Eurokomisia odhaduje Slovensku lepší hospodársky rast ako vlani
13. 3. 2024
Minister financií Ladislav Kamenický vyjadril nádej, že sa zlepší celková ekonomická situácia v EÚ, rovnako ako aj tá politická. Slovensko je vnímané ako krajina Európskej únie, ktorej hospodársky rast je lepší, ako boli odhady z jesene 2023, uviedol minister financií Ladislav Kamenický (Smer-SD) po dvojdňových rokovaniach v Bruseli. Zúčastnil sa tam zasadnutia Euroskupiny a rokovaní ministrov financií EÚ (Ecofin).
Kamenický pripomenul, že pracovných tém bolo na Euroskupine (ministri financií eurozóny) a Ecofine viacero, za najvýznamnejšie považuje makroekonomický vývoj v eurozóne a EÚ a budovanie únie kapitálových trhov. Upozornil, že pri porovnaní zimnej hospodárskej prognózy Európskej komisie s tou jesennou možno evidovať pokles hospodárskeho rastu eurozóny na úroveň okolo 0,8 percenta, čiže pokles o 0,4 percenta. „Potešiteľné je to, že eurokomisia Slovensku odhaduje nárast o pol percentuálneho bodu, z 1,7 na 2,3 percenta HDP. Neteším sa ale vývoju v Nemecku, kde odhady naznačujú pokles pol percenta, z 0,8 na 0,3 percenta," uviedol minister s odkazom na jedného z hlavných obchodných a exportných partnerov Slovenska.
Úniou kapitálových trhov sa podľa neho Ecofin zaoberá už dlho. Dodal, že EÚ pozorne vníma, že ak sa v Spojených štátoch podnikatelia sami viac odfinancujú a berú si úvery iba na 30 percent svojich potrieb, v EÚ je to naopak, lebo na 70 percent je podnikanie financované z úverov a len 30 % cez kapitálové trhy. „Som rád, že sme sa pohli ďalej, že je tu nejaký plán - 13 bodov, na ktorých sa ministri financií dohodli," opísal situáciu. Vysvetlil, že plán, ktorý táto dohoda pokrýva, bude realizovať budúca Európska komisia, ktorá sa zostaví po júnových voľbách do Európskeho parlamentu.
Na otázku TASR, či ministri financií nevedú diskusie o vstupe ďalších členských krajín EÚ do eurozóny, napríklad Česko alebo Poľsko, ktoré túto povinnosť majú, Kamenický upozornil, že aj toto bude predmetom diskusií ministrov s budúcou eurokomisiou, podobne ako aj tlaky na zvýšenie konkurencieschopnosti EÚ a znižovanie byrokratickej záťaže.
S
(Zdroj: aktuality.sk)
Podielové fondy: strmý pád, ale rýchly návrat
2. 1. 2021
Keď sa firmy obzrú za končiacim sa rokom, asi najvýraznejšie sa im vryjú do pamäti jarné mesiace. Na Európu v plnej sile udrela koronakríza a mnoho z nich dokonca muselo zatvárať na čas svoje prevádzky. Panika bola logická – nikto nič podobné ešte nezažil. A nastala nielen vo firmách, ale aj medzi investormi. Tými, ktorí majú peniaze uložené v podielových fondoch.
Práve v marci, keď sa na Slovensku objavil koronavírus, sa totiž spustili veľké výbery peňazí. A marec bol zrejme aj najrozkývanejším mesiacom tohto roka. „V priebehu piatich týždňov zaznamenali čisté výbery z podielových a investičných fondov vo výške 130 miliónov eur,“ hovorí Ivan Znášik, výkonný riaditeľ Slovenskej asociácie správcovských spoločností.
V
Začali platiť nové pravidlá medzi Úniou a Britániou
2. 1. 2021
Veľká Británia definitívne . vystúpila z Európskej únie. Vo štvrtok o 23.00 h miestneho času (polnoc SEČ) sa skončilo prechodné obdobie, počas ktorého bola súčasťou jednotného trhu a colnej únie, a začala sa predbežne uplatňovať nová obchodná dohoda medzi Spojeným kráľovstvom a Úniou.
"Svoju slobodu máme v našich rukách a je na nás, aby sme ju čo najlepšie využili," uviedol v novoročnom príhovore predseda britskej vlády Boris Johnson, ktorý pobrexitovú obchodnú dohodu podpísal v stredu. Ratifikačný zákon k dohode následne schválili obe komory britského parlamentu a nakoniec dostal oficiálny súhlas britskej kráľovnej Alžbety II., čím nadobudol účinnosť.
Vyjednávači oboch strán oznámili 24. decembra dosiahnutie dohody na poslednú chvíľu po náročných deväťmesačných rokovaniach.
V
Euro po dohode Bruselu s Londýnom posilňuje
29. 12. 2020
Euro dnes posilňuje voči japonskému jenu aj švajčiarskemu franku, ktoré sa považujú za bezpečné meny. Chuť riskovať u investorov umocnilo uzavretie dohody medzi Bruselom a Londýnom, ktorá upravuje okrem iného budúce obchodné vzťahy. Okolo 17:35 SEČ si euro k jenu pripisovalo cez pol percenta na 126,9 jenu a k švajčiarskemu franku takmer 0,1 percenta na 1,0867 franku.
Dolárový index, ktorý vyjadruje hodnotu dolára ku košu šiestich hlavných svetových mien, v rovnakom čase stagnoval a pohyboval sa okolo 90,31 bodu. Euro voči doláru rástlo o 0,2 percenta na 1,2217 dolára. Británia po referende z roku 2016 opustila Európsku úniu tento rok 31. januára. Prechodné obdobie, počas ktorého mali odsúhlasiť detaily budúcich vzťahov, skončí 31. decembra.
Dohoda, ktorú obe strany po dlhých rokovaniach dohodli 24. decembra, bude agentúry Reuters pre Britániu najväčšou zmenou od rozpadu britského koloniálneho impéria.
Správa o dohode dnes, po vianočných sviatkoch, zvýšila na trhoch chuť riskovať. Hlavné indexy akciových trhov v Nemecku aj v Spojených štátoch vystúpili na maximá. Pražská burza zavrela najvyššie za desať mesiacov.
K nálade na trhu ďalej prispela skutočnosť, že dosluhujúci americký prezident Donald Trump v nedeľu podpísal stimulačný balík na pomoc americkej ekonomike zasiahnutej pandémiou covidu-19.
V
Ak by sa Únia s Britániou nedohodli, dopady by boli zničujúce
27. 12. 2020
Dohoda o budúcom usporiadaní obchodných vzťahov, na ktoré sa dohodli vyjednávači Európskej únie a Británie, znamená úľavu pre európsky automobilový sektor. V reakcii na správu o dosiahnutie dohody to dnes uviedlo Európske združenie výrobcov automobilov (ACEA). Odvetvie sa tak vyhne katastrofickým dopadom, ktoré by priniesol definitívny odchod Británie z Únie bez dohody.
"Neexistuje žiadne iné odvetvie, ktoré by bolo prepojené tesnejšie ako práve európsky automobilový sektor. Má komplexné dodávateľské reťazce, ktoré sa rozprestierajú cez celý región," uviedol generálny riaditeľ združenia Eric-Mark Huitema. Medzi Úniou a Britániou sa každý rok predajú skoro tri milióny motorových vozidiel v hodnote 54 miliárd eur. U náhradných dielov potom veľkosť vzájomného obchodu cez Lamanšský prieliv predstavuje takmer 14 miliárd eur.
V