Elektrina a plyn výrazne zlacneli. Pre Európu to však nie je dobrá správa
28. 2. 2024
Jedným z faktorov, ktoré sa podpísali pod znižovanie cien energií, je mierny priebeh zimy. Podzemné zásobníky po minuloročnej zime zostali naplnené na viac ako 55 percent.
Ceny energií (komodity) na burzách zažívajú neustály pokles. Od svojich maxím v roku 2022 sa prepadli o viac ako 80 percent. Vpád ruských vojsk na Ukrajinu a následné sankcie Západu vyvolali na trhoch paniku, počas ktorej sa elektrina a zemný plyn dostali v Európe na rekordné hodnoty.
Od konca roku 2022 sa však situácia stabilizovala a tieto energetické komodity postupne zlacňujú.
„Faktorov, ktoré to ovplyvňujú, je viacero. V prvom rade podľa môjho názoru je tu priestor na pokles, keďže príčiny vysokých cien energetických komodít z leta 2021 neboli prirodzené. Išlo o premyslenú a koordinovanú snahu zo strany Ruska v predvojnovom období vytvoriť zdanie nedostatku plynu na európskom trhu, aby mohlo z vysokých cien profitovať a financovať prípravu vojnového konfliktu,“ hovorí pre Aktuality.sk Miroslav Rimár, vedúci Katedry procesnej techniky Technickej univerzity v Košiciach.
B
(Zdroj: aktuality.sk)
Brusel chce uvoľniť pravidlá, aby firmy mohli ľahšie získať kapitál na trhoch
27. 7. 2020
Európska komisia (EK) chce uvoľniť niektoré pravidlá, aby firmy mohli ľahšie získavať čerstvý kapitál na trhoch. V piatok to povedal podpredseda EK Valdis Dombrovskis.
"Dnes navrhnuté cielené zmeny uľahčia našim firmám snahu získať potrebné financovanie investícií pre našu ekonomiku," povedal Dombrovskis. Dočasne sa majú uvoľniť napríklad pravidlá týkajúce sa prospektov pre kapitálový trh. Firmy, ktoré emitujú akcie alebo dlhopisy, v týchto dokumentoch informujú investorov o svojom podnikaní a svojej situácii. Po novom by sa mali skrátiť z niekoľkých stoviek strán len na 30 strán, aby sa ľahšie vytvárali, čítali a skúmali. To však má platiť len pre firmy, ktoré už predtým emitovali akcie alebo dlhopisy.
Emisná kauza: V Nemecku prehľadávajú kancelárie viacerých automobiliek
24. 7. 2020
Prokurátori vo Frankfurte nad Mohanom prehľadávajú kancelárie taliansko-americkej automobilky Fiat Chrysler Automobiles (FCA) a ďalších firiem. Ide o súčasť medzinárodného vyšetrovania, ktoré sa týka podozrenia z manipulácie s výfukovými emisiami.
Príslušný softvér k manipulácii sa našiel v motoroch áut značiek Fiat, Alfa Romeo, Jeep a Iveco, uviedla dnes agentúra Reuters. Prvé tri uvedené značky spadajú pod FCA.
Kancelária prokurátora informovala, že sa vyšetrovanie zameriava na jednotlivcov v medzinárodnej automobilke a u medzinárodného výrobcu úžitkových vozidiel, bez FCA či Iveco priamo menovala. Medzinárodné vyšetrovanie koordinuje európska agentúra pre justičnú spoluprácu Eurojust.
Spomínaný softvér bol zistený v motoroch Multijet s obsahom 1,3 a 1,6 litra, ktoré sa používajú vo vozidlách značky Alfa Romeo, Jeep aj Fiat, a ďalej v dieselových motoroch, ktorými sú vybavené úžitkové vozidlá značiek Iveco a Fiat.
Aktivistka Thunbergová vyhrala v Portugalsku milión eur
22. 7. 2020
Porota Thunbergovú vybrala zo 136 nominovaných zo 46 krajín. Mladú Švédku vyzdvihla za to, že dokáže zmobilizovať mladú generáciu k boju proti klimatickým zmenám.
Švédska ekologická aktivistka Greta Thunbergová venuje milión eur, ktorý v pondelok získala ako súčasť ocenenia v Portugalsku, organizáciám bojujúcim proti klimatickým zmenám a za ochranu prírody. Informovala o tom agentúra Reuters. Thunbergová sa v pondelok stala držiteľkou Gulbenkianovej ceny za ľudskosť, s ktorou je spojený finančný príspevok vo výške milióna eur, čo je viac, než dostávajú laureáti Nobelovej ceny, pripomenula agentúra AFP.
Lagardeová: EÚ potrebuje ambicióznu dohodu, nie však za každú cenu
20. 7. 2020
Pre lídrov Európskej únie bude lepšie, keď sa dohodnú na ambicióznej finančnej pomoci, než aby uzavreli rýchlu dohodu za každú cenu. Povedala to dnes prezidentka Európskej centrálnej banky (ECB) Christine Lagardeová.
Lídri už tretí deň rokujú v Bruseli o fonde obnovy, ktorý je navrhnutý v bezprecedentnom objeme 750 miliárd eur a ktorý má pomôcť ekonomikám dostať sa z krízy, v ktorej sa ocitli v dôsledku šírenia koronavírusu. "Dohoda lídrov by v ideálnom prípade mala byť ambiciózna čo do rozsahu a zloženia toho balíka, zhruba podľa toho, čo už navrhla Európska komisia (EK)," povedala šéfka ECB agentúre Reuters. "Z môjho pohľadu je lepšie dohodnúť sa na ambicióznom fonde podľa toho návrhu, aj keby to zabralo o trochu viac času. Bola by som rada, keby sa lídri dohodli na niečom, čo bude ambiciózne, než aby to bolo rýchlo," dodala. Návrh na schválenie fondu obnovy, ktorý by mal európskej ekonomike pomôcť dostať sa z najhlbšej recesie od druhej svetovej vojny, medzi lídrami stále nenašiel dosť zástancov. Predstavitelia jednotlivých krajín EÚ sa sporia najmä o tú časť fondu, ktorá počíta s priamymi platbami, pretože to je nevratná časť pomoci.