Ekonomický rast eurozóny bude pomalší
12. 9. 2023
Dôvodom je negatívny vplyv inflácie na spotrebiteľský dopyt. Európska komisia znížila prognózy rastu ekonomiky eurozóny v tomto aj budúcom roku. Dôvodom je negatívny vplyv inflácie na spotrebiteľský dopyt a fakt, že najväčšia ekonomika regiónu, Nemecko, sa tento rok dostane do recesie.
Komisia počíta, že hrubý domáci produkt eurozóny tento rok stúpne o 0,8 percenta a v roku 2024 o 1,3 percenta. Ešte v máji očakávala expanziu o 1,1 percenta, respektíve o 1,6 percenta. Ekonomika Európskej únie aj eurozóny porastie pomalšie, než sa predpokladalo, informujú agentúry DPA a Reuters. Európska komisia znížila prognózy rastu ekonomiky eurozóny v tomto aj budúcom roku. Tiež počíta, že hrubý domáci produkt eurozóny tento rok stúpne o 0,8 percenta a v roku 2024 o 1,3 percenta. Ešte v máji očakávala expanziu o 1,1 percenta, respektíve o 1,6 percenta.
"Slabý domáci dopyt, najmä spotreba, ukazuje, že vysoké a stále rastúce spotrebiteľské ceny väčšiny tovarov a služieb si vyberajú väčšiu daň, než sa očakávalo v jarnej prognóze," uviedla Komisia vo svojich priebežných prognózach vývoja HDP a inflácie pre 5 najväčších ekonomík eurozóny." A to aj napriek klesajúcim cenám energií a mimoriadne silnému trhu práce, ktorý zaznamenal rekordne nízke miery nezamestnanosti, pokračujúcu expanziu zamestnanosti a rastúce mzdy," uviedla komisia.
Komisia predpovedá, že inflácia v eurozóne tento rok dosiahne 5,6 percenta a 2,9 percenta v roku 2024. To znamená, že tempo rastu cien v regióne zostane nad dvojpercentným inflačným cieľom Európskej centrálnej banky.
Vo svojich májových prognózach počítala v tomto roku s infláciou na úrovni 5,8 a v roku 2024 na úrovni 2,8 percenta. ECB od polovice roka 2022 rýchlo sprísňovala menovú politiku, aby zastavila rekordný rast cien, čím zdražila úvery pre ekonomiku. To je tiež dôležitým dôvodom zhoršenia prognóz rastu ekonomiky.
Polepšilo si Francúzsko či Španielsko. "Prudké spomalenie poskytovania bankových úverov ekonomike ukazuje, že sprísňovanie menovej politiky ovplyvňuje ekonomiku," uviedla EK.
S
(Zdroj: hnonline.sk)
Taliansko sa vzoprelo EÚ kvôli rozpočtu
14. 11. 2018
Talianska vláda oznámila Európskej únii, že návrh svojho rozpočtu meniť nebude a, naopak, od Bruselu očakáva väčšiu pružnosť, keďže Taliansko zaznamenalo v poslednom období sériu katastrof.
Ako uviedla agentúra AFP, v liste, ktorý talianska vláda zaslala Európskej komisii v utorok večer a v ktorom oznamuje, že rozpočet na rok 2019 počítajúci s vysokými výdavkami meniť nebude, vláda požaduje od EÚ "pružnosť, vzhľadom na mimoriadne udalosti...(a) mimoriadne výdavky". Poukázala tým najmä na záplavy, ktoré postihli krajinu začiatkom novembra a vyžiadali si okolo 30 obetí. Vláda okrem toho rozhodla o rozsiahlych kontrolách a pláne údržby cestnej siete v reakcii na augustové zrútenie mosta v Janove, pri ktorom zahynulo 43 ľudí.
Dodržiavanie povinností pri štítkovaní energeticky významných výrobkov
6. 11. 2018
Cieľom zákona o dohľade nad dodržiavaním povinností pri štítkovaní energeticky významných výrobkov, ktorý bol schválený 17. 10. 2018, je úprava dohľadu nad dodržiavaním povinností dodávateľa a predávajúceho pri sprístupňovaní na trh energeticky významného výrobku podľa nariadenia Európskeho parlamentu a Rady (EÚ) 2017/1369.
Ďalšie podrobnosti a povinnosti pre konkrétny typ energeticky významného výrobku ustanoví Európska komisia v delegovaných priamo účinných nariadeniach.
Pätinu Nemcov ohrozuje chudoba
5. 11. 2018
Nezamestnanosť v Nemecku je rekordne nízka, milióny ľudí napriek tomu nezarábajú dosť na to, aby zaplatili svoje účty. Takmer jeden z piatich Nemcov sa musel podľa údajov Európskej únie v minulom roku vyrovnať s chudobou či inou formou sociálneho vylúčenia. S väčšími existenčnými problémami sa stretávajú viac ženy ako muži.
Nemecký štatistický úrad oznámil, že chudoba počas roku 2017 ohrozila približne 15,5 milióna Nemcov, čo predstavuje 19 percent obyvateľov. Štúdia Európskej únie však zaznamenala od roku 2016, keď s existenčnými problémami zápasilo 19,7 percenta nemeckej populácie, mierne zlepšenie. Bieda hrozí naprieč všetkými vekovými skupinami viac ženám než mužom.
Nezamestnanosť v eurozóne je na takmer 10-ročnom minime
5. 11. 2018
Nezamestnanosť v eurozóne zotrvala v septembri na úrovni tesne nad 8 % a udržala sa tak na takmer 10-ročnom minime. Uviedol to v stredu štatistický úrad Európskej únie Eurostat.
Podľa Eurostatu dosiahla miera nezamestnanosti upravená o sezónne vplyvy v eurozóne v septembri 8,1 %. To je rovnaká úroveň nezamestnanosti ako v auguste a zároveň najnižšia od novembra 2008. Na porovnanie, v septembri minulého roka predstavovala 8,9 %. Nezamestnanosť sa v medzimesačnom porovnaní nemenila ani v širšej Európskej únii. Tak, ako v mesiaci august, aj v septembri dosiahla 6,7 %. V septembri 2017 predstavovala 7,5 %. Septembrový a augustový údaj znamená najnižšiu úroveň nezamestnanosti v EÚ od začatia evidovania týchto údajov v januári 2000.