Elektrina a plyn výrazne zlacneli. Pre Európu to však nie je dobrá správa
28. 2. 2024
Jedným z faktorov, ktoré sa podpísali pod znižovanie cien energií, je mierny priebeh zimy. Podzemné zásobníky po minuloročnej zime zostali naplnené na viac ako 55 percent.
Ceny energií (komodity) na burzách zažívajú neustály pokles. Od svojich maxím v roku 2022 sa prepadli o viac ako 80 percent. Vpád ruských vojsk na Ukrajinu a následné sankcie Západu vyvolali na trhoch paniku, počas ktorej sa elektrina a zemný plyn dostali v Európe na rekordné hodnoty.
Od konca roku 2022 sa však situácia stabilizovala a tieto energetické komodity postupne zlacňujú.
„Faktorov, ktoré to ovplyvňujú, je viacero. V prvom rade podľa môjho názoru je tu priestor na pokles, keďže príčiny vysokých cien energetických komodít z leta 2021 neboli prirodzené. Išlo o premyslenú a koordinovanú snahu zo strany Ruska v predvojnovom období vytvoriť zdanie nedostatku plynu na európskom trhu, aby mohlo z vysokých cien profitovať a financovať prípravu vojnového konfliktu,“ hovorí pre Aktuality.sk Miroslav Rimár, vedúci Katedry procesnej techniky Technickej univerzity v Košiciach.
B
(Zdroj: aktuality.sk)
Slovenské hospodárstvo porastie rýchlejšie ako eurozóna
13. 4. 2011
Najnovšia prognóza Medzinárodného menového fondu uvádza, že Slovenská ekonomika by mala v tomto aj budúcom roku rásť rýchlejšie, ako bude priemerný rast za celú eurozónu.
Vo svojej prognóze MMF očakáva, že rast eurozóny sa v tomto roku bude pohybovať na úrovni 1,6 %, a v budúcom roku na 1,7 %. Podľa MMF ale vývoj v krajinách platiacich eurom môže ohroziť pokračujúce napätie v bankovom sektore. Brusel by sa mal teda sústrediť najmä na posilnenie dôveryhodnosti bankových inštitúcií.
EK stiahla žalobu proti Slovensku
11. 4. 2011
Komisia Európskeho spoločenstva stiahla žalobu na Slovenskú republiku, vo veci neprijatia národnej stratégie pre redukciu biologicky odbúrateľného odpadu. Žalobu na Súdny dvor EÚ proti Slovensku podala Európska komisia v máji 2010.
Slovenku hrozila pokuta vo výške 725 -tisíc eur. Od roku 2013 by sa mal zvýšiť podiel obcí, v ktorých sa bude separovať biologicky rozložiteľný odpad. Podľa plánov envirorezortu by sa do kompostovania malo zapojiť 40 % obcí. Bioodpad tvorí podľa posledných štúdií Európskej únie 40 % z celkovej produkcie komunálnych odpadov, čo predstavuje asi 60 miliónov ton ročne.
Najviac ochranných známok má EÚ, Čína jej ale dýcha na chrbát
7. 4. 2011
Európska únia podala v roku 2010 najviac žiadostí o ochrannú známku, vyplýva to zo správy Svetovej organizácie duševného vlastníctva (WIPO).
Do prvej pätice vpustili iba USA a Čínu spolu s Japonskom a Ruskom. Počet žiadostí reflektuje zotavenie z globálnej finančnej a ekonomickej krízy rokov 2008-2009. Kým v roku 2009 žiadosti poklesli o 16 %, v roku 2010 sa zvýšili o 12,8 %. Predstavitelia WIPO tvrdia, že žiadosti o ochranné známky odrážajú predstavenie nových produktov a služieb na trhu, a reagujú aj na hospodárske cykly.
Z eurofondov sa doteraz vyčerpalo 16 %
6. 4. 2011
Z aktuálneho programového obdobia 2007 - 2013 vyčerpalo Slovensko z fondov Európskej únie ku koncu marca 2011 viac ako 16 %.
V druhom programovom období môže SR čerpať celkovo takmer 11,5 miliardy eur, a to zo Štrukturálnych fondov,Kohézneho fondu a Európskeho fondu pre rybné hospodárstvo.