Zverejňovanie poradia okresov
Ministerstvo investícií bude na ročnej báze na svojom webovom sídle zverejňovať poradie okresov v zozname vybraných okresov zoradených podľa ukazovateľa...
Zákon o štátnych symboloch Slovenskej republiky
Cieľom novely zákona č. 63/1993 Z. z. o štátnych symboloch je zavedenie povinnosti označiť všetky budovy vo vlastníctve štátu štátnou vlajkou Slovenskej...
Nové členenie stavieb
Podľa novej Vyhlášky Úradu pre územné plánovanie a výstavbu Slovenskej republiky č. 59/2025 Z. z. o členení stavieb Úrad pre územné plánovanie a výstavbu...
Štruktúra a prevádzka informačného systému územného...
Vyhláška Úradu pre územné plánovanie a výstavbu Slovenskej republiky č. 60/2025 Z. z. o štruktúre a prevádzke informačného systému územného plánovania...
Linka 116117 – linka pomoci
Linka pomoci je určená na odľahčenie linky tiesňového volania 155 (ďalej len „LTV155“), ktorá často čelí preťaženiu v dôsledku vysokého počtu volaní. Novela...

Murphy radí

Elektrina a plyn výrazne zlacneli. Pre Európu to však nie je dobrá správa

28. 2. 2024 Jedným z faktorov, ktoré sa podpísali pod znižovanie cien energií, je mierny priebeh zimy. Podzemné zásobníky po minuloročnej zime zostali naplnené na viac ako 55 percent. Ceny energií (komodity) na burzách zažívajú neustály pokles. Od svojich maxím v roku 2022 sa prepadli o viac ako 80 percent. Vpád ruských vojsk na Ukrajinu a následné sankcie Západu vyvolali na trhoch paniku, počas ktorej sa elektrina a zemný plyn dostali v Európe na rekordné hodnoty.
Od konca roku 2022 sa však situácia stabilizovala a tieto energetické komodity postupne zlacňujú.
„Faktorov, ktoré to ovplyvňujú, je viacero. V prvom rade podľa môjho názoru je tu priestor na pokles, keďže príčiny vysokých cien energetických komodít z leta 2021 neboli prirodzené. Išlo o premyslenú a koordinovanú snahu zo strany Ruska v predvojnovom období vytvoriť zdanie nedostatku plynu na európskom trhu, aby mohlo z vysokých cien profitovať a financovať prípravu vojnového konfliktu,“ hovorí pre Aktuality.sk Miroslav Rimár, vedúci Katedry procesnej techniky Technickej univerzity v Košiciach.
B
(Zdroj: aktuality.sk)

Rokovania o brexite skončili bez dohody, budú však pokračovať

14. 12. 2020 Británia a Európska únia budú pokračovať v rokovaniach o obchodnej dohode. V nedeľu to oznámila predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová po telefonáte s britským premiérom Borisom Johnsonom. Šéfka exekutívy EÚ túto informáciu potvrdila na svojom účte na Twitteri. "Mali sme dnes ráno užitočný telefonát s Borisom Johnsonom. Diskutovali sme o hlavných nevyriešených témach," uviedla počas následnej tlačovej videokonferencie.
Spresnila, že rokovacie tímy z oboch strán viedli v posledných dňoch intenzívne rozhovory. V nedeľu sa obe strany dohodli na pokračovaní rokovaní, ktoré majú upraviť obchodné vzťahy medzi Bruselom a Londýnom po 1. januári 2021, dodala šéfka exekutívy Európskej únie.
"Ak napriek rokovaniam, ktoré trvali takmer celý rok, a tomu, že termíny (ich ukončenia) sa nikdy nedodržali, v tomto okamihu je zodpovedné pokúsiť sa urobiť všetko možné. Poverili sme našich vyjednávačov, aby pokračovali v rokovaniach a preskúmali, či je možné dosiahnuť dohodu aj v takejto neskorej fáze," vysvetlila von der Leyenová.
Zároveň potvrdila, že rokovania vedené Michelom Barnierom za EÚ a Davidom Frostom za Britániu budú pokračovať v Bruseli.
Tri sporné otázky, ktoré bránia uzavretiu pobrexitovej dohody, sú: rybolov, štátna pomoc - teda férová súťaž a to, ako podporovať ekonomiky oboch strán za rovnakých pravidiel - a dohľad nad konečným usporiadaním vzájomných vzťahov.
Spojené kráľovstvo oficiálne opustilo Európsku úniu 31. januára 2020 a 31. decembra, po skončení takzvaného prechodného obdobia, opustí aj jednotný trh EÚ a colnú úniu.
Ak nebude uzavretá dohoda o budúcom partnerstve, obchodné vzťahy medzi euroblokom a Britániou sa budú riadiť iba pravidlami Svetovej obchodnej organizácie.
V
(Zdroj: hnonline.sk)

ECB sa snaží podporiť ekonomiku, pridala pol bilióna eur

11. 12. 2020 Európska centrálna banka (ECB) dnes rozšírila program nákupov dlhopisov o pol bilióna na 1,85 bilióna eur a predĺžila aj jeho platnosť. Chce tak podporiť ekonomiku, ktorú zasiahli dôsledky pandémie nového koronavírusu. ECB takisto uviedla, že hlavná úroková sadzba zostáva nula percent. Rozhodnutie je v súlade s očakávaním, prezidentka ECB Christine Lagardeová totiž o rozšírení programu v minulých týždňoch hovorila. Čakalo sa iba na to, v akom rozsahu posilnenie programu Peppa bude.
Platnosť programu ECB predĺžila najmenej do marca 2022, zatiaľ čo doteraz počítala s jeho trvaním do polovice roka 2021.
Nákupy dlhopisov, na ktoré banka uplatňuje novo natlačené peniaze, znižujú dlhodobé náklady na úvery. Pomáhajú tiež zabezpečiť bezproblémový tok peňazí a ich dostupnosť spotrebiteľom, firmám i vládam. To je nevyhnutné, ak majú firmy prežiť súčasnú pandémiu a vyrovnať sa s dopadmi uzávermi ekonomiky.
Trhy teraz čakajú na tlačovú konferenciu, na ktorej Lagardeová od 14:30 SEČ vysvetlí kroky, o nich banka dnes rozhodla.
V
(Zdroj: hnonline.sk)

Ekonomika Európskej únie rekordne vzrástla, výrazne sa zotavila z útlmu

9. 12. 2020 Ekonomika Európskej únie v treťom štvrťroku vzrástla oproti predchádzajúcim trom mesiacom o rekordných 11,5 percenta. Oznámil to dnes štatistický úrad Eurostat. Spresnil tak svoj novembrový odhad, podľa ktorého rast predstavoval 11,6 percenta. Ekonomika EÚ sa výrazne zotavila z útlmu v druhom kvartáli, kedy sa hrubý domáci produkt znížil o 11,3 percenta v dôsledku negatívnych vplyvov pandémie choroby covid-19.
Tempo hospodárskeho rastu v samotnej eurozóne úrad spresnil na 12,5 z 12,6 percenta uvedených v novembrovej správe. Aj tak to však rovnako ako v prípade celej EÚ znamená najvýraznejší rast od roku 1995, kedy sa tieto údaje začali sledovať.
V druhom kvartáli sa HDP eurozóny prepadol o 11,7 percenta, uviedol Eurostat.
Najvýraznejší rast v treťom štvrťroku zaznamenalo Francúzsko, kde sa HDP zvýšil o 18,7 percenta.
Najpomalšie naopak rástla grécka ekonomika, a to o 2,3 percenta.
Európska komisia minulý mesiac predpovedala, že ekonomika eurozóny tento rok klesne o rekordných 7,4 percenta. V budúcom roku počíta s nárastom HDP o 4,1 percenta.
V
(Zdroj: hnonline.sk)

Rozvod s Britániou sa značne skomplikoval

7. 12. 2020 rechodné obdobie brexitu sa končí posledný decembrový deň. Vyjednávacie tímy tak mali počas víkendu jednu z posledných šancí na nájdenie dohody.
Rokovania o pobrexitovej dohode zamrzli. Očakávania, že by sa britskí a európski vyjednávači mohli počas víkendu dohodnúť, sa nepotvrdili. Reálne tak hrozí, že Británia 31. decembra uzavrie prechodné obdobie brexitu bez konsenzu. Šéfka Európskej komisie Ursula von der Leyenová a britský premiér Boris Johnson aj preto ešte v sobotu podvečer oznámili, že to obe strany znovu skúsia znovu v nedeľu.
V
(Zdroj: hnonline.sk)
máj 2025
T po ut st št pi so ne
18 28 29 30 1 2 3 4
19 5 6 7 8 9 10 11
20 12 13 14 15 16 17 18
21 19 20 21 22 23 24 25
22 26 27 28 29 30 31 1
23 2 3 4 5 6 7 8
Dnes má meniny Urban, Vanesa
1
Dôležitý termín
1
Sviatok
martinus
náš partner