Ekonomický rast eurozóny bude pomalší
12. 9. 2023
Dôvodom je negatívny vplyv inflácie na spotrebiteľský dopyt. Európska komisia znížila prognózy rastu ekonomiky eurozóny v tomto aj budúcom roku. Dôvodom je negatívny vplyv inflácie na spotrebiteľský dopyt a fakt, že najväčšia ekonomika regiónu, Nemecko, sa tento rok dostane do recesie.
Komisia počíta, že hrubý domáci produkt eurozóny tento rok stúpne o 0,8 percenta a v roku 2024 o 1,3 percenta. Ešte v máji očakávala expanziu o 1,1 percenta, respektíve o 1,6 percenta. Ekonomika Európskej únie aj eurozóny porastie pomalšie, než sa predpokladalo, informujú agentúry DPA a Reuters. Európska komisia znížila prognózy rastu ekonomiky eurozóny v tomto aj budúcom roku. Tiež počíta, že hrubý domáci produkt eurozóny tento rok stúpne o 0,8 percenta a v roku 2024 o 1,3 percenta. Ešte v máji očakávala expanziu o 1,1 percenta, respektíve o 1,6 percenta.
"Slabý domáci dopyt, najmä spotreba, ukazuje, že vysoké a stále rastúce spotrebiteľské ceny väčšiny tovarov a služieb si vyberajú väčšiu daň, než sa očakávalo v jarnej prognóze," uviedla Komisia vo svojich priebežných prognózach vývoja HDP a inflácie pre 5 najväčších ekonomík eurozóny." A to aj napriek klesajúcim cenám energií a mimoriadne silnému trhu práce, ktorý zaznamenal rekordne nízke miery nezamestnanosti, pokračujúcu expanziu zamestnanosti a rastúce mzdy," uviedla komisia.
Komisia predpovedá, že inflácia v eurozóne tento rok dosiahne 5,6 percenta a 2,9 percenta v roku 2024. To znamená, že tempo rastu cien v regióne zostane nad dvojpercentným inflačným cieľom Európskej centrálnej banky.
Vo svojich májových prognózach počítala v tomto roku s infláciou na úrovni 5,8 a v roku 2024 na úrovni 2,8 percenta. ECB od polovice roka 2022 rýchlo sprísňovala menovú politiku, aby zastavila rekordný rast cien, čím zdražila úvery pre ekonomiku. To je tiež dôležitým dôvodom zhoršenia prognóz rastu ekonomiky.
Polepšilo si Francúzsko či Španielsko. "Prudké spomalenie poskytovania bankových úverov ekonomike ukazuje, že sprísňovanie menovej politiky ovplyvňuje ekonomiku," uviedla EK.
S
(Zdroj: hnonline.sk)
Ministri EÚ schválili pomoc Írsku
8. 12. 2010
Ministri financií Európskej únie v utorok formálne schválili mimoriadnu pomoc pre Írsko v sume 85 mld. Eur.
Úverovú zmluvu medzi Írskom, MMF a EÚ podpíšu do Vianoc. Oznámil to šéf Európskeho finančného stabilizačného mechanizmu K.Regling a dodal, že mechanizmus si v súčasnosti nevyžaduje doplnenie prostriedkov, aby zvládol pomoc pre ďalšie krajiny eurozóny. Dohromady na nápravu škôd vo finančnom sektore poputuje asi 35 miliárd eur, z toho 10 miliárd okamžite ide do bánk na posilnenie ich kapitálov.
Európskym preukazom končí platnosť
8. 12. 2010
Od prvého januára 2011 uplynie päť rokov od vydávania európskych preukazov zdravotného poistenia na Slovensku.
Z toho vyplýva, že v januári skončí ich platnosť. Po piatich rokoch od vydania prvého preukazu preto treba požiadať o novú európsku kartičku poistenca. Európsky preukaz zdravotného poistenia by mal pri sebe nosiť každý, kto cestuje do zahraničia, hoci aj krátkodobo. Vďaka nemu lekári poskytnú potrebnú zdravotnú starostlivosť v členských štátoch EÚ, ako aj v nečlenských štátoch.
Ekonomike európskych štátov sa bude dariť lepšie
6. 12. 2010
Hospodárstvu Európskej únie by sa malo tento rok dariť výrazne lepšie, než predpovedali pôvodné prognózy.
Podľa takzvanej jesennej prognózy, ktorú v pondelok zverejnila Európska komisia, by HDP EÚ mal tento rok vzrásť o 1,8 %. Na jar komisia predpovedala rast len o 1,0 %. Ekonomika eurozóny by v tomto roku mala rásť o 1,7 %, v jarnej prognóze Brusel očakával rast iba o 0,9 %. V budúcom roku by však malo hospodárstvo európskej dvadsaťsedmičky aj krajín platiacich európskou jednotnou menou mierne spomaliť. Hrubý domáci produkt EÚ má rásť o 1,7 % a eurozóny o 1,5 %. V roku 2012 hospodárstvo EÚ porastie približne o 2 % a eurozóny o 1,8 %.
Grécko môže splácať o 6 rokov dlhšie
30. 11. 2010
Grécko bude môcť splácať záchranný úver od Medzinárodného menového fondu a Európskej únie až do roku 2021, teda o šesť rokov dlhšie, než mu stanovuje súčasná dohoda.
Výmenou za to však zaplatí vyšší úrok. Uviedol to v pondelok na stretnutí s novinármi grécky minister financií Jorgos Papaconstantinou. Grécko má získať od MMF a EÚ celkovo 110 miliárd eur. Fixná úroková sadzba úveru teraz činí 5,5 %. Po novom sa má zvýšiť na 5,8 %.