Zverejňovanie poradia okresov
Ministerstvo investícií bude na ročnej báze na svojom webovom sídle zverejňovať poradie okresov v zozname vybraných okresov zoradených podľa ukazovateľa...
Zákon o štátnych symboloch Slovenskej republiky
Cieľom novely zákona č. 63/1993 Z. z. o štátnych symboloch je zavedenie povinnosti označiť všetky budovy vo vlastníctve štátu štátnou vlajkou Slovenskej...
Nové členenie stavieb
Podľa novej Vyhlášky Úradu pre územné plánovanie a výstavbu Slovenskej republiky č. 59/2025 Z. z. o členení stavieb Úrad pre územné plánovanie a výstavbu...
Štruktúra a prevádzka informačného systému územného...
Vyhláška Úradu pre územné plánovanie a výstavbu Slovenskej republiky č. 60/2025 Z. z. o štruktúre a prevádzke informačného systému územného plánovania...
Linka 116117 – linka pomoci
Linka pomoci je určená na odľahčenie linky tiesňového volania 155 (ďalej len „LTV155“), ktorá často čelí preťaženiu v dôsledku vysokého počtu volaní. Novela...

Murphy radí

Odvaha tárať

Ak pomôžeš priateľovi, ktorý je v núdzi, spomenie si na teba, keď bude opäť v núdzi.

Ak lekár určí diagnózu, to ešte neznamená, že ju vie aj liečiť.

Ak lieky proti chorobe nezaberajú, najjednoduchšie je zmeniť chorobu.

(Murphyho Zbierka zákonov)
Všetko má svoj koniec

Ak máš pochybnosti o budúcom vývoji, predpokladaj, že zlý trend bude pokračovať.

Život je najrozšírenejšia a najchytľavejšia pohlavná choroba, ktorá sa v sto percentách prípadov končí smrťou.

Všetko má svoj koniec, iba veci sa kazia bez konca.

(Murphyho Zbierka zákonov)
Život je obchod

Podnikanie bez obrazotvornosti je nádenníčenie. Alebo inými slovami, trocha fantázie nikoho nezabije. A navyše, fantázia prospieva obchodu.

Kto veľa pracuje, nemá kedy zbohatnúť. (Židovské príslovie)

Priateľ sa pozná podľa toho, čo všetko je schopný urobiť pre toho druhého.

(Zrnká úsmevu)
Život s Murphyho zákonmi

To, že ide o život, človek pozná vždy až vtedy, keď už je neskoro.

Čokoľvek sa udeje, stane sa to naraz a bez predchádzajúcej výstrahy.

Predtým, ako sa do čohokoľvek pustíte, zistite si cenu, ktorú za to zaplatíte.

(Murphyho Zbierka zákonov)
Svetlá budúcnosť

Raz po preflámovanej noci sa slord pýta svojho služobníka Ďura: „Ďuro, povedzte mi, má náš záchod dvojkrídlové dvere?“. „Nie, pane.“ „Dofrasa, tak potom som včera použil skriňu.“

Mladá slady vysvetľuje pokladníčke v banke: „Ja viem, že podpis môjho muža na šeku je trochu roztrasený, ale vôbec som netušila, že sa tak roztrasie, keď naňho namierim revolver.

Starý lord príde neskoro večer domov. Verný služobník Ďuro mu pomáha vyzliecť si kabát a pritom si potichu mrmle: „Tak čo ty starý krokodíl, už zasa si bol v bare nasávať a obchytávať mladé dievčatá, čo?“ Slord, inokedy hluchý ako poleno, naraz odpovie: „Nie, môj milý, nie. Dnes som si bol kúpiť naslúchací strojček.“

(Myšlienky bez cla)

Elektrina a plyn výrazne zlacneli. Pre Európu to však nie je dobrá správa

28. 2. 2024 Jedným z faktorov, ktoré sa podpísali pod znižovanie cien energií, je mierny priebeh zimy. Podzemné zásobníky po minuloročnej zime zostali naplnené na viac ako 55 percent. Ceny energií (komodity) na burzách zažívajú neustály pokles. Od svojich maxím v roku 2022 sa prepadli o viac ako 80 percent. Vpád ruských vojsk na Ukrajinu a následné sankcie Západu vyvolali na trhoch paniku, počas ktorej sa elektrina a zemný plyn dostali v Európe na rekordné hodnoty.
Od konca roku 2022 sa však situácia stabilizovala a tieto energetické komodity postupne zlacňujú.
„Faktorov, ktoré to ovplyvňujú, je viacero. V prvom rade podľa môjho názoru je tu priestor na pokles, keďže príčiny vysokých cien energetických komodít z leta 2021 neboli prirodzené. Išlo o premyslenú a koordinovanú snahu zo strany Ruska v predvojnovom období vytvoriť zdanie nedostatku plynu na európskom trhu, aby mohlo z vysokých cien profitovať a financovať prípravu vojnového konfliktu,“ hovorí pre Aktuality.sk Miroslav Rimár, vedúci Katedry procesnej techniky Technickej univerzity v Košiciach.
B
(Zdroj: aktuality.sk)

Nemecké voľby pohli eurom

25. 9. 2017 Euro reaguje na výsledky nedeľných parlamentných volieb v Nemecku miernym poklesom. Jednotná európska mena v pondelok klesla až o pol percenta na 1,1896 USD. Neskôr však veľkú časť strát zmazala a okolo 07:30 SELČ strácala asi 0,2 percenta na 1,1930 USD.
Voľby vyhrala konzervatívna únia CDU/CSU kancelárky Angely Merkelovej, utrpela však citeľné straty a prišla o svojho doterajšieho koaličného partnera. Výrazne naopak posilnila protiimigračná Alternatíva pre Nemecko (AFD). CDU/CSU si v nedeľných voľbách značne pohoršila. Jej doterajší koaličný partner SPD navyše zaznamenal najslabší výsledok v povojnových dejinách a rozhodol sa pre odchod do opozície. Investori sa obávajú, že Merkelovou teraz čakajú zložité rokovania o vytvorení vládnej koalície. "Pravdepodobne najdôležitejším povolebným vyhlásením bolo, že súčasný koaličný partner SPD okamžite oznámil odchod do opozície," uviedol analytik Peter Schaffrik zo spoločnosti RBC Europe.
zdroj: hnonline.sk

Poliaci stavajú z eurofondov výnimočnú architektúru

25. 9. 2017 U našich severných susedov stavajú každoročne významné diela. Budova filharmónie v Štetíne dokonca získala v roku 2015 prestížnu Európsku cenu za architektúru – Mies van der Rohe. Stalo sa to vôbec po prvýkrát, že toto ocenenie putovalo do krajiny bývalého východného bloku.
„Poliaci využili to, s čím máme na Slovensku a v Česku problém. A to sú európske dotácie. V Poľsku pochopili, že peniaze z európskych fondov sú veľkou príležitosťou,“ hovorí o rozmachu poľskej architektúry významný český architekt a člen medzinárodnej poroty CE.ZA.AR 2017 Jan Šépka. Poľským mestám chýbali významné kultúrne stavby. Štát zobral zodpovednosť do vlastných rúk a podporoval významné medzinárodné architektonické súťaže. Z nich postupne vznikali projekty na múzeá, galérie, koncertné siene či výstaviská. Úspech poľskej architektúry vo svete je zásadný: „Keď si zoberiete akékoľvek renomované svetové časopisy o dizajne a architektúre, bežne v nich nájdete pozitívne príklady z Poľska.“
zdroj: hnonline.sk

Česi sú rekordne zadlžení

21. 9. 2017 Zahraničná zadlženosť Česka vzrástla v 2. štvrťroku na historické maximum, ktoré predstavovalo takmer 4,5 bilióna korún (172,39 miliardy eur). To zodpovedá 92 percentám hrubého domáceho produktu (HDP). Mimoriadne rýchly rast dlhu spôsobili tento rok špekulácie zahraničných investorov na posilnenie koruny po skončení intervencií Českej národnej banky (ČNB).
Ako vyplýva z dnes zverejnených predbežných údajov ČNB, zahraničný dlh Česka sa medziročne zvýšil o 1,161 bilióna korún. Pred rokom predstavoval jeho podiel k HDP 71 percent. "Tento rok došlo k mimoriadnemu rastu zahraničnej zadlženosti, pričom dôvodom boli špekulácie zahraničných investorov na ukončenie kurzového záväzku ČNB. Do Česka tak pritiekli obrovské objemy peňazí, pri ktorých obchodníci očakávali a očakávajú zhodnotenie vďaka posilňujúcej korune," povedal pre Novinky ekonóm Komerčnej banky Marek Dřímal. Tieto peniaze investori uložili buď do domácich bánk, alebo do českých štátnych dlhopisov. V zverejnenej štatistike ČNB sa tieto prostriedky zobrazujú ako záväzky - raz sa tieto peniaze jednoducho vrátia do zahraničia, aj keď tento proces bude zrejme iba postupný.

Ukrajina oznámila návrat na medzinárodné finančné trhy

20. 9. 2017 Ich predajom chce od súkromných investorov získať tri miliardy dolárov, informovalo ukrajinské ministerstvo financií.„Ukrajina dnes (v utorok) oznamuje stanovenie ceny svojej prvej samostatnej emisie dluhopisov od revolúcie v roku 2014,“ uviedlo ministerstvo na svojom webe. Narážalo na februárové demonštrácie, ktoré viedli k zvrhnutiu proruského prezidenta Viktora Janukovyča.Zhruba polovicu očakávaných výnosov použijú na odkup starých dlhov. Zvyšok peňazí by sa mal dostať do štátneho rozpočtu.„Každý investor svojím dolárom hlasuje pre úspech našich reforiem,“ vyhlásil podľa agentúry DPA ukrajinský prezident Petro Porošenko pri nedávnej návšteve Spojených štátov.Ukrajina dlhuje domácim a zahraničným subjektom viac ako 62 miliárd dolárov. Vďaka reštrukturalizácii dlhu sa krajina vyhla v roku 2015 štátnemu bankrotu. Už v rokoch 2018 až 2022 má Kyjev zaplatiť zahraničným veriteľom 24 miliárd eur.Na konci marca odmietol súd v Londýne argumenty Kyjeva, ktorý nechcel splatiť dlh Rusku z Janukovyčovej éry v roku 2013. Ukrajina nechce Moskve zaplatiť tri miliardy dolárov okrem iného aj pre ruskú anexiu ukrajinského poloostrova Krym.
Ich predajom chce od súkromných investorov získať tri miliardy dolárov, informovalo ukrajinské ministerstvo financií.„Ukrajina dnes (v utorok) oznamuje stanovenie ceny svojej prvej samostatnej emisie dluhopisov od revolúcie v roku 2014,“ uviedlo ministerstvo na svojom webe. Narážalo na februárové demonštrácie, ktoré viedli k zvrhnutiu proruského prezidenta Viktora Janukovyča.Zhruba polovicu očakávaných výnosov použijú na odkup starých dlhov. Zvyšok peňazí by sa mal dostať do štátneho rozpočtu.„Každý investor svojím dolárom hlasuje pre úspech našich reforiem,“ vyhlásil podľa agentúry DPA ukrajinský prezident Petro Porošenko pri nedávnej návšteve Spojených štátov.Ukrajina dlhuje domácim a zahraničným subjektom viac ako 62 miliárd dolárov. Vďaka reštrukturalizácii dlhu sa krajina vyhla v roku 2015 štátnemu bankrotu. Už v rokoch 2018 až 2022 má Kyjev zaplatiť zahraničným veriteľom 24 miliárd eur.Na konci marca odmietol súd v Londýne argumenty Kyjeva, ktorý nechcel splatiť dlh Rusku z Janukovyčovej éry v roku 2013. Ukrajina nechce Moskve zaplatiť tri miliardy dolárov okrem iného aj pre ruskú anexiu ukrajinského poloostrova Krym.
zdorj: pravda
máj 2025
T po ut st št pi so ne
18 28 29 30 1 2 3 4
19 5 6 7 8 9 10 11
20 12 13 14 15 16 17 18
21 19 20 21 22 23 24 25
22 26 27 28 29 30 31 1
23 2 3 4 5 6 7 8
Dnes má meniny Želmíra
1
Dôležitý termín
1
Sviatok
martinus
náš partner