EÚ by zastavenie plynu z Ruska tvrdo pocítila
28. 1. 2022
Európska únia by bola schopná na krátke obdobie zvládnuť prípadné zastavenie dodávok ruského plynu, znamenalo by to však pre ňu "vážne ekonomické dôsledky".
Zároveň by musela prijať mimoriadne opatrenia na obmedzenie spotreby. Uviedol to v najnovšej analýze ekonomický inštitút Bruegel.
Rastúce napätie medzi Ruskom a západnými štátmi pre situáciu na Ukrajine zvyšuje obavy z možného zastavenia dodávok ruského plynu do Európy. Európska komisia a USA už preto začali hľadať alternatívne dodávky.
Ak by Rusko v prípade sankcií odstrihlo Európsku úniu od svojho plynu, ktorý sa na jej celkovej spotrebe podieľa takmer 40 percent, EÚ bude prinútená výrazne zvýšiť dovoz LNG a zaviesť núdzové opatrenia na zníženie dopytu.
To napríklad znamená odstavovanie výroby. TASR o tom informuje na základe správy agentúry Reuters, ktorá sa odvolala na analýzu inštitútu.
Ako uviedol Simone Tagliapietra z Bruegelu, ak by sa situácia vyvíjala takto, Európa by to tvrdo pocítila. "Takýto vojnový scenár by si vyžiadal ťažké a nákladné rozhodnutia".
V
(Zdroj: hnonline.sk)
Únia na prípadný neriadený brexit pripravená
19. 11. 2018
Bolo by podstatne lepšie, ak by Británia opustila Európsku úniu na základe vzájomnej dohody, ale v prípade, že sa tak nestane a dôjde k neriadenému brexitu, tak EÚ je na to pripravená.
Povedal to počas svojho vystúpenia na pôde univerzity Keió v Tokiu člen Rady guvernérov Európskej centrálnej banky (ECB) Francois Villeroy de Galhau. "Ak by došlo k situácii, že žiadna dohoda o odchode Británie nebude, čo si neželáme, na strane EÚ sme pripravení," povedal Villeroy. Ako dodal, takýto vývoj bude pre britskú ekonomiku pravdepodobne veľmi škodlivý, v prípade európskej strany je však vplyv neriadeného brexitu na rast ekonomiky do veľkej miery limitovaný a nie sú tu ani problémy s finančnou stabilitou.
Požiadavka na anonymizáciu žiadostí o poskytnutie dotácie
16. 11. 2018
Od januára 2019 dochádza po novele zákona o poskytovaní dotácií v pôsobnosti Ministerstva hospodárstva Slovenskej republiky k vypusteniu uvedenej požiadavky.
Zákonná požiadavka na posudzovanie žiadostí komisiou ako kolektívnym nezávislým orgánom kreovaným priamo ministrom hospodárstva, ktorého všetci členovia musia byť vo vzťahu k žiadateľovi nestranní, sa považuje za dostatočnú pre zabezpečenie transparentnosti procesu prideľovania dotácií. Práve preto bolo žiaduce, aby komisia, ktorá vyhodnocuje projekty, naopak mala vedomosť o žiadateľovi, keďže samotná písomná forma projektu a údaje v nej zahrnuté nie vždy dostatočným spôsobom zachytávajú skutočnosť. Pri prideľovaní dotácií je žiaduce, aby hodnotiaca komisia mala možnosť verifikácie uvádzaných údajov, napr. aj dodatočnou lustráciou subjektu vo verejných registroch či prostredníctvom vlastného webového sídla subjektu. Nie je napríklad účelné poskytovať dotáciu na podporu ochrany spotrebiteľa subjektu, ktorý má množstvo negatívnych spotrebiteľských recenzií – uvedená informácia nemá byť rozhodujúca, ale môže byť minimálne vzatá na vedomie. Dotačné mechanizmy iných rezortov nie sú nevyhnutne založené na požiadavke prísnej anonymizácie, ba naopak, uberajú sa opačným smerom. Požiadavka na nestrannosť člena komisie je podstatná pre riadne posúdenie žiadostí, rovnako aj požiadavka na nezávislosť hodnotiacej komisie, a tieto samotné by mali byť zábezpekou transparentnosti procesu prideľovania dotácií.
Podmienky poskytnutia dotácie na podporu alternatívnych palív
16. 11. 2018
Cieľom novej na podporu alternatívnych palív je podporiť výstavbu, prestavbu a rekonštrukciu verejnej elektrickej nabíjacej stanice, čerpacej stanice na skvapalnený zemný plyn, čerpacej stanice stlačený zemný plyn, čerpacej stanice na vodík alebo čerpacej stanice inej pohonnej látky vyrobenej z obnoviteľných zdrojov energie.
Od januára 2019 sa určuje okruh oprávnených prijímateľov dotácie, ktorými okrem obce a VÚC môže byť právnická osoba, alebo FO - podnikateľ za podmienky, že preukážu udržateľnosť. Podmienka udržateľnosti sa preukazuje dokladmi, z ktorých bude vyplývať, že žiadateľ plánuje prevádzkovať verejnú nabíjaciu stanicu minimálne 5 rokov. Ďalšou podmienkou pre poskytnutie dotácie je preukázanie dostatočnosti finančných prostriedkov na spolufinancovanie projektu najmenej 50 % zo sumy požadovanej dotácie. Žiadateľ preukazuje tieto podmienky dokladmi, ktoré tvoria prílohu k žiadosti. Vzhľadom na skutočnosť, že nie je možné predpokladať množstvo podaných žiadostí, ustanovuje sa (rovnako ako napr. pri dotácii na podporu realizácie programu malého a stredného podnikania), aby ministerstvo malo oprávnenie poveriť právnickú osobu zriadenú ministerstvom administratívnymi činnosťami súvisiacimi s poskytovaním dotácie.
Vyjednávači dosiahli dohodu o brexite
14. 11. 2018
Britská vláda dnes potvrdila, že vyjednávači Británie a Európskej únie dosiahli predbežnú dohodu o podmienkach odchodu krajiny z európskeho bloku.
Kabinet má o dokumente rokovať v stredu o 15:00 a "rozhodne o ďalších krokoch". Ministri budú mať text k dispozícii ešte predtým, uviedol úrad premiérky Theresy Mayovej vo vyhlásení.
Hovorca tímu vyjednávačov EÚ nechcel technickú zhodu nad textom dohody komentovať a odkázal na pravidelnú stredajšiu tlačovú konferenciu Európskej komisie. V stredu je v Bruseli na 15:00 zvolané rokovanie veľvyslancov 27 krajín EÚ - teda bez Británie. Britské médiá zdôrazňujú, že ďalší osud brexitovej dohody je teraz predovšetkým v rukách britskej vlády, ktorá ale nie je v tejto otázke jednotná. Podľa bulvárneho denníka The Sun si premiérka Mayová bude dnes večer pozývať jednotlivých ministrov a bude sa pokúšať získať ich na svoju stranu. BBC uvádza, že dokument má zhruba 600 strán a iba niekoľko stránok má sprievodná politická deklarácia. Pokiaľ bude britská vláda s textom dohody súhlasiť, mali by ho veľmi rýchlo dostať aj zástupcovia vlád ostatných 27 krajín Európskej únie. asledovať by potom v rýchlom slede mali potrebné prípravné rokovania, vrátane mimoriadne zvolanej Rady pre všeobecné záležitosti, zrejme na začiatku budúceho týždňa.