Ekonomický rast eurozóny bude pomalší
12. 9. 2023
Dôvodom je negatívny vplyv inflácie na spotrebiteľský dopyt. Európska komisia znížila prognózy rastu ekonomiky eurozóny v tomto aj budúcom roku. Dôvodom je negatívny vplyv inflácie na spotrebiteľský dopyt a fakt, že najväčšia ekonomika regiónu, Nemecko, sa tento rok dostane do recesie.
Komisia počíta, že hrubý domáci produkt eurozóny tento rok stúpne o 0,8 percenta a v roku 2024 o 1,3 percenta. Ešte v máji očakávala expanziu o 1,1 percenta, respektíve o 1,6 percenta. Ekonomika Európskej únie aj eurozóny porastie pomalšie, než sa predpokladalo, informujú agentúry DPA a Reuters. Európska komisia znížila prognózy rastu ekonomiky eurozóny v tomto aj budúcom roku. Tiež počíta, že hrubý domáci produkt eurozóny tento rok stúpne o 0,8 percenta a v roku 2024 o 1,3 percenta. Ešte v máji očakávala expanziu o 1,1 percenta, respektíve o 1,6 percenta.
"Slabý domáci dopyt, najmä spotreba, ukazuje, že vysoké a stále rastúce spotrebiteľské ceny väčšiny tovarov a služieb si vyberajú väčšiu daň, než sa očakávalo v jarnej prognóze," uviedla Komisia vo svojich priebežných prognózach vývoja HDP a inflácie pre 5 najväčších ekonomík eurozóny." A to aj napriek klesajúcim cenám energií a mimoriadne silnému trhu práce, ktorý zaznamenal rekordne nízke miery nezamestnanosti, pokračujúcu expanziu zamestnanosti a rastúce mzdy," uviedla komisia.
Komisia predpovedá, že inflácia v eurozóne tento rok dosiahne 5,6 percenta a 2,9 percenta v roku 2024. To znamená, že tempo rastu cien v regióne zostane nad dvojpercentným inflačným cieľom Európskej centrálnej banky.
Vo svojich májových prognózach počítala v tomto roku s infláciou na úrovni 5,8 a v roku 2024 na úrovni 2,8 percenta. ECB od polovice roka 2022 rýchlo sprísňovala menovú politiku, aby zastavila rekordný rast cien, čím zdražila úvery pre ekonomiku. To je tiež dôležitým dôvodom zhoršenia prognóz rastu ekonomiky.
Polepšilo si Francúzsko či Španielsko. "Prudké spomalenie poskytovania bankových úverov ekonomike ukazuje, že sprísňovanie menovej politiky ovplyvňuje ekonomiku," uviedla EK.
S
(Zdroj: hnonline.sk)
Grécko očakáva 14,5 miliardy eur od krajín eurozóny
18. 5. 2010
Grécko do utorka (18.5.) očakáva od krajín eurozóny finančnú injekciu vo výške 14,5 miliardy eur. "
Najneskôr zajtra napoludnie budú tieto peniaze prevedené," uviedol zdroj z gréckeho ministerstva financií.
Grécko musí v stredu (19.5.) splatiť dlhopisy v celkovej výške takmer 9 miliárd eur. Trojročný záchranný balík pre Grécko má hodnotu 110 miliárd eur. Jednou z podmienok je, že Atény musia v najbližších troch rokoch v rozpočte usporiť 30 miliárd eur.
Ceny podľa metodiky EÚ v apríli opäť stúpli
18. 5. 2010
BRATISLAVA. Ceny tovarov a služieb na Slovensku podľa metodiky EÚ v apríli opäť vzrástli.
V apríli medziročne najviac vzrástli ceny alkoholu a tabaku, a to o 7,9 percenta. Ceny v zdravotníctve sa zvýšili o 4,7 percenta, vzdelávanie zdraželo o 4,5 percenta. Naopak, najvýraznejšie klesli ceny nábytku, vybavenia domácnosti a bežnej údržby domu, a to o 3,8 percenta.
Dlhy potápajú euro. Brusel je v panike
10. 5. 2010
Európa včera zachraňovala euro.
Ministri financií sa v Bruseli stretli na mimoriadnom summite, aby ešte pred dnešným otvorením trhov dali jasný signál, že pre stabilizáciu spoločnej meny urobia aj nemožné.
Chcú zabrániť ďalšiemu poklesu eura, ktoré je na 14-mesačnom minime a takisto zabrzdiť nárast nákladov na dlhopisy zadlžených krajín.
Veľká časť EÚ podľa odborníkov schudobnie
10. 5. 2010
Veľká časť Európskej únie v nasledujúcich rokoch pre vysokú zadlženosť štátov schudobnie. Zhodli sa na tom viacerí odborníci, ktorých ČTK oslovila.
S dlhmi sa totiž podľa nich nemožno vyrovnať bez toho, aby ich splácanie nepriaznivo nepocítili obyvatelia. Politici, nielen na Slovensku, však napriek tomu neraz sľubujú zlepšenie života ľudí a viac sociálnych výhod.
Slovensko by sa podľa Karpiša mohlo s nepriaznivým trendom vyrovnať jednoduchšie než ďalšie štáty. Krajina je chudobnejšia než pôvodní členovia EÚ, čo naďalej ostáva lákadlom pre investorov. Slovensko už navyše má skúsenosti s reformami, ktoré sa negatívne dotkli niektorých ľudí. Je však otázne, či si tieto výhody udrží, povedal analytik.