Zverejňovanie poradia okresov
Ministerstvo investícií bude na ročnej báze na svojom webovom sídle zverejňovať poradie okresov v zozname vybraných okresov zoradených podľa ukazovateľa...
Zákon o štátnych symboloch Slovenskej republiky
Cieľom novely zákona č. 63/1993 Z. z. o štátnych symboloch je zavedenie povinnosti označiť všetky budovy vo vlastníctve štátu štátnou vlajkou Slovenskej...
Nové členenie stavieb
Podľa novej Vyhlášky Úradu pre územné plánovanie a výstavbu Slovenskej republiky č. 59/2025 Z. z. o členení stavieb Úrad pre územné plánovanie a výstavbu...
Štruktúra a prevádzka informačného systému územného...
Vyhláška Úradu pre územné plánovanie a výstavbu Slovenskej republiky č. 60/2025 Z. z. o štruktúre a prevádzke informačného systému územného plánovania...
Linka 116117 – linka pomoci
Linka pomoci je určená na odľahčenie linky tiesňového volania 155 (ďalej len „LTV155“), ktorá často čelí preťaženiu v dôsledku vysokého počtu volaní. Novela...

Murphy radí

O podnikaní a vede - VII. večer

Honosnosť hlavného vchodu je nepriamo úmerná základnej platbyschopnosti firmy.

Nikdy neskúšaj niekoho upokojovať na vrchole jeho zlosti.

Ťažko je vznášať sa s orlami, ak si obklopený sliepkami.

(Murphyho zákony po poslednej novele)
Kde končí pozemská púť

Na to, že v živote nič nie je zadarmo, si už človek zvykol. Ale na to, že bez peňazí nemôže človek ani zomrieť, si budeme musieť ešte len zvykať.

Kým človek chodí po matičke zemi, robí hlúposti a tára hlúposti. Keď zomrie, píšu mu zasa príbuzní hlúposti na náhrobný kameň. Možno preto, aby nebožtíka trochu pobavili.

V živote existujú len dve istoty: to, že človek raz zomrie, a to, že dokiaľ nezomrie, musí platiť dane. Aj keď o tom všetci vedia, každý sa tomu bráni – smrti aj plateniu.

(Zrnká úsmevu)
Ako si komplikovať život - II. večer

Všetko sa dá robiť ľahšie.

Súčiastka s najkratšou životnosťou sa vždy dostane na najmenej prístupné miesto zariadenia.

Ak dostatočne dlho trpezlivo niečo opakovane rozoberáš a skladáš, dostaneš nakoniec dve veci.

(Murphyho zákony po poslednej novele)
Newtonove zákony

Hocijaké teleso v pohybe má sklon ostať v pohybe, pokiaľ nezaintervenuje iná pevná hmota.

Vec, ktorá je v pokoji, je určite na zlom mieste.

Ak na teleso nepôsobí žiadna sila, teleso v pokoji zostane v pokoji a teleso v pohybe zostane v pohybe.

(Murphyho Zbierka zákonov)
Márnivosť môže byť nebezpečná

Len somár sa snaží o to, na čo nemá, bežať ako kôň.

Mocní si vždy nájdu dôvod, prečo treba potrestať slabšieho. Nezamieňajte si rovnosť pred zákonom s rovnosťou pred korytom.

Nakoniec aj z dobrého jedna človeka rozbolí brucho.

(Murphyho zákony v bájkach)

EÚ zatlačila na online predaj. Nariadenie o bezpečnosti výrobkov reaguje na moderné nakupovanie

14. 6. 2023 Európska komisia upozornila, že v pondelok vstúpilo do platnosti nariadenie o všeobecnej bezpečnosti výrobkov. Nové celoúnijné pravidlá sa snažia riešiť veľké spoločenské zmeny, ktoré ovplyvnili bezpečnosť spotrebiteľských výrobkov v posledných dvoch desaťročiach. Ide o narastajúci význam digitalizácie, nakupovanie cez internet, nový technologický vývoj a globalizované dodávateľské reťazce. Modernizovaný rámec zabezpečí, aby sa spotrebiteľom ponúkali iba bezpečné výrobky bez ohľadu na ich pôvod a na to, či sa predávajú v obchodoch alebo online. Cieľom nariadenia o všeobecnej bezpečnosti výrobkov je zabezpečiť, aby všetky spotrebné výrobky na trhu Európskej únie boli bezpečné. Vzťahuje sa na nepotravinárske výrobky, predávané offline aj online. Nariadenie poskytuje skutočnú bezpečnostnú sieť pre spotrebiteľov, ktorá sa zaoberá bezpečnosťou výrobkov alebo rizikami, ktoré nie sú regulované v iných právnych predpisoch Európskej únie. GPSR obsahuje opatrenia, ktoré majú zaručiť, aby sa počas hodnotení bezpečnosti brali do úvahy riziká pre najzraniteľnejších zákazníkov (napríklad deti), rodové aspekty, ako aj riziká v oblasti kybernetickej bezpečnosti.
Konkrétnejšie sa nariadenie zameriava na zlepšenie podmienok bezpečnosti produktov medzi online a offline predajom, stanovuje osobitné požiadavky na bezpečnosť výrobkov pre online trhy, rozširuje povinnosti pre všetky neharmonizované výrobky dovážané do Európskej únie mať v Únii hospodársky subjekt zodpovedný za otázky ich bezpečnosti výrobkov a poskytuje potrebné nástroje vnútroštátnym orgánom dohľadu nad trhom, ktoré posilnia ich právomoci v oblasti presadzovania práva.
Nové nariadenie zabezpečuje aj efektívne stiahnutie produktov z trhu tým, že vyžaduje priame kontakty so spotrebiteľmi a štandardizované upozornenia na stiahnutie tovarov z obehu.
Exekutíva Európskej únie s odkazom na štatistiky zo Safety Gate upozornila, že online predaje za posledných 20 rokov neustále rástli. Komisia spresnila, že až 31 percent upozornení sa týka nebezpečných produktov predávaných online. Nariadenie o všeobecnej bezpečnosti výrobkov rieši tieto výzvy digitalizácie ako aj riziká súvisiace s novými technologickými výrobkami.
Komisia v pondelok oznámila aj svoju výzvu na predkladanie žiadostí o udelenie ceny EÚ za bezpečnosť výrobkov v roku 2023. Táto súťaž spája úspešné a talentované podniky a výskumníkov, ktorí chcú zmeniť bezpečnosť spotrebiteľov. Tento rok sa cena zameriava na podniky, ktoré inovujú a investujú do zlepšenia bezpečnosti mladých ľudí a prvýkrát sa do súťaže môžu zapojiť aj výskumníci. Prihlášky sú otvorené do 8. septembra 2023.
S
(Zdroj: hnonline.sk)

Hospodárska kríza vyžaduje zásadné reformy svetového finančného systému

31. 3. 2009 Vyplýva to z prieskumu verejnej mienky BBC World Service, ktorý sa uskutočnil pred summitom G20 v Londýne. Prieskum uskutočnila spoločnosť Globescan.
Prieskum mapoval verejnú mienku pred stretnutím lídrov veľkých rozvinutých a rozvojových ekonomík skupiny G20. Stretnutie sa uskutoční v Londýne vo štvrtok. Zástupcovia skupiny G20 by sa mali dohodnúť na koordinovanej politickej odpovedi na súčasný stav svetového hospodárstva.
Z prieskumu vyplynulo, že sedem z desiatich ľudí zdôraznilo potrebu zásadných zmien                v svetovom ekonomickom systéme. Šesť z desiatich opýtaných vidí potrebu zásadných zmien      v ekonomike vlastnej krajiny. S reformami na pomoc hospodárstvu súhlasí tri štvrtiny Američanov.  So zmenou svetového ekonomického systému súhlasí aj  drvivá väčšina Európanov.  Potrebu  zmeny svetového finančného systému pociťuje menej ako polovica Rusov.

(Zdroj: EURACTIV)

Daňové raje sú pod medzinárodným tlakom

30. 3. 2009 Daňové raje počnúc strednou Európou a končiac ostrovami v Karibiku sú pod medzinárodným tlakom, aby uvoľnili pravidlá o bankovom tajomstve a zväčšili transparentnosť. V daňových rajoch sa podľa odhadov ukrýva 7,3 bilióna USD, ktoré sa vyhli daňovým odvodom v domácej krajine.
Boj proti nim sa stal hlavnou témou aj pred nadchádzajúcim summitom skupiny G20, ktorý bude koncom tohto týždňa v Londýne.
Vlády celého sveta prijímajú záchranné plány, ktorými chcú ozdraviť a opäť naštartovať hospodárstvo.  Daňové úniky a raje sa stredobodom pozornosti stali práve pre vysoké fiškálne stimuly.  Pomyslenú  "čiernu listinu" nespolupracujúcich jurisdikcií vytvorila OECD a  na svojom londýnskom summite ju chce ešte  rozšíriť.
(Zdroj: EURACTIV)

Lisabonská zmluva by sa nemala stať rukojemníkom politikov v Prahe

27. 3. 2009 Osud Lisabonskej zmluvy je neistý. Predseda Európskej komisie José Manuel Barroso pripomenul českým politikom zodpovednosť voči únii a iným krajinám, pričom spomenul zmluvu o pristúpení ČR k EÚ. Upozorňuje ich, že zmluva by sa nemala stať zbraňou v domácej politike.
Občianski demokrati (ODS) v Senáte, hornej komore českého parlamentu, podmieňovali svoje áno Lisabonu ratifikáciou dohody o radare v Brdoch s Washingtonom.  Americké plány  s protiraketovým štítom v strednej Európe zatiaľ ale nie sú jasné.
Všetci komentátori sa zhodujú, že z pohľadu ďalšieho vývoja situácie v ČR je najdôležitejšou postavou teraz prezident Klaus,  ktorý sám seba označuje za "disidenta Európy" a Lisabonu nie je naklonený.
To čo sa stalo v Českej republike zmenšuje istotu, že budeme mať Lisabonskú zmluvu, konštatoval  francúzsky minister zahraničia Bernard Kouchner.  Predstavitelia írskej vlády priznali,  že takýto vývoj do istej miery komplikuje aj ich situáciu pred opakovaním referenda.
(Zdroj: EURACTIV)

Marihuana je najväčším problémom slovenských tínedžerov

26. 3. 2009 V užívaní marihuany, pití alkoholu a fajčení tabaku sú slovenskí tínedžeri nad priemerom rovesníkov z Európy. Za štyri roky sa prepracovali do prvej polovice "drogového pelotónu" európskych krajín.
Najväčším problémom slovenských tínedžerov je marihuana. Vyskúšala ju  takmer tretina z nich. Vyplýva to z porovnania výsledkov Európskeho školského prieskumu o tabaku, alkohole a iných drogách - ESPAD z 35 krajín Európy, ktorý dnes zverejnil Generálny sekretariát Výboru ministrov pre drogové závislosti a kontrolu drog.
Do prieskumu sa na jar 2007 zapojilo približne 105.000 mladých Európanov vo veku 15 až 16 rokov.  K najvýraznejšiemu nárastu došlo v užívaní marihuany, ktorá medzi nelegálnymi drogami dominuje. Vyplýva to z porovnania  výsledkov  prieskumu z roku 2003 a 2007. Užitie marihuany aspoň jedenkrát počas života v roku 2007 priznala takmer tretina slovenských tínedžerov, pričom celoeurópsky priemer bol 19 percent. V celoeurópskom rebríčku celoživotného užívania marihuany  sa Slovensko posunulo z 10. až 13. miesta v roku 2003 na 5. miesto v roku 2007.  Marihuanu častejšie fajčili chlapci ako dievčatá.  Pri ostatných drogách došlo nielen v Európe, ale aj na Slovensku k miernemu nárastu až stabilizácii počtu užívateľov z roku 2003.
(Zdroj: PRAVDA)
júl 2025
T po ut st št pi so ne
27 30 1 2 3 4 5 6
28 7 8 9 10 11 12 13
29 14 15 16 17 18 19 20
30 21 22 23 24 25 26 27
31 28 29 30 31 1 2 3
32 4 5 6 7 8 9 10
Dnes má meniny Olga
1
Dôležitý termín
1
Sviatok
martinus
n� partner