podnikanie, ale za Slovenskom zaostáva
4. 11. 2010
Česká republika za posledný rok uľahčila podnikanie a v rebríčku Doing Business 2011, ktorý zostavuje Svetová banka v spolupráci s Medzinárodnou finančnou korporáciou (IFC), sa posunula na 63. miesto.
Oproti predchádzajúcemu roku je to postup o 19 miest, čo je najväčší skok zo všetkých 183 krajín, ktoré na zozname figurujú. Napriek zlepšeniu však Česká republika zostáva ďaleko za Slovenskom a vedie si skoro najhoršie z celej Európskej únie. Ekonomiky, ktoré sú najviac zasiahnuté finančnou krízou, predovšetkým vo východnej Európe, sa v poslednom roku zamerali na reformu regulačného rámca, aby malým a stredným podnikom uľahčili tvorbu pracovných príležitostí.
Splácanie štátneho dlhu sa predraží
3. 11. 2010
Obavy, že dohoda sammitu EÚ by mohla na trhoch spustiť paniku kvôli prípadnému bankrotu zadlžených štátov, sa začínajú napĺňať.
Kompromis, ktorý počíta s náhradou za záchranný fond eurozóny, ktorého platnosť vyprší v roku 2013, na trhoch prudko zdvihol výnosy u štátnych dlhopisov. Pre veľa krajín sa tak financovanie štátneho dlhu výrazne predražilo. Investori sa boja, že záchranný fond eurozóny nahradí mechanizmus riadeného bankrotu, ktorý navrhuje Nemecko. Prípadných bankrotov by sa mali zúčastniť aj investori, ktorí by museli odpísať časť investícií do dlhopisov problémovej krajiny.