Eurokomisia odhaduje Slovensku lepší hospodársky rast ako vlani
13. 3. 2024
Minister financií Ladislav Kamenický vyjadril nádej, že sa zlepší celková ekonomická situácia v EÚ, rovnako ako aj tá politická. Slovensko je vnímané ako krajina Európskej únie, ktorej hospodársky rast je lepší, ako boli odhady z jesene 2023, uviedol minister financií Ladislav Kamenický (Smer-SD) po dvojdňových rokovaniach v Bruseli. Zúčastnil sa tam zasadnutia Euroskupiny a rokovaní ministrov financií EÚ (Ecofin).
Kamenický pripomenul, že pracovných tém bolo na Euroskupine (ministri financií eurozóny) a Ecofine viacero, za najvýznamnejšie považuje makroekonomický vývoj v eurozóne a EÚ a budovanie únie kapitálových trhov. Upozornil, že pri porovnaní zimnej hospodárskej prognózy Európskej komisie s tou jesennou možno evidovať pokles hospodárskeho rastu eurozóny na úroveň okolo 0,8 percenta, čiže pokles o 0,4 percenta. „Potešiteľné je to, že eurokomisia Slovensku odhaduje nárast o pol percentuálneho bodu, z 1,7 na 2,3 percenta HDP. Neteším sa ale vývoju v Nemecku, kde odhady naznačujú pokles pol percenta, z 0,8 na 0,3 percenta," uviedol minister s odkazom na jedného z hlavných obchodných a exportných partnerov Slovenska.
Úniou kapitálových trhov sa podľa neho Ecofin zaoberá už dlho. Dodal, že EÚ pozorne vníma, že ak sa v Spojených štátoch podnikatelia sami viac odfinancujú a berú si úvery iba na 30 percent svojich potrieb, v EÚ je to naopak, lebo na 70 percent je podnikanie financované z úverov a len 30 % cez kapitálové trhy. „Som rád, že sme sa pohli ďalej, že je tu nejaký plán - 13 bodov, na ktorých sa ministri financií dohodli," opísal situáciu. Vysvetlil, že plán, ktorý táto dohoda pokrýva, bude realizovať budúca Európska komisia, ktorá sa zostaví po júnových voľbách do Európskeho parlamentu.
Na otázku TASR, či ministri financií nevedú diskusie o vstupe ďalších členských krajín EÚ do eurozóny, napríklad Česko alebo Poľsko, ktoré túto povinnosť majú, Kamenický upozornil, že aj toto bude predmetom diskusií ministrov s budúcou eurokomisiou, podobne ako aj tlaky na zvýšenie konkurencieschopnosti EÚ a znižovanie byrokratickej záťaže.
S
(Zdroj: aktuality.sk)
Mlieko a maslo zlacnejú
4. 5. 2020
Zatvorenie reštauračných zariadení a výrazné obmedzenie vývozu do tretích krajín. Dva kroky, ktoré štáty prijali v snahe zabrániť šíreniu koronavírusu, paralyzovali sektor výroby mlieka a mliečnych výrobkov.
V Európe sa totiž začali tvoriť prebytky týchto komodít, čo automaticky tlačí ich cenu nadol. Hodnota masla klesla za posledný týždeň o viac ako sedem percent, sušené odstredené mlieko je lacnejšie o jedno percento. Najviac postihnutí sú kľúčoví exportéri ako Nemecko, Írsko, Holandsko, Dánsko či Francúzsko.
Česko uvoľňuje opatrenia
1. 5. 2020
Česká vláda povolila od 11. mája konanie spoločenských, športových a kultúrnych akcií do počtu 100 účastníkov. Otvoria sa tak divadlá, kiná či cirkusy. Opatrenia vo štvrtok predstavil po rokovaní vlády minister zdravotníctva Adam Vojtěch. Informoval o tom spravodajský server Novinky.cz.
"Najnovšie sme umožnili konanie akcií do 100 osôb, a to od 11. mája. Teraz máme povolené akcie len do desať osôb," povedal Vojtěch. Podľa neho tak budú môcť otvoriť kiná, divadlá i koncertné sály, ale bude ich môcť navštíviť maximálne 100 osôb. Od 11. mája sa budú môcť konať aj svadby s účasťou do 100 ľudí.
Povolené budú tiež tréningy profesionálnych športovcov vo vnútorných priestoroch. Pôvodne mali mať možnosť športovci od 11. mája trénovať len vonku. Ministerstvo ešte pred platnosťou opatrení predstaví presné hygienické pravidlá, ktoré sa budú musieť dodržiavať. Minister kultúry Lubomír Zaorálek dodal, že v lete sa nebudú konať ani veľké festivaly. Vláda tiež mimoriadne povolila aj jednu omšu v katedrále sv. Víta s účasťou 60 ľudí pri príležitosti 75. výročiu Pražského povstania. Bude sa konať 5. mája, teda ešte pred platnosťou opatrení, ktoré účasť obmedzuje na 100 osôb, dodali Novinky.cz.
Nemecko zažíva bezprecedentný pokles zamestnanosti
29. 4. 2020
Nemecko zažíva „bezprecedentný“ pokles úrovne zamestnanosti. Uviedol to v utorok renomovaný hospodársky inštitút Ifo s odvolaním sa na výsledky prieskumu, ktorý ukázal, ako pandémia nového koronavírusu zasiahla najväčšiu európsku ekonomiku.
Barometer zamestnanosti Ifo totiž v apríli klesol na 86,3 bodu z 93,4 bodu marci. Aprílová hodnota indexu je najnižšia v histórii prieskumov. Ifo dodal, že všetky štyri sektory (výroba, stavebníctvo, služby a obchod) zaznamenali zníženie zamestnanosti. „Ešte nikdy nedošlo k tak výraznému poklesu samotného barometra, čo bude korešpondovať so zvýšením nezamestnanosti v Nemecku,“ uviedol vo vyhlásení inštitút Ifo. Separátna správa Ifo odhalila obavy nemeckých exportérov o vyhliadky svojich firiem. Konkrétne, exportné očakávania nemeckých spoločností v apríli klesli na -50 bodov z -19 bodov v marci.
Kia Motors klesol zisk o takmer 60 percent
27. 4. 2020
Juhokórejská automobilka Kia Motors oznámila za prvý štvrťrok pokles čistého zisku takmer o 60 percent. Spoločnosť zároveň uviedla, že za druhý kvartál počíta v dôsledku pandémie nového koronavírusu ešte s výraznejším poklesom.
Kia v piatok informovala, že za tri mesiace do konca marca zaznamenala čistý zisk 266 miliárd wonov (200,48 milióna eur), čo v porovnaní s rovnakým obdobím minulého roka znamená pokles o 59 percent. Zisk pred zdanením dosiahol 282 miliárd wonov, čo predstavuje pokles o 70,2 percenta. Klesol aj prevádzkový zisk, a to o 25,2 percenta takmer na 445 miliárd wonov. Bez započítania mimoriadnych položiek však prevádzkový zisk vzrástol o 42,3 percenta. Za výrazným poklesom zisku by mohli byť podľa portálu The Korea Herald náklady spojené so mzdovou dohodou s odbormi. Tržby totiž vzrástli približne o 17 percent na 14,57 bilióna wonov. Pod rast sa podpísali priaznivé kurzové vplyvy a rast predaja SUV, ako Telluride a Seltos, na americkom a indickom trhu. Napríklad predaj v USA sa zvýšil o 8,9 percenta. Celkovo však objem predaja na zahraničných trhoch klesol, a to o 2,6 percenta. Naopak, na domácom trhu predala firma v 1. kvartáli o 1,1 percenta viac áut.