Eurokomisia odhaduje Slovensku lepší hospodársky rast ako vlani
13. 3. 2024
Minister financií Ladislav Kamenický vyjadril nádej, že sa zlepší celková ekonomická situácia v EÚ, rovnako ako aj tá politická. Slovensko je vnímané ako krajina Európskej únie, ktorej hospodársky rast je lepší, ako boli odhady z jesene 2023, uviedol minister financií Ladislav Kamenický (Smer-SD) po dvojdňových rokovaniach v Bruseli. Zúčastnil sa tam zasadnutia Euroskupiny a rokovaní ministrov financií EÚ (Ecofin).
Kamenický pripomenul, že pracovných tém bolo na Euroskupine (ministri financií eurozóny) a Ecofine viacero, za najvýznamnejšie považuje makroekonomický vývoj v eurozóne a EÚ a budovanie únie kapitálových trhov. Upozornil, že pri porovnaní zimnej hospodárskej prognózy Európskej komisie s tou jesennou možno evidovať pokles hospodárskeho rastu eurozóny na úroveň okolo 0,8 percenta, čiže pokles o 0,4 percenta. „Potešiteľné je to, že eurokomisia Slovensku odhaduje nárast o pol percentuálneho bodu, z 1,7 na 2,3 percenta HDP. Neteším sa ale vývoju v Nemecku, kde odhady naznačujú pokles pol percenta, z 0,8 na 0,3 percenta," uviedol minister s odkazom na jedného z hlavných obchodných a exportných partnerov Slovenska.
Úniou kapitálových trhov sa podľa neho Ecofin zaoberá už dlho. Dodal, že EÚ pozorne vníma, že ak sa v Spojených štátoch podnikatelia sami viac odfinancujú a berú si úvery iba na 30 percent svojich potrieb, v EÚ je to naopak, lebo na 70 percent je podnikanie financované z úverov a len 30 % cez kapitálové trhy. „Som rád, že sme sa pohli ďalej, že je tu nejaký plán - 13 bodov, na ktorých sa ministri financií dohodli," opísal situáciu. Vysvetlil, že plán, ktorý táto dohoda pokrýva, bude realizovať budúca Európska komisia, ktorá sa zostaví po júnových voľbách do Európskeho parlamentu.
Na otázku TASR, či ministri financií nevedú diskusie o vstupe ďalších členských krajín EÚ do eurozóny, napríklad Česko alebo Poľsko, ktoré túto povinnosť majú, Kamenický upozornil, že aj toto bude predmetom diskusií ministrov s budúcou eurokomisiou, podobne ako aj tlaky na zvýšenie konkurencieschopnosti EÚ a znižovanie byrokratickej záťaže.
S
(Zdroj: aktuality.sk)
Eurozóna musí postaviť svoj rast najmä na domácej ekonomike
25. 11. 2019
Mimoriadne uvoľnená menová politika Európskej centrálnej banky podporuje ekonomiku eurozóny a ECB v nej bude pokračovať. Povedala to v piatok prezidentka ECB Christine Lagardová.
Zároveň však upozornila členské štáty eurozóny, že na to, aby menová únia ustála problémy prichádzajúce zo zahraničia, je potrebné, aby rast ekonomiky eurozóny vo väčšej miere podporoval domáci trh. "ECB bude prostredníctvom svojej menovej politiky aj naďalej podporovať ekonomiku eurozóny a na budúce riziká bude reagovať v súlade so svojím mandátom udržiavania cenovej stability," uviedla Lagardová v prejave na kongrese európskych bánk vo Frankfurte nad Mohanom. Okrem toho dodala, že banka bude monitorovať vedľajšie vplyvy svojej politiky.
BMW, Volkswagen a Daimler dostali pokutu 100 miliónov eur
21. 11. 2019
Nemecký kartelový úrad uložil trom veľkým automobilkám BMW, Volkswagen a Daimler úhrnnú pokutu 100 miliónov eur. Podľa jeho zistení sa spolu dohadovali na cenách ocele, ktorú kupovali od dodávateľov, a porušili tak zákon. Úrad to uviedol vo svojom dnešnom oznámení, na ktoré sa odvoláva agentúra Reuters.
Podľa úradu platili výrobcovia áut dodávateľov ceny, na ktorých sa predtým spolu dohodli, najmenej do roku 2016, pričom v spojení spolu v tejto veci boli v rokoch 2004 až 2013. Vyšetrovanie trvalo tri a pol roka. Všetky tri firmy výrok orgánu prijali. Mníchovská automobilka BMW by mala z celkovej sumy zaplatiť 28 miliónov eur. Ako uviedla agentúra DPA, jej jednotliví zamestnanci pokutovaní nebudú.
Európa v globálnej hre zaostáva
18. 11. 2019
Jednou z najväčších výziev pre novú Európsku komisiu bude zlepšenie konkurencieschopnosti Únie voči silným ekonomikám Ázie či USA. Nevyhnutný bude dôraz na inovácie a technológie, zhodujú sa experti.
Priemysel je chrbticou európskeho hospodárstva. Podľa štatistík Eurostatu je najsilnejším ekonomickým zdrojom a tvorí jednu pätinu európskej hrubej pridanej hodnoty. Zároveň sa však jeho prínos v priebehu posledných 20 rokov oslabil. To sa odráža aj na konkurencieschopnosti európskych firiem na svetovej úrovni. Z Európy pochádza v priemere o tretinu menej nových patentov na obyvateľa ako v USA, Čína sa medzitým stáva čoraz silnejším konkurentom v oblasti nových technológií. Od nastupujúcej Európskej komisie prichádza jasný signál: chce mieriť vyššie a posilniť postavenie Únie ako globálneho hráča.
Recesia je nepravdepodobná udalosť
15. 11. 2019
Pravdepodobnosť, že európska ekonomika upadne do recesie, je veľmi nízka. Rast v eurozóne je však naďalej slabý, uviedol viceprezident Európskej centrálnej banky (ECB) Luis De Guindos. Rast ekonomiky eurozóny zaostáva za svojím potenciálom, povedal De Guindos na bankovej konferencii BNP Paribas. ECB musí podľa neho pozorne monitorovať situáciu.
"Recesia je veľmi nepravdepodobnou udalosťou, ktorá sa nestane," uviedol De Guindos. "Najväčším rizikom podľa mňa je, že ekonomika bude dlhý čas rásť pod svojím potenciálom." ECB v septembri ešte viac uvoľnila svoju menovú politiku, keď znížila depozitnú sadzbu hlbšie do negatívneho teritória a ohlásila obnovenie programu nákupu dlhopisov, ktorý zastavila len na konci vlaňajška. Podľa De Guindosa ECB bude musieť rozšíriť svoje monetárne nástroje, aby mohla reagovať na ďalšie spomalenie ekonomiky. De Guindos ich však nešpecifikoval. Viceprezident ECB zopakoval nedávne výzvy, že vlády musia urobiť viac pre stimuláciu ekonomík. Nízka ziskovosť bánk, spôsobená sčasti aj negatívnymi úrokovými sadzbami ECB, je najväčším rizikom ohrozujúcim finančnú stabilitu v eurozóne, dodal De Guindos.