Zverejňovanie poradia okresov
Ministerstvo investícií bude na ročnej báze na svojom webovom sídle zverejňovať poradie okresov v zozname vybraných okresov zoradených podľa ukazovateľa...
Zákon o štátnych symboloch Slovenskej republiky
Cieľom novely zákona č. 63/1993 Z. z. o štátnych symboloch je zavedenie povinnosti označiť všetky budovy vo vlastníctve štátu štátnou vlajkou Slovenskej...
Nové členenie stavieb
Podľa novej Vyhlášky Úradu pre územné plánovanie a výstavbu Slovenskej republiky č. 59/2025 Z. z. o členení stavieb Úrad pre územné plánovanie a výstavbu...
Štruktúra a prevádzka informačného systému územného...
Vyhláška Úradu pre územné plánovanie a výstavbu Slovenskej republiky č. 60/2025 Z. z. o štruktúre a prevádzke informačného systému územného plánovania...
Linka 116117 – linka pomoci
Linka pomoci je určená na odľahčenie linky tiesňového volania 155 (ďalej len „LTV155“), ktorá často čelí preťaženiu v dôsledku vysokého počtu volaní. Novela...

Murphy radí

Hlúposti sa medze nekladú

Spoza dostatočne veľkého oltára nevidieť somára. Preto nikdy nevieš, komu sa práve klaniaš.

Aj malá vec môže byť príčinou veľkej katastrofy. Opatrnosti preto nikdy nie je nazvyš - hlavne vtedy nie, ak má človek dobré miesto.

Nesťažuj si, že máš za šéfa poleno, mohol by si dostať workoholika.

(Murphyho zákony v bájkach)
Murphyho vynálezy

Ak sa niekto dusí kockou ľadu, najľahšie mu pomôžete tak, že mu do hrdla nalejete vriacu vodu – ľad sa roztopí takmer okamžite.

Nehlučný budík neničí nervy vyzváňaním o šiestej ráno, keď sa človeku chce najviac spať.

Ak nemáte čas na sprchovanie, jednoducho sa obaľte izolepou a potom ju odmotajte – špina sa na ňu nalepí.

(Murphyho zrnká II)
Aj koniec má svoj čas - posledný večer

Čas sa nedá skladovať - včerajší čas je nenávratne za horami a už nikdy sa nevráti. Najhoršie však je, že všetko chce svoj čas.

Najčastejšou príčinou zlyhania šéfa je jeho neochota, resp. neschopnosť adaptovať sa na nové podmienky.

Dobré medziľudské vzťahy vo firme sú najproduktívnejšie vzťahy.

(Murphyho zákony po poslednej novele)
Zákony sexu

Posteľ v živote človeka plní svoju skutočnú funkciu len počas krátkeho obdobie. Toto treba mať na pamäti a využiť ten kus nábytku naplno, ako sa len, respektíve kým sa len dá.

Jediný spôsob, ako si udržať muža, je držať ho v náručí.

Jediný spôsob, ako si udržať ženu, je nedať jej všetky peniaze.

(Murphyho Zbierka zákonov)
Murphyho zákony a komentáre

To, čo najmenej chceš, príde vždy samo.

Druhá najhoršia vec na svete je neistota. Tou prvou je istota.

Niekedy spôsobia škodu človeku veci a niekedy si vystačí sám.

(Murphyho zrnká II)

Euro a libra zamierili strmo nadol

26. 9. 2022 Britská libra sa v piatok prepadla oproti doláru na najnižšiu úroveň za 37 rokov a euro kleslo na nové 20-ročné minimum. Trhy tak zareagovali na návrh britského rozpočtu, ktorý zahŕňa znižovanie daní, čo vyvoláva obavy o verejné financie, a zároveň na pokles podnikateľskej aktivity v Británii aj v eurozóne, čo signalizuje recesiu. TASR o tom informuje na základe správ AFP a Reuters.
Britská libra sa v piatok prepadla pod hranicu 1,10 dolára, keď klesla o 2,6 percenta na 1,0972 USD/GBP. Takúto úroveň zaznamenala naposledy v roku 1985, keď dosiahla historické minimum 1,0520 USD/GBP. Neskôr časť strát zmazala a predávala sa po 1,1049 USD.
Nový britský minister financií Kwasi Kwarteng ohlásil zníženie daní a opatrenia na podporu domácností a firiem a britský úrad pre riadenie dlhu predložil plány na dodatočnú emisiu vo výške 72 miliárd libier (81,63 miliardy eur) na financovanie stimulov.
Libra tak smeruje k najväčšiemu týždennému poklesu voči americkému doláru za dva roky.
Aj spoločná európska mena oslabila v priebehu piatkového obchodovania a klesla o 0,9 percenta na 0,9755 dolára po tom, ako predtým dosiahla najnižšiu úroveň od októbra 2002, a to 0,9726 USD/EUR.
Dôvodom bolo zníženie podnikateľskej aktivity v súkromnom sektore eurozóny v septembri v dôsledku vyšších cien energií.
V
(Zdroj: hnonline.sk)

Finančné inštitúcie budú pod prísnejšou európskou kontrolou

26. 2. 2009 Aj keď dozor nad medzinárodnými finančnými skupinami ostane národnou záležitosťou, vzniknú tri nové orgány, ktoré budú uplatňovať rozhodnutia aj keď domáci dohľad nebude súhlasiť.
Potrebu lepšej európskej kontroly finančných inštitúcií, zvýraznila finančná kríza. Dôvodom je skutočnosť, že tieto inštitúcie sú značne zapojené do medzinárodných aktivít, no aj napriek tomu kontrolu vykonávajú národné orgány.
Podľa štatistík Komisie v Európe operuje osemtisíc bánk, no dve tretiny ich aktív je v rukách štyridsiatich multinárodných inštitúcií.
Exportnú skupinu,  ktorej úlohou bol preskúmať novú stratégiu v regulácii finančných inštitúcií vedie Jacques de Larosière, bývalý výkonný riaditeľ Medzinárodného menového fondu.
Práve táto  expertná skupina vo svojej správe odmietla žiadosť Európskej centrálnej banky (ECB), aby jej boli udelené väčšie právomoci na nižšej úrovni regulácie, ktorá sa zameriava na banky a poisťovnícke firmy. Rozhodnutie je zdôvodnené  tým, že ECB by sa mala sústrediť najmä na zaistenie menovej stability v eurozóne.

Podľa expertov, vo výmene informácií zlyhali  národné regulačné orgány. Mnohé členské štáty aj tak stále odmietajú vytvorenie kolégií dohliadačov pre každú medzinárodnú finančnú skupinu. Súčasný právny boj, ktorý vznikol po problémoch multinárodnej spoločnosti Fortis, považujú okrem toho za príklad negatívneho vplyvu zanedbania vytvorenia jasných pravidiel.

De Larosière navrhuje do roku 2012 vytvoriť tri nové európske orgány (pre banky aj poisťovnícke skupiny), nezávislé od národných regulátorov. Budú zohrávať úlohu mediátora medzi kontrolnými inštitúciami členských štátov.  Znamená to, že v prípade, že sa regulátori pobočiek nebudú v nejakej problematike vedieť dohodnúť s regulátormi v krajine pôvodu firmy, vstúpia medzi nich a navrhnú riešenie.

Skupina predložila aj návrh ako predísť riziku z globálneho pohľadu na finančný systém. V rámci Európskeho systému centrálnych bánk  by mala vzniknúť inštitúcia, ktorá bude zahŕňať každý členský štát. ECB bude predsedať orgánu s názvom Európska rada pre systémové riziko (ESRC). ESRC nahradí Výbor bankového dohľadu.
Nový inštitút  by mal včas upozorňovať na riziko a mal by mať prístup ku všetkým dôležitým informáciám.

Reakcia Komisie
Predseda Komisie José Manuel Barroso  správu uvítal a nazval ju dobrým základom pre ďalšie návrhy. Tie by sa  mali zverejniť budúci týždeň (4. marca) pred summitom plánovaným na 19. a 20. marca. Do apríla chce Komisia  predložiť návrhy na reguláciu hedgeových fondov a fondov private equity.
Šéf Európskej strany socialistov Poul Nyrup Rasmussen uvažuje, či sa nejedná o úmyselný odklad. Takto by sa Európa mohla vyhnúť zaujatia spoločného stanoviska voči hedgeovým fondom aj fondom private equity pred aprílovým londýnskym summitom G20.
(Zdroj: EURACTIV)

Nový výbor pre zdravotníctvo

25. 2. 2009 Výsledkom reformy Európskeho parlamentu by mal byť aj nový výbor venovaný výlučne otázkam zdravia a ochrany spotrebiteľa.
Zmeny by mali platiť v novom volebnom období a mali by priniesť väčšiu efektivitu do oblastí ako je zdravotníctvo, energetika a životné prostredie.
Podnetom k reforme bola údajne nespokojnosť s výkonom Výboru pre vnútorný trh a ochranu spotrebiteľa, najmä v jeho kapacite venovať sa ochrane spotrebiteľa. Uvažuje sa aj o možnosti rozpustiť tento výbor.
Nový výbor by sa mal zaoberať  tiež komplexnou otázkou farmaceutického balíčka, vrátane smernice o informovaní pacientov a falšovaní liekov.
(Zdroj: EURACTIV)

Znárodňovanie bánk má podporu v USA aj EÚ

25. 2. 2009 Podpora úplného znárodnenia slabých bánk a poisťovacích firiem v USA rastie. Podnet na to, aby vlády mohli prebrať kontrolu nad bankami v snahe zabrániť kolapsu kľúčových finančných inštitúcií má dnes dať aj Európska komisia. Avšak len v prípade, keď nebude iná možnosť.
Brusel  dal možnosť znárodnenia bánk na zváženie v tých prípadoch, keď je ich reštrukturalizácia nemožná. Ide o veľkú zmenu v postoji predsedu Komisie José Manuela Barrosu a jeho tímu.  Doteraz vystupovali ako neoblomní  zástancovia  slobodnej trhovej ekonomiky.
Komisia však prízvukuje, že znárodnenie  považuje za poslednú možnosť. Bolo vytvorených   niekoľko požiadaviek, ktoré musí spĺňať banka vhodná pre štátnu pomoc. Od zachránených bánk sa v budúcnosti môže vyžadovať striktná kontrola dividend a odmeňovania manažérov a tiež zmenšenie podnikateľských jednotiek.
(Zdroj: EURACTIV)

Jednotný európsky vzdušný priestor

24. 2. 2009 Napriek nejednotným názorom pristúpi Európsky parlament a Rada k prvej rozprave o Jednotnom európskom vzdušnom priestore (Single European Sky).
Rýchlu implementáciu horlivo očakáva nielen letecký sektor, ale aj spoločný výskumný projekt SESAR. V súčasnosti je vzdušný priestor Európskej únie rozdelený do 27 rôznych schém pod kontrolou národných vlád. Aerolinky fragmentácia núti kľučkovať v týchto vzdušných systémoch, pretože každý obsluhuje rôzna vzdušná navigácia s inými pravidlami a požiadavkami. To spôsobuje, že lety trvajú  dlhšie, do ovzdušia uniká viac emisií a zvyšujú sa náklady.
Spoločné stanovisko predstaviteľov projektu SESAR a Eurocontrol o tom, čo robiť vzniklo už minulý rok, no zatiaľ nie je jasné ako ho uskutočniť v praxi. K dohode by zainteresované strany mohli dospieť do konca apríla a s technickou realizáciou by mohli začať v máji.

(Zdroj: EURACTIV)
máj 2025
T po ut st št pi so ne
18 28 29 30 1 2 3 4
19 5 6 7 8 9 10 11
20 12 13 14 15 16 17 18
21 19 20 21 22 23 24 25
22 26 27 28 29 30 31 1
23 2 3 4 5 6 7 8
Dnes má meniny Svetozár
1
Dôležitý termín
1
Sviatok
martinus
náš partner