EÚ zatlačila na online predaj. Nariadenie o bezpečnosti výrobkov reaguje na moderné nakupovanie
14. 6. 2023
Európska komisia upozornila, že v pondelok vstúpilo do platnosti nariadenie o všeobecnej bezpečnosti výrobkov. Nové celoúnijné pravidlá sa snažia riešiť veľké spoločenské zmeny, ktoré ovplyvnili bezpečnosť spotrebiteľských výrobkov v posledných dvoch desaťročiach. Ide o narastajúci význam digitalizácie, nakupovanie cez internet, nový technologický vývoj a globalizované dodávateľské reťazce. Modernizovaný rámec zabezpečí, aby sa spotrebiteľom ponúkali iba bezpečné výrobky bez ohľadu na ich pôvod a na to, či sa predávajú v obchodoch alebo online. Cieľom nariadenia o všeobecnej bezpečnosti výrobkov je zabezpečiť, aby všetky spotrebné výrobky na trhu Európskej únie boli bezpečné. Vzťahuje sa na nepotravinárske výrobky, predávané offline aj online.
Nariadenie poskytuje skutočnú bezpečnostnú sieť pre spotrebiteľov, ktorá sa zaoberá bezpečnosťou výrobkov alebo rizikami, ktoré nie sú regulované v iných právnych predpisoch Európskej únie. GPSR obsahuje opatrenia, ktoré majú zaručiť, aby sa počas hodnotení bezpečnosti brali do úvahy riziká pre najzraniteľnejších zákazníkov (napríklad deti), rodové aspekty, ako aj riziká v oblasti kybernetickej bezpečnosti.
Konkrétnejšie sa nariadenie zameriava na zlepšenie podmienok bezpečnosti produktov medzi online a offline predajom, stanovuje osobitné požiadavky na bezpečnosť výrobkov pre online trhy, rozširuje povinnosti pre všetky neharmonizované výrobky dovážané do Európskej únie mať v Únii hospodársky subjekt zodpovedný za otázky ich bezpečnosti výrobkov a poskytuje potrebné nástroje vnútroštátnym orgánom dohľadu nad trhom, ktoré posilnia ich právomoci v oblasti presadzovania práva.
Nové nariadenie zabezpečuje aj efektívne stiahnutie produktov z trhu tým, že vyžaduje priame kontakty so spotrebiteľmi a štandardizované upozornenia na stiahnutie tovarov z obehu.
Exekutíva Európskej únie s odkazom na štatistiky zo Safety Gate upozornila, že online predaje za posledných 20 rokov neustále rástli. Komisia spresnila, že až 31 percent upozornení sa týka nebezpečných produktov predávaných online. Nariadenie o všeobecnej bezpečnosti výrobkov rieši tieto výzvy digitalizácie ako aj riziká súvisiace s novými technologickými výrobkami.
Komisia v pondelok oznámila aj svoju výzvu na predkladanie žiadostí o udelenie ceny EÚ za bezpečnosť výrobkov v roku 2023. Táto súťaž spája úspešné a talentované podniky a výskumníkov, ktorí chcú zmeniť bezpečnosť spotrebiteľov. Tento rok sa cena zameriava na podniky, ktoré inovujú a investujú do zlepšenia bezpečnosti mladých ľudí a prvýkrát sa do súťaže môžu zapojiť aj výskumníci. Prihlášky sú otvorené do 8. septembra 2023.
S
(Zdroj: hnonline.sk)
Miera nezamestnanosti v EÚ klesla na dlhoročné minimum
2. 3. 2017
Miera nezamestnanosti v eurozóne zostala v januári na decembrových 9,6 percenta, čo je najlepší výsledok od mája 2009. V celej Európskej únii nezamestnanosť klesla na 8,1 percenta z decembrových 8,2 percenta a je najnižšia od januára 2009. Vyplýva to z údajov, ktoré dnes zverejnil európsky štatistický úrad Eurostat. Najnižšiu nezamestnanosť mala podľa neho Česká republika.
V porovnaní s vlaňajším januárom nezamestnanosť v oboch regiónoch klesla, a to zhodne o 0,8 percentuálneho bodu. Vysoká nezamestnanosť ale zostáva medzi mladými do 25 rokov. V EÚ predstavovala 17,7 percenta, v eurozóne bola bez práce pätina mladých. V celej EÚ bolo v januári bez práce 19,969 milióna ľudí, z toho 15,62 milióna v eurozóne. Oproti decembru počet nezamestnaných v krajinách EÚ klesol o 96-tisíc v eurozóne potom o 56-tisíc. Z členských krajín únie mala najnižšiu mieru nezamestnanosti Česká republika, kde podľa Eurostatu dosiahla 3,4 percenta. Druhé bolo Nemecko so 3,8 percenta. Naopak najvyššia nezamestnanosť zostáva v Grécku a Španielsku. Oproti vlaňajšiemu januáru sa nezamestnanosť znížila v 25 krajinách. Na Cypre, v Taliansku a Dánsku sa naopak zvýšila. Najviac klesla v Chorvátsku, Španielsku, Maďarsku, Portugalsku, na Slovensku a v Írsku.
zdroj: hnonline.sk
Najbohatší Čech spúšťa v Británii vlastnú banku
28. 2. 2017
Investičná skupina PPF, ktorú ovláda najbohatší Čech Petr Kellner, spúšťa vo Veľkej Británii vlastnú banku. Finančný ústav nazvaný Clear Bank sa zameria na prevody peňazí predovšetkým medzi jednotlivými britskými bankami. Dnes to napísal web iHNed.cz, podľa ktorého už Clear Bank funguje v testovacej prevádzke a naplno má byť spustená na jeseň.
Skupina PPF, ktorá doteraz v Británii mala len niekoľko nehnuteľností, drží podľa webu v Clear Bank podiel 35 percent. Ďalších 35 percent vlastní spoločnosť CFFI UK Venture a zvyšných 30 percent má v držbe management Clear Bank. Celková investícia teda predstavuje necelú miliardu korún, uviedol iHNed.cz. Clear Bank bola založená pred tromi rokmi ako start-up. Jej zakladateľom a predsedom predstavenstva je Nick Ogden, zakladateľ služby WorldPay. Podľa Ogdena by mala Clear Bank oživiť doterajší trh a konkurovať novými technológiami aj nižšími transakčnými poplatky. Clear Bank odhaduje, že svojím vstupom ušetrí britskej ekonomike na transakčných poplatkoch ročne okolo troch miliárd libier, informoval portál. Najbohatší Čech spúšťa v Británii vlastnú banku | Ekonomika | FinWeb.sk - Najlepšie správy z financií a top komentáre
zdroj: hnonline.sk a ihned.cz
Rusi zakázali dovoz živej hydiny a vajec zo štyroch krajín EÚ
16. 2. 2017
Ruské federálne veterinárne orgány zakázali oddnes dovoz živej hydiny a vajec z viacerých regiónov štyroch členských štátov Európskej únie, a to Slovenska, ako aj Grécka, Poľska a Talianska. Dôvodom je výskyt vtáčej chrípky.
Už pred týždňom informoval Rosseľchoznadzor o dočasnom zákaze importu hydinového mäsa a všetkých výrobkov, pri ktorých sa využíva, z Bulharska, Česka, Francúzska, Grécka, Holandska, Chorvátska, Maďarska, Nemecka, Poľska, Rakúska, Rumunska, Slovenska, Švédska, Talianska a Veľkej Británie.
Informovala o tom tlačová agentúra TASS. Vtáčia chrípka sa podľa skorších informácií ruských médií nevyhla ani tamojším chovateľom, v okolí Astrachánu museli od začiatku decembra utratiť asi 600.000 sliepok, na istej morčacej farme preukázali prítomnosť vírusu ochorenia v Rostovskej oblasti. Experti však rátajú s výskytom ochorenia aj na anektovanom Kryme či na Kaukaze.
zdroj: hnonline.sk
Únia je bližšie k voľnému obchodu s Kanadou
16. 2. 2017
Európsky parlament (EP) dnes ratifikoval Komplexnú hospodársku a obchodnú dohodu s Kanadou, známu pod skratkou CETA. Otvoril tým cestu k predbežnému uplatňovaniu dohody už od marca. Za dohodu zahlasovalo 408 europoslancov, proti bolo 254.
Proti CETA dnes pred budovou EP protestovali desiatky ľudí. Umiernení protestujúci sa dostali aj dovnútra budovy europarlamentu. Dohoda CETA odstraňuje väčšinu ciel medzi EÚ a Kanadou s výnimkou verejných a audiovizuálnych služieb, dopravy a niekoľkých poľnohospodárskych produktov. Zjednocuje štandardy a prináša aj obojstranné uznávanie certifikátov celej palety výrobkov, vrátane potravín, hračiek i elektroniky. Uľahčuje pohyb pracovných síl, tovar a služieb medzi oboma celkami. CETA vojde definitívne do platnosti po ratifikácii v 38 národných a regionálnych parlamentoch členských štátov EÚ. Dohoda sa netýka verejných služieb - napríklad zdravotníctva, vzdelávania či dodávok vody. Členské štáty sa môžu rozhodnúť, či budú udržiavať svoje verejné monopoly, alebo tieto služby sprivatizujú. Viac ako päť rokov rokovaní sa ocitlo v stávke vlani, keď Valónsko pohrozilo, že CETA pre viaceré výhrady nepodpíše. EK a Kanade sa nakoniec podarilo ústupkami a vysvetleniami Valónov presvedčiť a kanadský premiér Justin Trudeau a predseda Európskej rady Donald Tusk dohodu slávnostne podpísali vlani v októbri.
zdroj: hnonline.sk