Eurokomisia odhaduje Slovensku lepší hospodársky rast ako vlani
13. 3. 2024
Minister financií Ladislav Kamenický vyjadril nádej, že sa zlepší celková ekonomická situácia v EÚ, rovnako ako aj tá politická. Slovensko je vnímané ako krajina Európskej únie, ktorej hospodársky rast je lepší, ako boli odhady z jesene 2023, uviedol minister financií Ladislav Kamenický (Smer-SD) po dvojdňových rokovaniach v Bruseli. Zúčastnil sa tam zasadnutia Euroskupiny a rokovaní ministrov financií EÚ (Ecofin).
Kamenický pripomenul, že pracovných tém bolo na Euroskupine (ministri financií eurozóny) a Ecofine viacero, za najvýznamnejšie považuje makroekonomický vývoj v eurozóne a EÚ a budovanie únie kapitálových trhov. Upozornil, že pri porovnaní zimnej hospodárskej prognózy Európskej komisie s tou jesennou možno evidovať pokles hospodárskeho rastu eurozóny na úroveň okolo 0,8 percenta, čiže pokles o 0,4 percenta. „Potešiteľné je to, že eurokomisia Slovensku odhaduje nárast o pol percentuálneho bodu, z 1,7 na 2,3 percenta HDP. Neteším sa ale vývoju v Nemecku, kde odhady naznačujú pokles pol percenta, z 0,8 na 0,3 percenta," uviedol minister s odkazom na jedného z hlavných obchodných a exportných partnerov Slovenska.
Úniou kapitálových trhov sa podľa neho Ecofin zaoberá už dlho. Dodal, že EÚ pozorne vníma, že ak sa v Spojených štátoch podnikatelia sami viac odfinancujú a berú si úvery iba na 30 percent svojich potrieb, v EÚ je to naopak, lebo na 70 percent je podnikanie financované z úverov a len 30 % cez kapitálové trhy. „Som rád, že sme sa pohli ďalej, že je tu nejaký plán - 13 bodov, na ktorých sa ministri financií dohodli," opísal situáciu. Vysvetlil, že plán, ktorý táto dohoda pokrýva, bude realizovať budúca Európska komisia, ktorá sa zostaví po júnových voľbách do Európskeho parlamentu.
Na otázku TASR, či ministri financií nevedú diskusie o vstupe ďalších členských krajín EÚ do eurozóny, napríklad Česko alebo Poľsko, ktoré túto povinnosť majú, Kamenický upozornil, že aj toto bude predmetom diskusií ministrov s budúcou eurokomisiou, podobne ako aj tlaky na zvýšenie konkurencieschopnosti EÚ a znižovanie byrokratickej záťaže.
S
(Zdroj: aktuality.sk)
Európske akcie zaznamenali rast
15. 4. 2020
Európske akciové indexy v utorok po začiatku obchodovania vzrástli. Podporil ich optimizmus z postupného uvoľňovania reštrikcií v niektorých krajinách, aj keď ide o pomalý a opatrný proces.
Paneurópsky index Stoxx Europe 600 SXXP sa v utorok, prvý deň obchodovania po veľkonočných sviatkoch, zvýšil o 0,9 percenta po náraste o viac ako sedem percent minulý týždeň. Frankfurtský index DAX si po začiatku obchodovania v Európe pripísal zisk 1,2 percenta, parížsky CAC aj milánsky index stúpli zhodne o 0,5 percenta, zatiaľ čo mimo eurozónu vzrástol londýnsky FTSE o 0,1 percenta.
Eurozóna sa v najbližších mesiacoch dostane do recesie
13. 4. 2020
Experti nemeckého inštitútu Ifo a švajčiarskej univerzity ETH Zürich očakávajú, že eurozóna sa v najbližších mesiacoch dostane do recesie, a varujú pred dlhovou krízou.
Odhaduje sa, že už v prvom kvartáli ekonomika klesla o 2,3 percenta. V prebehajúcom druhom štvrťroku sa očakáva ďalší prepad hrubého domáceho produktu (HDP) o 10,5 percenta, uviedli experti Ifo a ETH. V treťom štvrťroku počítajú s oživením a medzikvartálnym nárastom o 8,7 eprcenta. "Možnosť, že pandémia sa zoslabí skôr, než sa očakáva, je len malá. Preto predstavuje opätovné vzplanutie európskej dlhovej krízy vo veľkom rozsahu nezanedbateľné riziko pre túto prognózu." Mimoriadne je kolísanie priemyselnej produkcie v eurozóne.
Ministri financií EÚ sa zhodli na pláne pre oživenie ekonomík
13. 4. 2020
Ministri financií krajín Európskej únie sa dnes dohodli na tom, že krajiny eurozóny budú môcť k oživeniu ekonomík postihnutých koronavírusovou krízou využívať záchranný fond ESM.
Po dnešnej videokonferencii Euroskupiny to oznámilo niekoľko ministrov. Zhodu na vydaní spoločných dlhopisov, o ktoré stáli zvlášť jpostihnutejšie krajiny ako Taliansko a Španielsko, naproti tomu ministri nedosiahli. O ďalších možných nástrojoch majú podľa nich rozhodnúť lídri únijných krajín. Podľa francúzskeho ministra financií Bruna Le Maira dospeli ministri k "excelentnej dohode", ktorá umožní krajinám okamžite využiť pol bilióna eur z ESM. Podobná suma by mala byť k dispozícii neskôr v novom fonde pre zotavenie ekonomík. O jeho financovaní však kvôli vzájomným nezhodám ministri nerozhodli.
V Česku umrelo vyše sto ľudí, vykonali viac ako stotisíc testov
9. 4. 2020
Počet ľudí s chorobou covid-19, ktorí zomreli v českých nemocniciach, prevýšil sto prípadov. Podľa aktualizovanej štatistiky ministerstva zdravotníctva stúpol počet úmrtí za stredu a dnešok o 11 na 104.
Celkom je v Česku k dnešnému ránu 5 335 preukázaných prípadov nákazy novým koronavírusom. Laboratóriá v Česku v stredu uskutočnili rekordných 8 164 testov na koronavírus. Celkový počet vykonaných testov tak presiahol stotisíc a k dnešnému ránu vystúpal na 106 845.