EÚ predpokladá vrchol inflácie v prvom štvrťroku 2023
22. 3. 2023
Ekonomiky v EÚ a v strednej a východnej Európe porastú v roku 2023 približne o 0,5 % a v roku 2024 o 3,3 %. Inflácia v krajinách Európskej únie (EÚ) by mala dosiahnuť vrchol v prvom štvrťroku 2023. Následne by mali napäté podmienky na trhu práce, fiškálne prevody a vyššie ceny energií a potravín v rokoch 2023 až 2024 udržať infláciu mimo cieľového rozpätia. Vo štvrtok o tom informovala hovorkyňa banky UniCredit na základe vyjadrení ekonómov banky UniCredit.
Krajiny západneho Balkánu môžu zaostávať
„Oživenie nastane pravdepodobne od druhého polroka 2023, ak sa zotaví aj hospodárstvo eurozóny. V prvej polovici roka 2023 nastane mierna a, dúfajme, krátka recesia," uviedol hlavný ekonóm pre strednú a východnú Európu Dan Bucsa počas seminára na fóre The Euromoney CEE Forum 2023 vo Viedni. Dodal, že ekonomiky v EÚ a v strednej a východnej Európe porastú v roku 2023 približne o 0,5 % a v roku 2024 o 3,3 %. „Krajiny západného Balkánu môžu zaostávať za oživením EÚ a SVE z dôvodu horšieho prístupu k trhu a eurofondom," vyjadril sa Bucsa.
Ekonomiky strednej a východnej Európy sú odolnejšie, ako sa očakávalo na začiatku vypuknutia vojny na Ukrajine. Napriek hospodárskemu spomaleniu v Európe boli objednávky a hospodárska činnosť v štvrtom štvrťroku 2022 odolné. Počet voľných pracovných miest v odvetviach s vysokou mierou zamestnanosti, ako napríklad elektronika, strojárstvo či automobilový priemysel, sa mierne znížil z historicky najvyšších úrovní. Nedostatok pracovnej sily vykázali firmy v stavebníctve, službách maloobchodu a v oblasti IT. Domácnosti zvýšili v prvom polroku 2022 svoje výdavky a pôžičky a viaceré vyčerpali úspory, ktoré našetrili v rokoch 2020 až 2021.
B
(Zdroj: www.aktuality.sk)
Dodržiavanie povinností pri štítkovaní energeticky významných výrobkov
6. 11. 2018
Cieľom zákona o dohľade nad dodržiavaním povinností pri štítkovaní energeticky významných výrobkov, ktorý bol schválený 17. 10. 2018, je úprava dohľadu nad dodržiavaním povinností dodávateľa a predávajúceho pri sprístupňovaní na trh energeticky významného výrobku podľa nariadenia Európskeho parlamentu a Rady (EÚ) 2017/1369.
Ďalšie podrobnosti a povinnosti pre konkrétny typ energeticky významného výrobku ustanoví Európska komisia v delegovaných priamo účinných nariadeniach.
Pätinu Nemcov ohrozuje chudoba
5. 11. 2018
Nezamestnanosť v Nemecku je rekordne nízka, milióny ľudí napriek tomu nezarábajú dosť na to, aby zaplatili svoje účty. Takmer jeden z piatich Nemcov sa musel podľa údajov Európskej únie v minulom roku vyrovnať s chudobou či inou formou sociálneho vylúčenia. S väčšími existenčnými problémami sa stretávajú viac ženy ako muži.
Nemecký štatistický úrad oznámil, že chudoba počas roku 2017 ohrozila približne 15,5 milióna Nemcov, čo predstavuje 19 percent obyvateľov. Štúdia Európskej únie však zaznamenala od roku 2016, keď s existenčnými problémami zápasilo 19,7 percenta nemeckej populácie, mierne zlepšenie. Bieda hrozí naprieč všetkými vekovými skupinami viac ženám než mužom.
Nezamestnanosť v eurozóne je na takmer 10-ročnom minime
5. 11. 2018
Nezamestnanosť v eurozóne zotrvala v septembri na úrovni tesne nad 8 % a udržala sa tak na takmer 10-ročnom minime. Uviedol to v stredu štatistický úrad Európskej únie Eurostat.
Podľa Eurostatu dosiahla miera nezamestnanosti upravená o sezónne vplyvy v eurozóne v septembri 8,1 %. To je rovnaká úroveň nezamestnanosti ako v auguste a zároveň najnižšia od novembra 2008. Na porovnanie, v septembri minulého roka predstavovala 8,9 %. Nezamestnanosť sa v medzimesačnom porovnaní nemenila ani v širšej Európskej únii. Tak, ako v mesiaci august, aj v septembri dosiahla 6,7 %. V septembri 2017 predstavovala 7,5 %. Septembrový a augustový údaj znamená najnižšiu úroveň nezamestnanosti v EÚ od začatia evidovania týchto údajov v januári 2000.
Inflácia v eurozóne dosiahla nový rekord
2. 11. 2018
Medziročný rast spotrebiteľských cien v eurozóne v októbri sa zrýchlil na 2,2 percenta zo septembrových 2,1 percenta. Inflácia sa tak dostala na najvyššiu úroveň od roku 2012. Vyplýva to z rýchleho odhadu, ktorý dnes zverejnil európsky štatistický úrad Eurostat. Údaje podľa agentúry Reuters podporujú zámer Európskej centrálnej banky (ECB) ukončiť tento rok nákupy dlhopisov.
Na októbrovom raste spotrebiteľských cien v eurozóne sa opäť veľkou mierou podieľala energia, ktorá zdražela o 10,6 percenta. Ceny potravín, alkoholu a tabaku sa zvýšili o 2,2 percenta, ich rast sa tak spomalil zo septembrových 2,6 percenta. ECB sa usiluje o to, aby sa inflácia v eurozóne pohybovala tesne pod dvoma percentami. Banka sa už dlhšiu dobu snaží infláciu aj hospodársky rast podporovať rekordne nízkymi úrokovými sadzbami a rozsiahlymi nákupmi dlhopisov. Minulý týždeň však potvrdila, že je pripravená tieto nákupy v tomto roku ukončiť. Úrokové sadzby však hodlá ponechať na terajších minimách prinajmenšom do leta budúceho roka.