Eurokomisia uvoľnila Maďarsku desať miliárd eur zo zmrazených eurofondov
14. 12. 2023
Podľa komisie sú reformy na zlepšenie nezávislosti súdnictva v súlade s požiadavkami, na ktorých sa obe strany dohodli. Európska komisia v stredu oznámila, že rozmrazila desať miliárd eur z eurofondov určených pre Maďarsko. Komisia skonštatovala, že reformy, ktoré uskutočnila vláda premiéra Viktora Orbána na zlepšenie nezávislosti súdnictva sú v súlade s požiadavkami, na ktorých sa obe strany dohodli.
Komisia neuvoľnila celý objem eurofondov. Zvyšok zmrazených eurofondov a miliardy eur, na ktoré si Maďarsko mohlo nárokovať kvôli pandémii ochorenia COVID-19, zostávajú stále zablokované. Európska únia zmrazila peniaze pre obavy, že Orbánova vláda urobila toho príliš málo na podporu právneho štátu a boj proti korupcii. Členské štáty na základe návrhu eurokomisie v decembri 2022 v rámci mechanizmu rozpočtovej podmienenosti prijali opatrenia na ochranu rozpočtu Únie pred porušovaním zásad právneho štátu v Maďarsku. Eurokomisár pre spravodlivosť Didier Reynders v stredu v správe pre médiá uviedol, že Komisia dostala dostatočné záruky na to, aby mohla povedať, že v Maďarsku sa posilní nezávislosť súdnictva. Komisia informovala, že prijala dve rozhodnutia týkajúce sa Maďarska a situácie v oblasti právneho štátu v tejto krajine. Jedno sa týka podmienok spojených s reformou súdnictva v Maďarsku, a druhé sa týka mechanizmu rozpočtovej podmienenosti.
V decembri 2022 upozornila, že Maďarsko nesplnilo podmienky uvedené v Charte základných práv EÚ a má viacero obáv vrátane ohľadne nezávislosti justície.
V stredajšom oznámení sa uvádza, že po dôkladnom posúdení a sérii konzultácií s maďarskou vládou sa domnieva, že Maďarsko prijalo opatrenia, ktoré sa zaviazalo prijať pre posilnenie nezávislosti justície a teda že časť financovania politiky súdržnosti už nebude blokovaná. To znamená, že Maďarsko môže začať žiadať úhrady až do výšky okolo 10,2 miliardy eur.
Komisia spresnila, že čo sa týka finančnej pomoci vyčlenenej kvôli pandémii ochorenia COVID-19 vo výške 6,3 miliardy, tá zostáva zablokovaná.
Rovnako aj vzhľadom na to, že Maďarsko nedokázalo splniť takzvané "supermíľniky" v rámci reforiem cez národný plán obnovy a odolnosti, momentálne nie je možné vyplatiť ani tieto platby. Financovanie z rozpočtu EÚ, ktoré zostáva pre Maďarsko naďalej zablokované, predstavuje celkovo približne 21 miliárd eur.
S
(Zdroj: hnonline.sk)
Gazprom vráti Európanom najviac 900 miliónov USD
5. 6. 2013
Ruský energetický gigant Gazprom očakáva, že spätné platby európskym zákazníkom v roku 2013 nepresiahnu čiastku 900 mil. USD.
Celková suma kompenzácii dosiahla vlani 102,7 mld. RUB, čo bolo menej, než si plynárenský monopol naplánoval. Cenové ústupky môžu Gazpromu pomôcť stabilizovať jeho trhový podiel v Európe, kde uspokojuje zhruba štvrtinu dopytu po plyne.
Najviac z Únie pracujú po nociach a v nedeľu Slováci
29. 5. 2013
Na nočnú chodí pravidelne približne každý šiesty zamestnaný Slovák.
V rámci EÚ máme najvyšší podiel pravidelne pracujúcich počas nedele.
Ešte väčší podiel zamestnaných Slovákov strávi v práci sobotu. Počas minulého roka to bol pravidelne každý štvrtý (25 %) .
Európa potrebuje veľké ekonomické reformy
22. 5. 2013
Ak Európa neurobí veľké reformy, hrozí jej desaťročie ekonomickej stagnácie.
Vyhlásil to guvernér kanadskej centrálnej banky.
V európskom finančnom systéme pretrvávajú hlboké problémy a bez trvalých a zásadných reforiem hrozí dekáda stagnácie.
Európske hospodárstvo je v recesii a drží ho tam aj snaha o fiškálne úspory, nízka miera istoty a prísne úverové podmienky. Ako jednu z najvýznamnejších potrebných reforiem menoval vytvorenie bankovej únie v eurozóne.
V cyperských bankách ukrývali účty aj politici
22. 5. 2013
Audit šiestich bánk dokázal, že až desatina majiteľov účtov boli politici.
Až 60 percent klientov cyperských bánk bolo označených za vysoko rizikových, podozrivých z prania špinavých peňazí.
Vyplýva to z utajenej správy európskeho výboru Rady Európy Moneyval, na ktorej spolupracoval s konzultačnou firmou Deloitte. V analýze si vytypovali 90 klientov, ktorí si od bánk požičali celkovo 18 miliárd eur. Pozreli sa na 180 najväčších vkladateľov a na 120 náhodne vybraných klientov.
Zistili, že desatina z nich zastáva významné politické posty.