Ekonomický rast eurozóny bude pomalší
12. 9. 2023
Dôvodom je negatívny vplyv inflácie na spotrebiteľský dopyt. Európska komisia znížila prognózy rastu ekonomiky eurozóny v tomto aj budúcom roku. Dôvodom je negatívny vplyv inflácie na spotrebiteľský dopyt a fakt, že najväčšia ekonomika regiónu, Nemecko, sa tento rok dostane do recesie.
Komisia počíta, že hrubý domáci produkt eurozóny tento rok stúpne o 0,8 percenta a v roku 2024 o 1,3 percenta. Ešte v máji očakávala expanziu o 1,1 percenta, respektíve o 1,6 percenta. Ekonomika Európskej únie aj eurozóny porastie pomalšie, než sa predpokladalo, informujú agentúry DPA a Reuters. Európska komisia znížila prognózy rastu ekonomiky eurozóny v tomto aj budúcom roku. Tiež počíta, že hrubý domáci produkt eurozóny tento rok stúpne o 0,8 percenta a v roku 2024 o 1,3 percenta. Ešte v máji očakávala expanziu o 1,1 percenta, respektíve o 1,6 percenta.
"Slabý domáci dopyt, najmä spotreba, ukazuje, že vysoké a stále rastúce spotrebiteľské ceny väčšiny tovarov a služieb si vyberajú väčšiu daň, než sa očakávalo v jarnej prognóze," uviedla Komisia vo svojich priebežných prognózach vývoja HDP a inflácie pre 5 najväčších ekonomík eurozóny." A to aj napriek klesajúcim cenám energií a mimoriadne silnému trhu práce, ktorý zaznamenal rekordne nízke miery nezamestnanosti, pokračujúcu expanziu zamestnanosti a rastúce mzdy," uviedla komisia.
Komisia predpovedá, že inflácia v eurozóne tento rok dosiahne 5,6 percenta a 2,9 percenta v roku 2024. To znamená, že tempo rastu cien v regióne zostane nad dvojpercentným inflačným cieľom Európskej centrálnej banky.
Vo svojich májových prognózach počítala v tomto roku s infláciou na úrovni 5,8 a v roku 2024 na úrovni 2,8 percenta. ECB od polovice roka 2022 rýchlo sprísňovala menovú politiku, aby zastavila rekordný rast cien, čím zdražila úvery pre ekonomiku. To je tiež dôležitým dôvodom zhoršenia prognóz rastu ekonomiky.
Polepšilo si Francúzsko či Španielsko. "Prudké spomalenie poskytovania bankových úverov ekonomike ukazuje, že sprísňovanie menovej politiky ovplyvňuje ekonomiku," uviedla EK.
S
(Zdroj: hnonline.sk)
Evropská komise obvinila Apple z porušování antimonopolních zákonů
3. 5. 2021
Evropská komise (EK) v pátek obvinila americkou technologickou společnost Apple z porušování antimonopolních zákonů. Zaslala firmě seznam námitek a požaduje, aby vysvětlila, jakým způsobem uplatňuje pravidla ve svém on-line obchodě App Store. Komise má podezření, že Apple zneužívá svého dominantního postavení na trhu streamování hudby tím, že zavádí restriktivní pravidla pro vývojáře.
Pokud Apple nebude schopen obvinění vyvrátit, hrozí mu v krajním případě pokuta až do deseti procent z jeho ročních tržeb v celém světě. Záznamy o hospodaření firmy za loňský rok ukazují, že Apple měl tržby přes 274 miliard dolarů, maximální pokuta by tam mohla dosáhnout zhruba 27 miliard dolarů (577 miliard korun).
Výrobce chytrých telefonů iPhone se dostal s komisí do křížku po stížnosti švédského poskytovatele streamovacích služeb Spotify. Ten před dvěma lety poukázal na to, že Apple podle něj nespravedlivě omezuje firmy, které jsou konkurencí pro jeho vlastní streamovací službu Apple Music na přístrojích iPhone.
Komise ve svých námitkách zaslaných americké firmě nyní uvádí, že jde o restriktivní pravidla, která Apple uplatňuje v obchodě App Store a která nutí vývojáře zavádět svůj vlastní systém placení za poskytované služby. Konkurenční poskytovatelé nemohou ani zákazníky informovat, že existují i jiné možnosti nákupu služeb než přes aplikaci Applu.
V
Byrokracia nahráva záujmu o kúpu investičných bytov
30. 4. 2021
To, čo je na západe občas považované za prežitok a príťaž, Slováci stále považujú za nutnosť. Sedíme na druhej priečke v rebríčku krajín v počte obyvateľov, ktorí vlastnia nehnuteľnosť.
Predbehli nás už iba Rumuni. Ponuka nehnuteľností však rapídne klesá. Najmä novostavieb je podľa realitného analytika Alexandra Krajňaka z kancelárie RE/MAX žalostne málo. Von z problému môžu pomôcť administratívne priestory, ktoré v súčasnosti strácajú svoj pôvodný potenciál. Už dnes je takýchto projektov na trhu viacero. Kým kedysi slúžili ako kancelárie, školy či industriálne objekty, aktuálne ponúkajú bývanie. Ani tieto projekty však nedokážu zasýtiť dopyt a ceny idú ďalej nahor. Životaschopnejšie sa preto javí nájomné bývanie, ktorému pomaly prichádzame na chuť.
V
Česká pobočka Poštovej banky končí
26. 4. 2021
Česká pobočka Poštovej banky, ktorá patrí do skupiny J&T, po ôsmich rokoch končí. Pobočkovú sieť banky na Slovensku preberie sesterská 365.bank.
Napísal to dnes portál Seznamzpravy.cz. Väčšinu úverov banky prevezme centrála na Slovensku.
Zmena podľa portálu súvisí s prestavbou biznisu peňažného ústavu. Banka zo skupiny J&T opúšťa korporátny biznis v prospech drobných klientov.
Všetci klienti Poštovej banky dostali informáciu o jej odchode z Česka minulý rok. Definitívne ukončenie činnosti banky v Česku má nastať k 30. júnu.
Poštová banka pôvodne patrila do impéria slovenského biznismena Maria Hoffmanna. V roku 2012 získala väčšinový podiel v banke skupina J&T, ovládaná miliardárskymi rodinami Jakabovič a Tkáč.
O tri roky neskôr banka prešla pod takmer výlučnú kontrolu J&T v rámci veľkého majetkového vysporiadania s Hoffmannom v hodnote 500 miliónov eur.
V minulom roku zarobila česká pobočka Poštovej banky 71 miliónov korún (2,7 milióna eur), vyplýva to zo zverejnenej výročnej správy. O rok skôr bola v strate 33 miliónov korún (1,27 milióna eur).
V
Explózia u susedov postavila do pozoru celú Európsku úniu
21. 4. 2021
Český minister obchodu a priemyslu Karel Havlíček oznámil, že ruská spoločnosť Rosatom bude v priebehu niekoľkých dní vyradená z tendra na dostavbu jadrovej elektrárne Dukovany.
Slová o štátnom terorizme, vzájomné vyhostenie veľkého počtu diplomatov a ostré reakcie partnerov z Európskej únie. Ale i otázniky nad skutočným rozsahom ruských špionážnych aktivít v Európe, budúcnosťou vzájomného obchodu najmä v oblasti energetiky a využívanie vakcín Sputnik V v boji proti ochoreniu COVID-19.
Toto všetko vyvolalo víkendové oznámenie najvyšších českých predstaviteľov, že za dvoma silnými výbuchmi v muničnom sklade v obci Vrbětice neďaleko Zlína, ktoré si pred necelými siedmimi rokmi vyžiadali dvoch mŕtvych a materiálne škody vo výške 40 miliónov eur, stoja dvaja agenti ruskej tajnej služby GRU. Partnerské krajiny bijú na poplach a radia sa o spoločnej pozícii voči Moskve.
Prečítajte si, ako sa vyhrocuje diplomatický spor medzi Prahou a Moskvou, čo chystá EÚ vrátane Slovenska aj aký dosah bude mať kauza na biznis s Rusmi.
V