Európa je pri emisiách radikálna. Ekonomika sa z toho nemusí pozviechať
20. 4. 2023
Čím skôr politici donútia populáciu vymeniť vozidlá so spaľovacími motormi za elektromobily, tým to bude z hľadiska emisií horšie. Odoberať teraz batérie z Číny znamená ďalší podstatný nárast emisií, hovorí odborník na udržateľnú mobilitu.
Vlaňajšok priniesol do Európy veľa neistoty s energiami a pred zimou obavy z ich nedostatku. To sa nakoniec aj vďaka miernej zime podarilo ustáť. No úplne istá energetická budúcnosť nikoho nečaká. Ako chcú európske krajiny zvládnuť prechod na elektromobilitu so značnou záťažou pre elektrickú sieť v najbližších rokoch? Nemecko napríklad v týchto dňoch ukončilo prevádzku posledných jadrových elektrární v krajine a čoraz častejšie hovorí o dovoze elektriny z iných krajín.
Profesor Jan Macek, ktorý pôsobí v Centre vozidiel udržateľnej mobility na ČVUT, v rozhovore pre TREND tvrdí, že ak by teraz Európska únia spomalila veľmi rýchly prechod na elektromobilitu a zaradila by v tomto smere nižšiu rýchlosť, v konečnom dôsledku by tým prírode a klíme pomohla viac.
Celú profesijnú kariéru sa zaoberáte dopravnými prostriedkami a energetickými a environmentálnymi aspektmi dopravy. Ak by sme sa teraz preniesli do roku 2035, keď je naplánovaný koniec pre spaľovacie motory s výnimkami, ako to podľa vás bude vyzerať? Budú si ľudia o dvanásť rokov na sídliskách vo veľkých mestách ráno pred panelákmi spoločne nabíjať elektromobily?
Pevne dúfam, že sa uplatní zdravý rozum a nejaké korekčné mechanizmy. Samozrejme, reguláciou siete sa dá dosiahnuť všeličo. Ak by to fungovalo ako kedysi, tak by bol odber v noci malý. Dnes sa v noci umýva riad v umývačkách, perie sa a mal by sa nabíjať elektromobil. S obnoviteľnými zdrojmi sa to však pri akumulácii energie komplikuje, nehovoriac o zimnom období.
B
(Zdroj: https://www.trend.sk/ekonomika/)
V Maďarsku prudko znížili daň
11. 1. 2016
Po decembrovom znížení dane z pridanej hodnoty (DPH) pre výstavbu rodinných domov a bytov na 5 percent majú teraz v Maďarsku problém s nedostatkom stavbárov.
Poslanci maďarského parlamentu schválili vlani 15. decembra zníženie DPH pre výstavbu domov a bytov z 27 percent na 5 percent. Znížená DPH platí od začiatku tohto roka v prípade bytov s rozlohou najviac 150 štvorcových metrov (m2), ďalej v prípade rodinných domov s rozlohou obytnej plochy najviac 300 m2.
V zmysle schváleného zákona v prípade výstavby rodinného domu s vyššie uvedenou hranicou rozlohy nebude potrebné stavebné povolenie, bude stačiť iba oznámenie stavebnému úradu, čím odpadne aj povinnosť platiť príslušné poplatky.
zdroj: hnonline.sk
Nová automobilka Jaguar, sa postará aj o nárast exportu Slovenska
15. 12. 2015
Nová automobilka Jaguar Land Rover, ktorá už definitívne potvrdila svoj príchod k Nitre, sa okrem vyše miliardovej investície postará aj o nárast exportu Slovenska o viac ako päť percent v rokoch 2019 až 2020.
Tento vysoký odhad rastu vývozu môže ešte viac podčiarknuť exportný charakter slovenskej ekonomiky. Inštitút finančnej politiky tiež predpokladá, že Jaguar môže posilniť rast HDP do roku 2020 o 2,5 percenta, teda o pol percenta ročne. Podľa analytikov teda ťažko možno hovoriť o prehrievaní hospodárstva, pretože s príchodom jednej firmy sa až tak ekonomika nezmení. Navyše, hoci sú odhadované investície veľké, mali by byť rozložené v horizonte desiatich rokov.
zdroj: hnonline.sk
NATO chce viac podporiť Turecko.
4. 12. 2015
Severoatlantická aliancia (NATO) chce z dôvodu nestabilnej situácie najmä v susednej Sýrii ešte viac podporiť Turecko ako svoju členskú krajinu. Konkrétne sú plánované opatrenia na zlepšenie kontroly a obrany jeho vzdušného priestoru, píše vo svojom dnešnom vydaní nemecký denník Die Welt s odvolaním sa na diplomatické zdroje v NATO.
Príslušné rozhodnutia majú byť prijaté v najbližších týždňoch. Okrem lietadiel vybavených systémom AWACS sa uvažuje o poskytnutí stíhacích lietadiel a opätovnom posilnení protilietadlových raketových systémov. Ministri zahraničných vecí členských štátov NATO sa dnes zídu v Bruseli, kde budú okrem iného rokovať aj o napätých vzťahoch s Ruskom.
zdroj: hnonline.sk
Plynová kríza Slovensko obíde
27. 11. 2015
Kremeľ stopol Ukrajincom plyn. Našim domácnostiam ani firmám vyššie ceny nehrozia. Nezaplatili vopred, preto si teraz budú musieť poradiť bez plynu.
Rusko naplnilo svoje utorkové hrozby a v stredu ráno zastavilo dodávky plynu pre Ukrajinu. Hoci toto rozhodnutie prichádza v zime, slovenským domácnostiam a firmám problémy s dodávkami ani vyššie účty nehrozia.
Zastavenie plynu pre Ukrajinu nijako nesúvisí s dodávkami pre Slovensko či tranzitom cez naše územie ďalej do Európy. Tranzit plynu plynulo pokračuje v nakontrahovaných objemoch.
zdroj: hnonline.sk