Zverejňovanie poradia okresov
Ministerstvo investícií bude na ročnej báze na svojom webovom sídle zverejňovať poradie okresov v zozname vybraných okresov zoradených podľa ukazovateľa...
Zákon o štátnych symboloch Slovenskej republiky
Cieľom novely zákona č. 63/1993 Z. z. o štátnych symboloch je zavedenie povinnosti označiť všetky budovy vo vlastníctve štátu štátnou vlajkou Slovenskej...
Nové členenie stavieb
Podľa novej Vyhlášky Úradu pre územné plánovanie a výstavbu Slovenskej republiky č. 59/2025 Z. z. o členení stavieb Úrad pre územné plánovanie a výstavbu...
Štruktúra a prevádzka informačného systému územného...
Vyhláška Úradu pre územné plánovanie a výstavbu Slovenskej republiky č. 60/2025 Z. z. o štruktúre a prevádzke informačného systému územného plánovania...
Linka 116117 – linka pomoci
Linka pomoci je určená na odľahčenie linky tiesňového volania 155 (ďalej len „LTV155“), ktorá často čelí preťaženiu v dôsledku vysokého počtu volaní. Novela...

Murphy radí

O podnikateľoch

Ak sa všetko hrnie oproti vám, ste v nesprávnom prúde.

Nestačí, ak vyhráte. Ešte treba, aby ostatní prehrali.

Ak ste na prvý pokus neuspeli, treba zmeniť definíciu úspechu.

(Murphyho zákonník)
Veda a omyly

Skúsenosť je to, čo vám pomôže rozpoznať chybu, keď ju znovu urobíte.

Ak je myšlienky dostatočne veľká, nikto nepozná, že je nanič.

To, že vašu teóriu prehlásili za najlepšiu, ešte neznamená, že je aj správna.

(Murphyho zákony - úplné znenie s komentárom)
Nevytesané pravdy - I. večer

Existenia života na tejto planéte je podmienená dostatočným výskytom dvoch základných vecí: vodíka a ľudskej hlúposti.

Ak sa zdá, že sa nám začína dariť, určite sme niečo prehliadli.

Hmota sa ničí priamoúmerne k svojej hodnote. Preto sa zničí vždy to, čo je pre vás najcennejšie.

(Murphyho zákony po poslednej novele)
Čo bolo na počiatku?

Na počiatku bola chyba a potom začal vývoj.

Ak sa veci môžu pokaziť, tak sa aj pokazia.

Z malej chybičky vyrastie aj bez polievania chyba veľká. Z veľkej chyby sa zrodí chybisko.

(Murphyho zákonník)
Informácie pre šéfa

Ak sa vám zdá informácia nepravdivou, tak je nepravdivá.

Ten, kto má o veci priveľa informácií, sa nerozhodne vôbec.

Čo ako rýchlo sa dá zbohatnúť, schudobnieť sa dá ešte rýchlejšie.

(Murphyho zákony – novela pre XXI. storočie)

EÚ schválila ďalší balík sankcií voči Rusku

28. 2. 2022 Štáty Európskej únie dnes schválili druhý balík sankcií proti Rusku v reakcii na jeho útok proti Ukrajine. Európsky blok popri obmedzení významných sektorov ruskej ekonomiky zmrazí majetok prezidenta Vladimira Putina a ministra zahraničia Sergeja Lavrova.
Po rokovaní unijných ministrov zahraničia to uviedol lotyšský minister Edgars Rinkévičs. EÚ tiež začala prípravu ďalšieho balíka opatrení, ktoré majú ešte zásadnejšie ochromiť ruskú ekonomiku.
Tresty pre oboch vrcholných politikov sú súčasťou druhého balíka protiruských sankcií, na prijatie ktorého vo štvrtok vyzvali prezidenti a premiéri unijných krajín. Ministri sa zhodli na zmrazení ich majetku, cesty do EÚ im však v záujme možného diplomatického vyriešenia konfliktu nezakázali.
Ďalšie sankcie majú obmedziť ruský prístup ku kapitálu, sú zamerané na energetiku, dopravu či obchod. Zasiahnu tiež 70 percent ruského bankového trhu.
Majú tiež okrem iného znemožniť ruskej elite ukladať peniaze v Európe, zakázať dodávky kľúčových súčiastok ruským rafinériám či obmedziť prístup Ruska ku kľúčovým technológiám.
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj dnes ráno vyhlásil, že pokračujúci ruský útok svedčí o nedostatočnosti doteraz prijatých opatrení. EÚ podľa Rinkéviča už začala pracovať na treťom balíku sankcií, ktorý má ďalej oslabiť kľúčové sektory ruskej ekonomiky.
V
(Zdroj: hnonline.sk)

Energetickým zdrojom budúcnosti majú byť riasy

29. 7. 2009 Milióny dolárov do výskumu využitia rias, ako potenciálneho zdroja energie budúcnosti nalievajú ropné spoločnosti ako Shell či ExxonMobil. Riasy oproti tradičným surovinám na výrobu biopalív poskytujú hneď niekoľko výhod.

Napriek tomu, že výroba bioetanolu či bionafty z poľnohospodárskych produktov, ako slnečnice, repka, či cukrová trstina, zažíva globálny boom, ozýva sa voči nej aj hlasná kritika.  Energetické plodiny vytláčajú z pôdy potraviny a tým sa podieľajú na zvyšovaní ich cien.
Preto sa mnoho nádejí vkladá do „biopalív druhej generácie“, vyrábaných z drevnatej biomasy. Zdrojom energie by sa tak stali časti rastlín, ktoré nie sú určené na konzumáciu. Možností je mnoho. Od odpadu z kukurice či cukrovej trstiny, po listy, slamu, kôru stromov či drevný odpad.
Zásadný problém je však spojený aj  s týmito zdrojmi.  Ich masové využitie predpokladá cielené pestovanie a v konečnom důsledku by tak  mohli zaberať poľnohospodársku pôdu. Ďalším efektom by bolo zvyšovanie cien dreva, ktoré je nevyhnutné  napríklad v papiernictve.
Skutočnosť, že na používanie biopalív je potrebné využívať pôdu, je jedným zo súčasných obmedzení biopalív.  Ale existujú aj ďalšie obmedzenia.
Riešením tohto problému môže byť využitie rias.  Riasy na rozdiel od poľnohospodárskych plodín nepotrebujú vôbec produktívnu pôdu,  alebo dobrú pôdu, ktorá je normálne využívané pre potraviny. Najlepšie rastú v morskej vode, ktorej zásoby sú prakticky neobmedzené.
Niektorým typom dokonca mimoriadne prospieva znečistená morská voda, v ktorej sú schopné rásť exponenciálne.
Aj keď technológie pestovania rias sú stále v rannom štádiu vývoja, pritiahli pozornosť viacerých veľkých ropných firiem.
Výroba bioenergie z rias musí  čeliť aj ďalším problémom. Jedným z týchto problémov  je nedostatočný právny rámec.  
Situáciu chce riešiť Európske združenie biomasy z rias (EABA), ktoré začalo svoju činnosť 5. júna. V rámci nedávno prijatej Smernice o obnoviteľných zdrojoch sa snaží sa o právnu jasnosť. Jeho hlavným cieľom je posilnenie dialógu medzi výskumníkmi a priemyslom.
(Zdroj: EURACTIV)

Slováci neveria, že najhoršia časť krízy je za nami

28. 7. 2009 Najväčší pesimizmus ohľadom pokračujúcej krízy na pracovnom trhu podľa prieskumu verejnej mienky Eurobarometer panuje v Pobaltských krajinách. Polovica všetkých Európanov očakáva väčšiu angažovanosť EÚ v oblasti zamestnanosti a sociálnych záležitostí.
Prieskum jasne reflektuje „pochmúrnu náladu Európanov, keď sa hovorí o zamestnaní a sociálnej politike“. Ako sa píše v sprievodnej analýze –  Európania očakávajú od EÚ v boji proti recesii veľmi veľa a v budúcnosti ich očakávania ešte môžu narastať.
Osobitne negatívne svoje pracovné vyhliadky vnímajú  baltické národy – Estónci, Lotyši a Litovčania, z ktorých priemerne okolo 77 % verí, že to najhoršie z krízy je ešte len pred nami. Európsky priemer je 61 %, na Slovensku je to až  66 % opýtaných. Najväčší optimizmus panuje v škandinávskych krajinách, kde sú presvedčení, že to najhoršie sa už skončilo.


(Zdroj: EURACTIV)

Sociálne siete sa stanú najnebezpečnejším miestom na internete

27. 7. 2009 Sociálne siete ako Facebook, Twitter či MySpace sa pre ich používateľov čoskoro stanú najnebezpečnejším miestom na internete. Tvrdí sa to v správe firmy z oblasti internetovej bezpečnosti.
Európska komisia kladie v posledných mesiacoch zvýšený dôraz na ochranu používateľov internetu. Upozorňuje ich, že stránky sociálnych sietí môžu byť pre neskúsených potenciálne nebezpečné.
Správa agentúry EÚ pre bezpečnosť informačných sietí  varovala ešte v roku 2007 pred bezpečnostnými rizikami v súvislosti s možným únikom osobných informácií na sociálnych sieťach.  Komisárka pre informačnú spoločnosť Viviane Redingová predstavila niekoľko regulácií zameraných na ochranu mladých používateľov.
(Zdroj: EURACTIV)

Slovenská ochrana hospodárskej súťaže je už v súlade s pravidlami EÚ

27. 7. 2009 Európska komisia oznámila, že svoje konanie voči Slovensku za porušenie predpisov Európskeho spoločenstva končí.
Exekutíva mala výhrady voči ustanoveniu  slovenského zákona o ochrane hospodárskej súťaže, ktoré obmedzovalo právomoc Protimonopolného úradu Slovenskej republiky uplatniť antitrustové pravidlá EÚ na odvetvia elektronických komunikácií, energetiky a pôšt.
V piatok Komisia informovala, že slovenský zákon o ochrane hospodárskej súťaže je už v súlade s právnymi predpismi EÚ. Podľa Komisie § 2 ods. 6 zákona predtým obmedzoval možnosti Protimonopolného úradu Slovenskej republiky účinne uplatňovať články 81 (týka sa zákazu kartelov a ďalších obmedzujúcich podnikateľských postupov) a 82 (týka sa zákazu zneužívania dominantného postavenia) Zmluvy o ES v prípadoch protisúťažného správania, ktoré patrí do pôsobnosti regulačného orgánu, napríklad Telekomunikačného úradu SR.

S platnosťou od 1. júna 2009 bolo sporné ustanovenie  zmenené.  Komisia preto konanie v tomto smere ukončila. Protimonopolný úrad Slovenskej republiky teraz môže uplatňovať pravidlá EÚ týkajúce sa hospodárskej súťaže bez obmedzení.
(Zdroj: EURACTIV)
máj 2025
T po ut st št pi so ne
18 28 29 30 1 2 3 4
19 5 6 7 8 9 10 11
20 12 13 14 15 16 17 18
21 19 20 21 22 23 24 25
22 26 27 28 29 30 31 1
23 2 3 4 5 6 7 8
Dnes má meniny Blažena
1
Dôležitý termín
1
Sviatok
martinus
náš partner