Ekonomický rast eurozóny bude pomalší
12. 9. 2023
Dôvodom je negatívny vplyv inflácie na spotrebiteľský dopyt. Európska komisia znížila prognózy rastu ekonomiky eurozóny v tomto aj budúcom roku. Dôvodom je negatívny vplyv inflácie na spotrebiteľský dopyt a fakt, že najväčšia ekonomika regiónu, Nemecko, sa tento rok dostane do recesie.
Komisia počíta, že hrubý domáci produkt eurozóny tento rok stúpne o 0,8 percenta a v roku 2024 o 1,3 percenta. Ešte v máji očakávala expanziu o 1,1 percenta, respektíve o 1,6 percenta. Ekonomika Európskej únie aj eurozóny porastie pomalšie, než sa predpokladalo, informujú agentúry DPA a Reuters. Európska komisia znížila prognózy rastu ekonomiky eurozóny v tomto aj budúcom roku. Tiež počíta, že hrubý domáci produkt eurozóny tento rok stúpne o 0,8 percenta a v roku 2024 o 1,3 percenta. Ešte v máji očakávala expanziu o 1,1 percenta, respektíve o 1,6 percenta.
"Slabý domáci dopyt, najmä spotreba, ukazuje, že vysoké a stále rastúce spotrebiteľské ceny väčšiny tovarov a služieb si vyberajú väčšiu daň, než sa očakávalo v jarnej prognóze," uviedla Komisia vo svojich priebežných prognózach vývoja HDP a inflácie pre 5 najväčších ekonomík eurozóny." A to aj napriek klesajúcim cenám energií a mimoriadne silnému trhu práce, ktorý zaznamenal rekordne nízke miery nezamestnanosti, pokračujúcu expanziu zamestnanosti a rastúce mzdy," uviedla komisia.
Komisia predpovedá, že inflácia v eurozóne tento rok dosiahne 5,6 percenta a 2,9 percenta v roku 2024. To znamená, že tempo rastu cien v regióne zostane nad dvojpercentným inflačným cieľom Európskej centrálnej banky.
Vo svojich májových prognózach počítala v tomto roku s infláciou na úrovni 5,8 a v roku 2024 na úrovni 2,8 percenta. ECB od polovice roka 2022 rýchlo sprísňovala menovú politiku, aby zastavila rekordný rast cien, čím zdražila úvery pre ekonomiku. To je tiež dôležitým dôvodom zhoršenia prognóz rastu ekonomiky.
Polepšilo si Francúzsko či Španielsko. "Prudké spomalenie poskytovania bankových úverov ekonomike ukazuje, že sprísňovanie menovej politiky ovplyvňuje ekonomiku," uviedla EK.
S
(Zdroj: hnonline.sk)
Švajčiarska národná banka oslabje domácu menu
6. 9. 2016
Švajčiarska národná banka (ŠNB) masívne investuje do akcií. Alpská republika sa pokladá vo svete za bezpečné útočisko v období neistoty, presne to mu robilo problémy. Informuje portál iDNES.cz. Investori radi nakupujú švajčiarsky frank (CHF), čo zvyšuje jeho hodnotu. Silný frank však poškodzuje jeho exportérov. ŠNB sa preto rozhodla dôrazne zakročiť. Začala nakupovať akcie v zahraničí.
Ekonóm ŠNB Thomas Jordan povedal, že v súčasnosti je tento postup ten najlepší. Banka už má väčší podiel verejne obchodovaných akcií v spoločnosti Facebook než jej samotný zakladateľ Mark Zuckerberg. Výkonný riaditeľ najpoužívanejšej sociálnej siete má väčšinu podielu v inej triede akcií, takže mu nehrozí, že stratí kontrolu nad firmou. Trh s dlhopismi vysychá, takže sa ŠNB zameriava na akcie. Podiely v desiatich najväčších súkromných firmách zvyšovala, kým veľkí inštitucionálni investori ich práve znižovali. ŠNB sa nevyjadruje o podrobnostiach svojej stratégie. Tvrdí však, že investuje do spoločností podľa ich váhy v rôznych indexoch.
zdroj: hnonline.sk
Miera nezamestnanosti vo Francúzsku klesla na najnižšiu úroveň za štyri roky
18. 8. 2016
Miera nezamestnanosti vo Francúzsku v 2. kvartáli 2016 klesla a dosiahla najnižšiu úroveň od polovice roka 2012.
Podľa rýchleho odhadu Insee sa miera nezamestnanosti v tzv. pevninskom Francúzsku bez zámorských území v 2. kvartáli znížila na 9,6 percent z 9,9 percent v prvých troch mesiacoch roka. To je najnižšia nezamestnanosť od 3. štvrťroku 2012, keď dosiahla 9,4 percent. Na ilustráciu, pred rokom, v období apríl-jún 2015 malo Francúzsko 10,1-percentnú nezamestnanosť. Aj nezamestnanosť v celom Francúzsku, vrátane zámorských území, v 2. kvartáli klesla, prvýkrát za deväť mesiacov, a to na 9,9 z 10,2 percent v 1. štvrťroku.
zdroj: hnonline.sk
Ceny ropy klesajú
11. 8. 2016
Ceny ropy pokračujú v poklese. Dôvodom je nečakaný nárast ropných zásob v USA minulý týždeň a rekordná júlová produkcia komodity v Saudskej Arábii. Informovala o tom agentúra Reuters.
Podľa amerického ministerstva energetiky sa zásoby ropy v Spojených štátoch v týždni do 5. augusta opäť zvýšili, už tretí týždeň po sebe, a to o 1,1 milióna barelov (1 barel = 159 litrov). Analytici však očakávali, že naopak klesnú približne o 1 milión barelov. Rast zásob ropy v USA poukazuje na slabú spotrebu komodity. A zároveň Saudská Arábia oznámila, že v júli zvýšila svoju produkciu na rekordných 10,67 milióna barelov ropy denne. Barel americkej ľahkej ropy WTI sa predával za 41,52 (37,12 eura). To je 19 centov menej ako v predchádzajúci deň na konci obchodovania.
zdroj: hnonline.sk
Miera nezamestnanosti v Nemecku klesla. Bez práce sú však stále milióny ľudí
30. 6. 2016
Nezamestnanosť v Nemecku klesla v júni viac, než sa očakávalo. Počet ľudí bez práce sa v porovnaní s májom znížil o 50.000 na 2,614 milióna. V porovnaní s júnom 2015 bolo nezamestnaných o 97.000 menej, uviedol spolkový úrad práce. Miera nezamestnanosti v júni klesla o 0,1 percentuálneho bodu na 5,9 percent.
Na sezónne upravenej báze bolo v júni v Nemecku bez práce 2,690 milióna ľudí. V porovnaní s májom tak ich počet klesol o 6000. V západnom Nemecku sa znížil o 2000 a vo východnom Nemecku o 4000.
zdroj: hnonline.sk