EÚ dá sedem miliárd eur na bezpečnú a inteligentnú dopravnú infraštruktúru
18. 7. 2024
Európska komisia oznámila, že vybrala 134 dopravných projektov, ktoré získajú viac ako sedem miliárd eur vo forme grantov Európskej únie (EÚ) z Nástroja na prepájanie Európy (NPE), ktorý zaisťuje strategické investície do infraštruktúry. Komisia spresnila, že ide o najväčšiu výzvu v rámci súčasného programu NPE - Doprava.
Približne 83 percent finančných prostriedkov sa použije na podporu projektov, ktoré plnia ciele EÚ v oblasti klímy, čím sa zlepší a zmodernizuje sieť železníc, vnútrozemských vodných ciest a námorných trás v rámci transeurópskej dopravnej siete (TEN-T).
- Železničné projekty získajú 80 percent zo siedmich miliárd eur. Revidované nariadenie o TEN-T nadobudne účinnosť od štvrtka. Finančné prostriedky budú určené na veľké projekty na zlepšenie cezhraničných železničných spojení pozdĺž základnej siete TEN-T - v Pobaltí (železnica Baltica), medzi Francúzskom a Talianskom (Lyon - Turín) a medzi Dánskom a Nemeckom (tunel Fehmarnbelt).
- Približne 20 námorných prístavov v Írsku, Španielsku, Fínsku, Holandsku, Nemecku, na Malte, v Litve, na Cypre, v Chorvátsku, Grécku a Poľsku dostane podporu na modernizáciu infraštruktúry. Niektoré z nich umožnia dodávať pobrežnú elektrickú energiu lodiam alebo prepravovať energiu z obnoviteľných zdrojov.
- Práca na infraštruktúre vnútrozemských vodných ciest zlepší cezhraničné spojenia medzi Francúzskom a Belgickom (Seina - Schelda) a medzi Rumunskom a Bulharskom na Dunaji. Financie získajú aj vnútrozemské prístavy v Rakúsku, Nemecku a Holandsku na podporu európskej siete riek a kanálov pre udržateľnú dopravu.
- Pokiaľ ide o cestnú dopravu, spustenie kooperatívnych inteligentných dopravných systémov a služieb (IDS) a vytvorenie nových, bezpečných a chránených parkovísk zvýši bezpečnosť jednotlivcov aj odborníkov.
- Projekty manažmentu letovej prevádzky budú pokračovať v rozvoji jednotného európskeho neba, aby sa letecká doprava stala efektívnejšou, bezpečnejšou a udržateľnejšou.
- Viaceré projekty umožnia väčšiu kapacitu pozdĺž koridorov solidarity medzi EÚ a Ukrajinou, ktoré boli zriadené s cieľom uľahčiť dovoz a vývoz medzi Ukrajinou a Úniou. Tieto projekty zahŕňajú zlepšenie infraštruktúry na hraničných priechodoch medzi Ukrajinou, Moldavskom a Rumunskom, zvýšenie kapacity na železničnom hraničnom priechode medzi Maďarskom a Ukrajinou, nový úsek cesty v Poľsku na hranici s Ukrajinou a štúdie a práce na integrácii ukrajinského železničného systému do EÚ.
Po schválení zoznamu 134 projektov členskými štátmi Európska komisia oficiálne prijme rozhodnutie o financovaní a agentúra CINEA začne pripravovať dohody o grante. Z celkového počtu 408 žiadostí predložených v rámci tejto výzvy na predkladanie návrhov, ktorá sa skončila 18. januára 2024, bolo vybraných 134 projektov. Financovanie Európskej únie bude mať formu grantov, ktoré sa použijú na spolufinancovanie celkových nákladov na projekt.
S
(Zdroj: hnonline.sk)
Česká národná banka zvýšili úrokové sadzby
1. 4. 2022
Banková rada Českej národnej banky dnes zvýšila základnú úrokovú sadzbu o 0,5 percentuálneho bodu na päť percent. Informovala o tom hovorkyňa centrálnej banky Markéta Fišerová.
Dôvodom rastu sadzieb je rastúca inflácia a s tým spojená snaha centrálnej banky tlmiť inflačné očakávania, teda že inflácia naďalej rýchlo porastie. Takto vysoko bola základná úroková sadzba v Česku naposledy v roku 2001. Zároveň dnes išlo o piate nadštandardné zvýšenie základnej sadzby o viac ako 0,25 percentuálneho bodu v rade za sebou. Ekonómovia dnešný krok centrálnej banky očakávali.
"Súčasný ekonomický vývoj vykazuje stagflačný trend, čo je všeobecne pre centrálne banky nepríjemná dilema. Avšak v situácii s veľmi nízkou mierou nezamestnanosti v tuzemskej ekonomike sa ČNB rozhodla klásť zatiaľ dôraz na boj s infláciou a obavy týkajúce sa ohrozenia rastu ekonomiky sú zatiaľ na druhej koľaji," uviedol hlavný ekonóm Českej bankovej asociácie Jakub Seidler. Dodal, že ďalšie zvyšovanie úrokových sadzieb už zrýchľovanie inflácie v tomto roku nezvráti.
ČNB dnes tiež zvýšila lombardnú sadzbu o 0,5 percentuálneho bodu na šesť percent. Lombardná sadzba je percentuálna sadzba, za ktorú si obchodné banky môžu požičať v centrálnej banke peniaze. Diskontnú sadzbu, na ktorú sú napríklad naviazané penále za nesplácané úvery, zvýšila rovnako o 0,5 percentuálneho bodu na štyri percentá.
Od sadzieb centrálnej banky sa odvíjajú úroky bankových vkladov a úverov. Podnikom vyššie úroky prinášajú drahšie úvery na investície a prevádzku, domácnostiam zase drahšie pôžičky na bývanie.
V
Ukrajina chce krajinám EÚ pomôcť vymaniť sa zo závislosti na Rusku
28. 3. 2022
Ukrajina ponúkla krajinám Európskej únie vlastné podzemné zásobníky plynu s cieľom zvýšiť ich strategické rezervy, čo by EÚ mohlo pomôcť vymaniť sa zo závislosti od dovozu plynu z Ruska. TASR o tom informuje na základe správy agentúry DPA.
Ukrajinský minister energetiky Herman Haluščenko uviedol, že Ukrajina má najväčšie podzemné zásobníky plynu v Európe a je pripravená umožniť ich využitie krajinami Európskej únie.
Ako počas víkendu napísal na Facebooku, aj napriek vojenskej agresii Ruska Ukrajina naďalej zostáva v otázke energetickej bezpečnosti silným a dôveryhodným partnerom Európy.
Minister privítal, že Európska únia sa v reakcii na útok Ruska na Ukrajinu chce čo najskôr vymaniť zo svojej závislosti od ruského plynu, súčasťou čoho sú dohodnuté spoločné nákupy suroviny od ďalších dodávateľov. Ukrajina by k tejto solidarite mohla prispieť ponukou vlastných zásobníkov, dodal Haluščenko.
V
Únia sprísňuje pravidlá na antibiotiká v mäse
21. 3. 2022
Ešte v októbri prehrmela médiami správa o stiahnutí obrovského množstva bravčového mäsa zo známeho reťazca. U našich západných susedov to nariadil Český veterinárny úrad, pretože 17,5 tony prekročilo limity na antibiotiká až 60-násobne. Lidl tak nemal na výber a tovar pôvodom z Poľska zmizol z predajní. Okrem negatívneho vplyvu na naše zdravie tieto látky totiž významne vplývajú aj na životné prostredie.
Európska únia dlhodobo bojuje práve s týmto problémom. Už od roku 2006 obmedzuje používanie antibiotík u zvierat, avšak v tomto roku pravidlá ešte sprísnila. V rámci svojej Európskej zelenej dohody sa zaviazala znížiť použitie liečiv v živočíšnej výrobe o 50 percent do roku 2030. Niektoré krajiny s tým však môžu mať problém.
V
Aktuálne dopady krízy na ceny elektriny a zemného plynu v EÚ
18. 3. 2022
Už v období pred vojnou prišla do Európy zhoršujúca sa energetická situácia, ktorá viedla k zvýšeniu nákladov na elektrinu, potraviny a zásoby pre jednotlivcov aj podniky. Dnešným svetom, respektíve Európou, otriasa vojnový konflikt a stále vyššie ceny spojené s obavami, že konflikt povedie k prerušeniu dodávok energií.
Európsky región je ovplyvnený oveľa silnejšie ako USA, a to kvôli silnej energetickej závislosti od Ruska.
V roku 2021 Európska únia doviezla 155 miliárd kubických metrov zemného plynu z Ruska, čo predstavuje približne 45 percent dovozu plynu do EÚ a takmer 40 percent celkovej spotreby plynu.
V