Európa bojuje s drahými bytmi
3. 6. 2019
Európa bojuje s bytovou krízou a jej metropoly navrhujú riešenie od vyvlastňovania až po obmedzenie Airbnb. Ceny bytov v európskych veľkomestách totiž stúpajú na historické maximá a ťahajú so sebou výšky nájmov. Bývanie je tak stále menej dostupné.
"Ide o jednu z najväčších obáv ľudí naprieč Európou, s ktorými hovorím," uviedol na Twitteri sociálnodemokratický kandidát na predsedu Európskej komisie Frans Timmermans. Dôvody krízy sa naprieč európskymi mestami líšia, napriek tomu možno pozorovať dva výrazné spoločné menovatele - ekonomický boom po kríze z roku 2008 a intenzívny turizmus spojený s obľúbenosťou platforiem typu Airbnb. S bytovú krízou sa potýka aj česká metropola Praha, ktorej nové vedenie označilo riešenie problému za prioritu. Pražská koalícia navrhuje napríklad daňové zľavy pre ľudí, ktorí byty prenajímajú. Vedenie mesta chce tiež zrýchliť dĺžku stavebných konaní, odblokovať takzvané brownfieldy alebo podporiť družstevnú výstavbu. Na západ od Česka sa však objavujú aj oveľa radikálnejšie riešenia.
(Zdroj: hnonline.sk)
Európsky automobilový trh pokračuje v poklese
4. 2. 2013
Vo Francúzsku klesol predaj áut na najnižšiu úroveň od roku 1997.
Taliansku a Španielsku nepomohli ani dotácie na kúpu auta.
Európsky automobilový trh pokračuje v poklese a jeho skoré zotavenie sa neočakáva. Vo Francúzsku počet registrácií nových áut medziročne klesol o 15 % na najnižšiu januárovú úroveň od roku 1997.
V Taliansku predaj áut padol o 17,6 % a v Španielsku o 9,6 %, a to aj napriek obnoveným dotáciám na kúpu auta.
Pravdepodobnosť rozpadu eurozóny klesla na minimum
29. 1. 2013
Pravdepodobnosť rozpadu eurozóny od polovice minulého roka klesla na minimum.
Názor, že menovú úniu počas nasledujúcich 12 mesiacov opustí jeden alebo viacerí z jej členov, vyjadrilo v januári iba 17,2 % respondentov, kým v decembri to bolo 25 %. Pravdepodobnosť kolapsu menovej únie bola najvyššia v júli 2012, kedy túto možnosť pripúšťalo 73 %.
Slovensko súhlasí s vytvorením samostatného rozpočtu eurozóny
29. 1. 2013
Slovensko súhlasí s diskusiou ohľadom vytvorenia samostatného rozpočtu krajín eurozóny.
S konkrétnym návrhom má prísť Európska komisia , pričom európski lídri sa k tejto otázke vrátia najskôr na júnovom summite. Predstaviteľom vlád a hlavám štátov EÚ sa na poslednom decembrovom summite nepodarilo prekonať názorové rozdiely na separátny eurorozpočet. Fiškálne konzervatívne štáty, ako sú Nemecko a Holandsko, vytrvalo lobovali proti tomuto návrhu.
Podľa Menového fondu eurozóna zostane tento rok v recesii
24. 1. 2013
MMF ešte pred tromi mesiacmi predpovedal rast hospodárstva eurozóny o 0,2 percenta.
MMF vo svojej najnovšej správe uviedol, že ekonomika eurozóny v roku 2013 zostane v recesii, hoci pôvodne predpovedal jej rast.
Globálna ekonomika podľa najnovšej predikcie fondu v tomto roku posilní o 3,5 % a v roku 2014 o 4,1 %, čiže o 0,1 percentuálneho bodu menej.
MMF predpokladá, že globálnu ekonomiku smerom nahor potiahnu najmä rozvíjajúce sa krajiny, a nie vyspelé štáty, ktoré sa ešte len vynárajú z recesie.